Czy poziom inteligencji gwarantuje zrobienie kariery?

Obecnie praca jest kluczowym elementem społeczeństwa. To ona pozwala nam zdobyć fundusze niezbędne do utrzymania rodziny, aby niczego w domu nie zabrakło.
Pisząc słowo „praca” mam na myśli pewne obowiązki, którym decydujemy się stawiać czoła aby dobrze wykonać zlecone nam zadania i tym samym otrzymać sowite wynagrodzenie.

Niestety coraz częściej też zaniedbywane stają się rodziny, praca staje się największym priorytetem w naszym życiu. Wiele osób twierdzi, że robi to dla swoich rodzin, lecz niewielki odsetek z nich zauważa ten problem jakim jest pracoholizm.

Sens kariery

Kariera i zarobki są bardzo ważnymi elementami w życiu każdego człowieka. Każdy z nas chciałbym mieszkać w willi z basenem, mieć chociaż parę samochodów (w czym jeden sportowy) i móc pozwalać sobie na różne przyjemności życia. Takie podejście, marzenia często determinują do nauki, aby osiągnąć zamierzony rezultat. W coraz większej liczbie przypadków w tym momencie pojawiają się przeszkody.

czy-poziom-inteligencji-gwarantuje-zrobienie-kariery

Wszyscy marzą o życiu jak z bajki, lecz wiele osób, gdy tylko zasiądzie „do książek”, zmienia zdanie twierdząc, iż nie nadaje się do tego. Dość spora część osób stwierdza na początku swojej „drogi na szczyt”, że woli się zając fizyczną pracą aniżeli umysłową, bo tak łatwiej, nie wymaga to wysiłku i tym podobne.

Odstępstwa od reguł

Z drugiej strony, nie zawsze osoby, które uczyły się od najmłodszych lat, aby być jak najlepszymi w przyszłości w swojej dziedzinie, osiągają ten cel. Często bywa tak, że po zakończeniu edukacji wyższej na uczelni wiele ludzi nie znajduje zatrudnienia w swojej specjalizacji. Muszą czekać parę lat, aby załapać się na najniższy szczebel w swojej branży, spędzając ten czas w pracy, która im nie odpowiada i stresuje często, obniżając produktywność.

Należy tutaj przytoczyć fakt, iż zdarza się, że osoby bez wykształcenia znajdują się wyżej w hierarchii społeczeństwa od osób wykształconych. Kluczową sprawą jest tutaj poziom inteligencji.

Inteligencja czynnikiem gwarantującym zrobienie kariery

Z definicji, jest to zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w nowych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów. Jak widać, jest to cecha z reguły przypisywana osobom wykształconym, ale uwzględniająca również zdolności manualne.

Chyba w każdej szkole, była chociaż jedna osoba w roczniku, która nie uczyła się, a sprawiała za to wiele problemów. Każdy chyba spotkał osobę, której nauczyciele mówili, że w życiu nie osiągnie wiele, jeżeli nie zmieni podejścia. Jednak zdarza się tak, że mija parę lat i ku zdziwieniu wielu osób, ten, który rozrabiał w młodości prowadzi świetny interes i zarabia wiele pieniędzy.

Jeżeli mowa o inteligencji, należy też odnieść się do samego sposobu uczenia się. Nacisk należy położyć na fakt, iż wkuwanie materiału „na blachę”, uczenie się samych ciągów wyrazów, aby jedynie zdać kartkówkę, sprawdzian, egzamin, to nie jest przykład inteligencji. Człowiek posiadający tą cechę, stara się czytać ze zrozumieniem nowe rzeczy, aby przyswoić i zapamiętać je. Do tego potrzebna jest zdolność analizy oraz odpowiedniego podejścia do nauki.

Jak widać, zdarza się, że poziom inteligencji wcale nie gwarantuje zrobienia kariery. Warto więc bardzo gruntownie zastanowić się nad tym, co właściwie chcemy w życiu robić, osiągnąć i jakie środki zastosować, aby to się powiodło. Również pośpiech nie jest wskazany, gdyż sprawia on, że często podejmujemy decyzje nie do końca zgodne z naszą wolą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij