Wyjazd integracyjny – jak się do niego przygotować?

Wyjazd integracyjny – jak się do niego przygotować?

Wyjazdy integracyjne – to hasło z jednej strony wywołuje uśmiech na twarzy, a z drugiej pewien niepokój. Radość i lęk. Zarówno u samych potencjalnych czy przyszłych uczestników takiego wyjazdu, jak i małżonków czy partnerów samych zainteresowanych. Szczególnie tych ostatnich przejmuje groza, gdyż wyjazdy integracyjne owiane są legendą. Jaką? Złą. Bardzo złą. „Sodoma i gomora”) – tak w skrócie brzmi ten mit.

A więc balanga, balanga i jeszcze raz balanga, czy inaczej mówiąc „bunga bunga”. Jedna, wielka impreza, obżarstwo, morze alkoholu. Luksusowe hotele i spa. A to wszystko, oczywiście, na koszt firmy. By się zintegrować? Owszem. I zdradzić.

Bo z nagminnym zdradami właśnie przede wszystkim kojarzą się wyjazdy integracyjne. I to one są powodem lęku partnerów, małżonków. Spędzają im sen z powiek. Tym bardziej teraz – gdy organizacja imprez integracyjnych stała się tak popularna. A może raczej należy powiedzieć, że znów wzrosła jej popularność.

Wyjazd integracyjny – początki

Wyjazd integracyjny nie jest absolutnie bowiem zjawiskiem nowym. Przeciwnie – ma w Polsce bogatą tradycję, szczególne celebrowaną w czasach PRL-u. Wtedy zamiast nazwy „wyjazdy integracyjne” używano nazwy „wyjazdy pracownicze”, i były one na ogół organizowane podczas wakacji. Przeznaczone dla całych rodzin – rodzin pracowników. Były więc, z punktu widzenia małżonków – bardziej bezpieczne.

Gdy dorośli się bawili – dzieci często też miały zapewnioną opiekę animatorów lub przedszkoli. Wiele ówczesnych zakładów posiadało własne domy turystyczne czy tzw. hotele pracownicze – w atrakcyjnych, malowniczych ośrodkach, z pełną obsługą i wyposażeniem. Jeśli zaś dany zakład nie posiadał własnego hotelu, miał „hotele zaprzyjaźnione” – regularnie służące jego pracownikom. W sezonie poza wakacyjnym także można było korzystać z oferty tych ośrodków – za niższą, atrakcyjną cenę.

Przygotowania

O ile jednak kiedyś organizacja imprez integracyjnych sprowadzała się i służyła głównie rozrywce, o i ile dziś wyjazdy integracyjne oznaczają także sympozja czy warsztaty. Zazwyczaj obowiązkowe. Dopiero po nich można się bawić.

Zdarza się, prawie zawsze, że w ramach części nieoficjalnej pracownicy firmy mają też zapewnione inne rozrywki, jak miejscowe spa czy inne, bardziej kosztowne i „szalone”. Skoki ze spadochronu, survival, paintball, zwiedzanie muzeów, degustacje. Organizacja imprez integracyjnych, to zatem na ogół poważne i trudne przedsięwzięcie, którym zajmują się oddelegowani w tym celu, doświadczani pracownicy.

Muszą oni nie tylko zrobić dokładny kosztorys takiego wyjazdu, nie tylko zapewnić dobrą bazę noclegową, nie tylko organization przejazd – zazwyczaj wspólny np. autokarem – zorganizować kwestię menu, co i zorganizować część warsztatową, ustalić ich temat, zaprosić i zadbać o wynagrodzenie wykładowców czy innych zaproszonych gości. Muszą być podczas takiego wyjazdu obecni ciałem i duchem.

To oni też są odpowiedzialni za zachowane pracowników w ośrodku, więc, w przypadku zachowania nieodpowiedniego, poniosą konsekwencje. Organizacja imprez integracyjnych to zatem rola trudna i rzadko zdarza się, by odpowiedzialny za nią był jeden pracownik. Zazwyczaj jest to zespół HR.

Po co się integrować?

Integracja, jak sama nazwa wskazuje, służy… Integracji. Poznaniu i zbliżeniu się do siebie pracowników w innej, prywatnej sytuacji. Wyjazdy integracyjne służą też po prostu relaksowi i wychodzą z – słusznego zresztą – założenia, że zrelaksowany i szczęśliwy pracownik, to lepszy pracownik. Znacznie lepszy. Znacznie bardziej wydajny. Poznanie się i w pewnym stopniu zatarcie granic między poszczególnymi hierarchiami w danym zakładzie pracy, ma też zwiększyć poziom zaufania – pracowników do szefów, i szefów do pracowników niższego szczebla.

Część warsztatowa zaś ma oczywiście posłużyć edukacji, zwiększeniu kompetencji. Nie jest zaś niczym nowy fakt, że w atmosferze relaksu i zabawy uczy się najlepiej. Szybciej. Przyswaja wiedzę z ochotą, bezwiednie – i znacznie chętniej potem się z niej korzysta. Organizacja imprez integracyjnych to zatem przedsięwzięcia drogie, lecz w ogólnym bilansie bardzo opłacalne. Przynoszące firmie konkretne, materialne korzyści.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij