Dlaczego fiszbiny uwierają? O źle dopasowanej bieliźnie

Dobór odpowiedniego biustonosza nie jest koniecznie sprawą prostą. Poczynając od znajomości swojego rozmiaru – kiedy często wybierane są tak naprawdę za małe, za płytkie miseczki, za to zbyt luźny obwód – na dostępności kończąc. Jeżeli należysz do kobiet, którym noszenie stanika wydaje się torturą, to bardzo możliwe, że nie jest on właściwie dopasowany.

Co oferują sklepy z bielizną damską?

Na szczęście zmienia się świadomość dotycząca dobierania biustonoszy. Sklepy z bielizną damską, zarówno internetowe, jak i stacjonarne, oferują nawet bardzo nietypowe rozmiary.

Często zresztą nie są one aż tak rzadkie, a po prostu wydają się egzotyczne w porównaniu z ograniczonym przedziałem dostępnym na straganach i w tanich sklepach. Gdzie niekiedy zresztą oznaczenia rozmiarów przy mierzeniu wydają się dość przypadkowe.

Warto pamiętać, że rozmiar biustonosza składa się zawsze z dwóch oznaczeń – liczby oznaczającej obwód pod biustem oraz litery, czyli głębokości miseczki.

Obwód mierzyć należy ciasno, na wydechu, a do tego zaokrąglając o 5 cm w dół. Dlaczego? W czasie noszenia rozciągnie się on, a raczej mniejszy niż większy stanowi stabilniejsze podtrzymanie biustu. To właśnie na nim, nie na ramiączkach, spoczywać powinna większość ciężaru.

Wielkość miseczki z kolei uzyskamy, odejmując ustalony o w ten sposób obwód pod biustem od obwodu w jego najszerszym miejscu, mierzonego z kolei luźno na wdechu. Literki nie oznaczają stałej wielkości czy pojemności miseczek, a tylko różnicę, odczytaną z tabeli rozmiarów.

Przy obwodach 65 i 85 miseczka C, E czy jeszcze inna wyglądać będzie zupełnie inaczej. Do tego u kobiet przeciętne postury i szczupłych literki E, F, a nawet G w dobrze dobranym staniku to biust wcale nie ogromny, a całkiem przeciętnych rozmiarów.

Stanik balkonetka, bardotka, fullcup, itp – nie tylko rozmiar ma znaczenie

Źle dobrany rozmiar sprawia, że piersi nie mieszczą się całe w staniku. Mogą z niego wypadać podczas intensywnego ruchu, a nawet szybkiego chodzenia, biustonosz przesuwa się. Bóle pleców i głowy pojawiają się, gdy kobieta z dużym biustem nosi zbyt duży obwód.

Wówczas ciężar biustu nie rozkłada się równo na cały obwód, a ramiączka wpijają się w ramiona i mogą uciskać nerwy. Innym sygnałem, że stanik nie pasuje, są wbijające się w piersi, zostawiające ślady, siniaki i otarcia na skórze fiszbiny.

Ten ostatni problem dotyczyć może także kobiet z małym biustem, kiedy fiszbina sięga za daleko i opiera się na żebrach od strony pachy, lub ma po prostu nieodpowiedni kształt.

Nawet w dobrym rozmiarze – który może czasem w rzeczywistości różnić się od tego, na który wskazywałyby liczby w tabeli rozmiarów – nie każdy stanik będzie nam pasował. Dobrze więc wypróbować różne fasony i modele, by dobrać najlepszy dla siebie.

Najbardziej uniwersalnym typem jest stanik balkonetka. Obejmuje on większą część piesi, jego krój tworzy jednak u góry linię zbliżoną do pionowej.

Nadaje ładny, okrągły kształt. Balkonetki różnych firm mogą mieć różny rozstaw i szerokość wygięcia fiszbin czy wysokość na mostku – warto więc wypróbować różne, by znaleźć najbardziej komfortowe.

Do głębokich dekoltów V przeznaczony jest nisko zabudowany z przodu plunge, a do tych pionowych – sięgający ledwie za połowę biustu, odcięty zupełnie poziomo halfcup. Z kolej fullcup to staniki najmocniej zabudowane – odpowiednie na duże biusty, w czasie ciąży i karmienia oraz dla dojrzałych pań.

Akcesoria do bielizny, czyli jak zadbać o biustonosz

Same biustonosze to nie wszystko. W sklepach internetowych, takich jak ten: http://www.kinga.com.pl/akcesoria, znaleźć można szereg akcesoriów i do ich noszenia, i pielęgnacji.

Podczas noszenia stanika, zwłaszcza przy zmianach wagi, dobra jest przedłużka – czyli doszywany z tyłu pasem z dodatkowymi haftkami zapięcia.

Z jednej strony pozwoli nosić stanik z ciasnym obwodem, nim ten się nie rozciągnie nieco. Z drugiej – np. w ciąży czy przy zmianach wagi sprawia, że ulubioną bieliznę można dopasować do większych obwodów.

Są także akcesoria do bielizny pełniące funkcje głównie ozdobne – wymienne ramiączka, modne doczepiane do nich seksowne przeplatanki, które mogą być widoczne w dekolcie bluzki niczym biżuteria.

Dobry sklep z bielizną zaoferuje także woreczki i kule do prania, dzięki którym delikatny materiał i fiszbiny możemy bezpiecznie prać w pralce. Także biustonosze półusztywniane i usztywniane dłużej zachowają kształt, gdy będziemy wrzucać je do automatu w odpowiednim pojemniku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij