W jakich sytuacjach wymagane jest usg oka?

USG oka to badanie stosowane przy diagnostyce niektórych chorób oraz zamiennie w przypadku niemożliwości zbadania wnętrza gałki ocznej przy pomocy innych metod.USG gałki ocznej dzieli się na dwa rodzaje: badanie typu A oraz typu B. Badanie typu A jest przydatne przy ocenie takich parametrów, jak długość osiowa gałki, promień krzywizny rogówki oraz głębokość komory przedniej. Badanie typu B ma znacznie szersze zastosowanie diagnostyczne.

Kiedy wykonuje się USG oka?

Badania USG zawsze służą do zobrazowania ogólnej kondycji poszczególnego narządu: na przykład w przypadku wątroby, pozwala ocenić stan miąższu wątroby, to czy narząd jest powiększony oraz czy znajdują się w nim jakieś zmiany(na przykład charakteru nowotworowego). Podobnie wygląda to w przypadku USG gałki ocznej. Dzięki temu nieinwazyjnemu a jednocześnie cechującemu się duża dokładnością badaniu, lekarz okulista może ocenić zarówno stan oka, jak i wychwycić a także oszacować różnego rodzaju zmiany w gałce ocznej.

Standardowe badanie ultrasonograficzne oka stosuje się w przypadku wielu różnych schorzeń. Jednym z nich jest odwarstwienie siatkówki: badanie ultrasonografem pozwala ocenić stopień uszkodzenia siatkówki oraz ogólny stan gałki ocznej. Wskazaniem do badania zbadani oczu ultrasonografem jest również obecność mętów w ciele szklistym oraz ciał obcych umiejscowionych wewnątrz gałki ocznej.

USG stosuje się również w celu zmierzenia długości gałki ocznej u pacjentów ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością(pozwala to na dokładniejszą ocenę stanu choroby oraz trafniejszy dobór leczenia). USG oka stosuje się także w przypadku podejrzenia guzów wewnątrz gałki ocznej oraz po wylewach krwi do oka(lub w przypadku podejrzenia wylewu do gałki ocznej).

Kolejne wskazania to stany zapalne oraz krwotoki tylnego odcinka oka a także różnego rodzaju stany pourazowe(na przykład w przypadku poważniejszych urazów głowy standardowo wykonuje się również badanie ultrasonograficzne gałki ocznej w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń w strukturze oka, które mogłyby powstać w wyniku urazu głowy).

Do wskazań jeśli chodzi o badanie USG oka należy również ocena podejrzewanych zmian w przebiegu cukrzycy(choroba ta często atakuje nerw wzrokowy) a także grubości mięśni w przebiegu ofialmopatii tarczycowej.

Czasami badanie oka ultrasonografem służy okuliście do dokładnego oszacowania mocy soczewek, który zostały wszczepione w gałkę oczną. Badanie USG w Białymstoku lub dowolnym innym mieście z dobrą bazą medyczną przeprowadza się również w przebiegu zaćmy: celem jest wówczas dobranie odpowiednich soczewek. USG gałki ocznej wykonuje się również zamiennie zamiast badania przy pomocy lampy szczelinowej, w sytuacjach gdy lampa szczelinowa nie może zostać użyta, a więc na przykład kiedy w gałce ocznej pacjenta występuje zaćma lub bielmo rogówki.

Diagnostyka nowotworów

Badanie usg stanowi również istotny element diagnostyki a także profilaktyki nowotworowej. Badanie ultrasonograficzne gałki ocznej stanowi jedną ze skuteczniejszych metod diagnostycznych w przypadku czerniaka, czyli najczęstszego nowotworu gałki ocznej. USG oka wykonuje się także u dzieci z podejrzeniem siatkówczaka(najczęstszy nowotwór oczu w wieku dziecięcym).

Badanie ultrasonografem jest stosowane jednak nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce nowotworów. Wykonuje się je okresowo u osób, których oczy są szczególnie narażone na działanie rakotwórczych czynników, na przykład w rezultacie specyfiki wykonywanego zawodu.

Co jeszcze warto wiedzieć

Co ważne: USG oka jest badaniem całkowicie bezbolesnym(pacjenci często mają obawy przed poddaniem się badaniu gałki ocznej przy pomocy ultrasonografu. USG jest również badaniem całkowicie nieinwazyjnym, to znaczy: nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Samo badanie wygląda w ten sposób, że pacjent kładzie się na specjalnej kozetce, zamyka badane oko i przez czas około 15 minut poddaje się badaniu. Tak samo jak inne rodzaje badania ultrasonograficznego, USG gałki ocznej można wykonać odpłatnie bez skierowanie. Należy jednak pamiętać, że do odczytania wyników badania kompetentny jest jedynie lekarz okulista.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij