5 pomysłów na efektowny taras

5 pomysłów na efektowny taras

Drewno, terakota i gres, płyty, ziemia i betonowe elki? Wygląd tarasu zależał będzie od zastosowanych materiałów zależeć będzie wygląd tarasu, ale musi on także odpowiadać naszemu gustowi. Jak urządzić przestrzeń przy domu z pomysłem, aby cieszyła oko i zachwycała gości?

Nowoczesny taras z egzotycznego drewna

Ta aranżacja będzie z pewnością niezwykle efektowna i pasuje ona do nowoczesnych, prostych w formie brył budynku. Podłoga i balustrada wykonane z egzotycznego drewna będą świetnie się komponować z wbudowanymi na stałe ławami do siedzenia, a także z egzotyczną roślinnością w donicach, niczym z palmiarni. Jeśli zdecydujemy się na wolnostojące meble ogrodowe, to najlepiej wybrać takie o nowoczesnych i minimalistycznych kształtach. Świetne będą także wiszące fotele przypominające kokon, a także meble, lampy i dekoracje o designerskich formach, np. ażurowe konstrukcje z metalu.

Taras z betonu – nie tylko elki betonowe w konstrukcji

Beton jako sposób na wykończenie stał się w ostatnim czasie rozwiązaniem zaskakująco modnym. Nikogo nie dziwią używane jako element konstrukcji elki oporowe, kiedy trzeba podwyższyć taras, ani betonowa wylewka pod deski. A gdyby zastosować płyty betonowe również do wykończenia posadzki? Duże betonowe płyty stworzą ultranowoczesną przestrzeń, natomiast te mniejsze, przypominające kostkę brukową, stanową uniwersalne rozwiązanie, pasujące też do domów i ogrodów o bardzo tradycyjnym charakterze. Tak więc nie tylko elki betonowe do umocnienia przydadzą się przy budowie tarasu.

Taras w rustykalnym stylu

Idealną bazę do jego urządzenia stanowi ganek starego wiejskiego domku. Niekiedy wymaga on tylko odświeżenia i wykończenia. Czasem potrzeba przestrzeń powiększyć. Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, jak wylewki, konstrukcje drewniane, wsporniki i kolumny oraz betonowe elki, które umożliwiają usypanie ziemnego podkładu pod taras. Stary ganek z pewnością będzie miał tralki i poprzeczne belki pod zadaszeniem, co doda tarasowi uroku i stworzy miejsce do zawieszenia ozdób oraz ozdobnych latarenek. Styl rustykalny to przede wszystkim meble z wikliny oraz giętego drewna, a całości dopełnią dekoracje z sezonowych owoców i kwiatów, słomy, beczki, skrzynki i elementy z kutego żelaza.

Czy to taras, czy balkon?

Taras przy domu można umieścić zarówno na poziomie parteru – zazwyczaj wtedy jest dostępny także z ogrodu, stanowiąc bardziej przedłużenie jego niż domu. Może jednak znaleźć się również na wysokości pierwszego piętra. Wyobraźmy sobie tylko, jak przyjemniej jest w ciepłe dni wyjść prosto z sypialni na poranną kawę lub popołudniową herbatę i rozkoszować przestrzenią dokoła. Taras taki można wkomponować w bryłę budynku, umieszczając go nad pomieszczeniami na parterze lub nad garażem. Może zajmować jedną stronę albo być węższy, ale biec wzdłuż dwóch ścian domu, na kształt galerii. Taki wysoki taras można również wybudować, zagospodarowując skos terenu. Wówczas kiedy kondygnacja, która od frontu jest parterem, z tyłu znajduje się znacznie ponad gruntem, można z tamtej strony usypać umocnienie pod taras, wykorzystując elki betonowe. Producent z pewnością będzie miał w swojej ofercie ich kilka wysokości, znajdziemy więc odpowiednie dla swoich potrzeb.

Taras jako przedłużenie salonu

Znanym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie jednolitej podłogi we wszystkich połączonych ze sobą częściach. To samo zrobić można poprzez otwarcie salonu na taras i stworzenie z nich spójnej całości. Płytki podłogowe z ceramiki czy gresu wykorzystać można także na podłodze we wnętrzu – imitacja kamienia w ciepłym lub neutralnym odcieniu będzie dobrze pasować do salonu. Jednolita podłoga oraz szerokie, podwójne drzwi lub przeszklona część ściany sprawią, że cała przestrzeń będzie zdawała się tworzyć jedno pomieszczenie. Na tarasie można również umieścić – jeśli jest zadaszony – meble bardziej kojarzące się ze wnętrzem niż z ogrodem – np. sofę i stoli kawowy.

Elki oporowe i inne konstrukcje – jak podwyższyć i wyrównać taras?

Budowa tarasu wymaga jego wyrównania, a często również podwyższenia do poziomu wysokiego parteru lub żeby zniwelować różnicę poziomów na pochyłym terenie. Sposoby na to są różne. Gdy potrzeba tylko wypoziomowania, pomocna może okazać się betonowa wylewka, jak też, w wypadku konstrukcji np. z desek kompozytowych, samo ich wypoziomowanie. Stosuje się także konstrukcje z drewnianych słupów – trzeba się liczyć z tym, że pozostawione odkryte nie są dobre przy częstym kontakcie z wodą i wilgocią. Innym sposobem jest nasyp ziemny umocniony przez tak zwane elki betonowe. Producent dostarczy potrzebnej nam na dane wymiary tarasu liczby. Część osób decyduje się na elki używane – pamiętać trzeba jednak, że różne warunki zewnętrzne, jak wilgoć i mrozy oraz obciążenia, mają wpływ na trwałość materiałów, a na te z odzysku nie dostaniemy wieloletniej gwarancji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij