Jak zabezpieczyć ściany w zawilgoconych pomieszczeniach?

Pomieszczenia o dużej wilgotności wymagają szczególnie odpornych ścian. Kuchnia w okolicach płyty kuchennej, łazienka, pralnia, pokój na poddaszu lub w piwnicy, mieszkania w starym budownictwie to miejsca szczególnie narażone na działanie wilgoci.

Chwila nieuwagi wystarczy, aby na ścianie rozpoczęły się procesy biologiczne, które ciężko zatrzymać w ich zaawansowanym etapie. Poniżej kilka propozycji skutecznego pokrycia powierzchni w zawilgoconych pomieszczeniach. 

Glazura i terakota

Płytki ceramiczne i kamienne to najczęściej stosowany produkt w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Są skutecznym pokryciem ścian, pod warunkiem, że przy ich montażu zastosuje się szereg ważnych zasad. 

Jedna z nich to odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym będą przyklejane płytki. Przykładowym rozwiązaniem jest zastosowanie gruntu (kilkukrotne pomalowanie gruntem zwiększa przyczepność ścian), a następnie pokrycie folią w płynie.

Przy fugowaniu płytek należy także pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej fugi wodoodpornej, wzbogaconej o środki grzybobójcze, a w miejscach styku różnych powierzchni (płytek ze zlewem, wanną, podłogą itp.) – silikonu sanitarnego.

To pozwoli przez dłuższy czas zachować estetykę miejsc narażonych na wilgoć i uchroni przed rozwojem pleśni. Szczelne położenie płytek w sanitariacie, kuchni bądź innym pomieszczeniu o dużej wilgotności gwarantuje zachowanie estetyki i higieny, a także łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji.

Tapety wodoodporne

O ile glazura jest skutecznym zabezpieczeniem przed wilgocią – nie zawsze pasuje do wymarzonej stylizacji. Łazienka czy kuchnia wypełniona od sufitu do podłogi płytkami nawiązuje do poprzedniej epoki.

Współcześnie zmierza się raczej do tworzenia pokojów łazienkowych czy kuchni jadalnianych. Są to pomieszczenia robocze i użytkowe, jednak musza też spełniać walory estetyczne, być przytulnym i interesującym miejscem do relaksu (w przypadku łazienki) czy spędzania czasu z gośćmi (w kuchni). 

Przy takich wymaganiach dobrym rozwiązaniem mogą być tapety winylowe, wykonane z wodoodpornego materiału. Tego typu pokrycie ścian jest łatwe w montażu, trwałe, a przede wszystkim – zmywalne i odporne na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur.

Tapety ścienne, przeznaczone do pomieszczeń narażonych na wilgoć, pokryte są dodatkową warstwą PCV, czyniąc je odpowiednikiem wytrzymałej płyty. Renomowane firmy gwarantują nienaganny wygląd tapety przez długi czas, odporność na blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. 

Farba do trudnych zadań

Kiedyś stosowane były tylko w zakładach produkcyjnych, szpitalach i miejscach, w których higiena i ochrona przed grzybami bądź pleśnią traktowana była priorytetowo. Dzisiaj możemy zastosować ją we własnym domu, kupując ją w jednym z hipermarketów budowlanych.

Farba antygrzybiczna nie musi być ciężka w użyciu, brzydko pachnąca i o bladym kolorze. Dostępna w wielu interesujących odcieniach, matowa bądź błyszcząca, będzie estetycznie ozdabiać wnętrza wymagające szczególnej ochrony. 

W jaki sposób działa farba antygrzybiczna? Te bazujące na procesach fizycznych wykorzystują galwanizację, która zatrzymuje proces wzrostu grzybów i pleśni w obliczu wilgoci.

Istnieje też szereg produktów, które w swoim składzie posiadają specjalne substancje, chroniące przed rozwojem niechcianych gości na naszych ścianach np. biocydy. Warto dodać, że tego typu farby nie tylko są odporne na wilgoć, ale też umożliwiają wycieranie, szorowanie i dość intensywne czyszczenie chemiczne.

To doskonała opcja do pralni czy pomieszczenia gospodarczego, w którym przygotujemy większe posiłki. Dobrze sprawdzi się również w kuchni i łazience.

Jeśli w remoncie mieszkania, domu czy innego obiektu budowlanego mamy do czynienia z wilgotnymi pomieszczeniami, warto już na początku przemyśleć pokrycie ścian odpowiednimi preparatami i materiałami.

Ich szeroki dostęp oraz coraz bardziej innowacyjne składy uchronią nas przed szkodliwymi procesami. Pamiętajmy, że rozwój grzybów i pleśni w zamkniętym pomieszczeniu nie pozostaje bez szkody dla naszego zdrowia. 
 
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z tapetami Love Your Wall

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij