Mleko junior - czyli jak wybrać odpowiednie mleko dla malucha

Mleko junior – czyli jak wybrać odpowiednie mleko dla malucha?

Eksperci do spraw diety dzieci wskazują na ogromną rolę tysiąca pierwszych dni w żywieniu maluchów.  Najważniejszą rolę wśród pokarmów w początkowej fazie rozwoju dziecka ma mleko junior.

Kiedy maluch kończy dwa lata, jest na etapie intensywnego wzrostu, rozwija się fizycznie i intelektualnie. Oprócz pokarmów stałych, wprowadzanych stopniowo od szóstego miesiąca życia, nadal wiele do zaoferowania dziecku ma mleko modyfikowane, na tym etapie żywienia zwane mlekiem junior, które możemy podawać maluchowi jako samodzielny posiłek lub wykorzystywać jako bazę do przygotowania np. kaszek lub kleików.

Kiedy najlepiej wprowadzić do diety dziecka mleko junior? Co oferuje mleko dla dwulatka?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca mamom kontynuację karmienia piersią przynajmniej do drugiego roku życia. Według WHO nawet po tym czasie karmienie naturalne nadal obfituje w korzyści zdrowotne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Maluchom, które od urodzenia lub od pewnego czasu karmione są mlekiem modyfikowanym zaleca się po dwudziestym czwartym miesiącu życia zmianę dotychczasowej mieszanki na mleko junior. Skład mleka dla dwulatków jest ściśle dostosowany do potrzeb rozwijającego się w szybkim tempie malca. Kluczowym składnikiem są kwasy tłuszczowe: linolowy i α-linolenowy (ALA), które wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego malucha. Optymalną ilość tych kwasów w swoim składzie posiada mleko junior dostępne pod tym adresem: http://humana-baby.pl/produkt/humana-4-junior-mleko-modyfikowane-po-24-miesiacu-800-g. Równie ważna jest podaż odpowiedniej ilości żelaza, które zapobiega anemii. Podobnie jak w uprzednio podawanych dziecku mieszankach, duże znaczenie ma obecność witamin. Wiodącą rolę odgrywa witamina D, której suplementacja w diecie dziecka jest konieczna, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy mamy do czynienia z niedoborem światła słonecznego w naszym kraju. Brak odpowiedniej ilości „witaminy słońca” w organizmie malucha może również skutkować wydalaniem wapnia, który jest przyswajany w organizmie właśnie przy udziale odpowiedniej ilości witaminy D. Równie ważna jest obecność w mleku typu junior witaminy A i C wspierających prawidłowe działanie układu immunologicznego dziecka.

     

Czym jeszcze kierować się przy wyborze mleka junior?

Oprócz zawartości niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych i witamin, naszą uwagę powinna również zwrócić zawartość cukru w produkcie. Pamiętajmy, że naszemu maluchowi, jeśli jest zdrowy i harmonijnie się rozwija, nie potrzeba nadmiernych ilości fruktozy, glukozy i sacharozy. Należy również wziąć pod uwagę, że układ pokarmowy maluszka, choć coraz bardziej odporny na nowości żywieniowe, nadal może buntować się przeciwko nadmiernie zróżnicowanej diecie. W tym celu warto sięgnąć po mleko junior, które stanowi kontynuację linii mieszanek, podawanych dziecku przed dwudziestym czwartym miesiącem. Podanie maluchowi mleka od tego samego producenta zminimalizuje ryzyko nietolerancji pokarmu lub odmowy zjedzenia z powodu odmiennego smaku.

 

Według aktualnych zaleceń, po pierwszym roku życia nie ma konieczności podawania maluchowi mleka modyfikowanego dla juniora. Można powoli wprowadzać do diety mleko krowie, a także tzw. mleka roślinne, m.in. kokosowe, migdałowe, ryżowe, sojowe. Jednak z uwagi na różną, niekiedy niepokojącą jakość mleka krowiego dostępnego w sklepach, a także stosunkowo wysoką cenę mlek roślinnych, warto zaproponować maluchowi sprawdzoną jakość i smak mleka junior.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij