Znieczulenie podczas porodu – przegląd metod

Dawniej przy porodzie nie było nawet mowy o jakimkolwiek znieczuleniu. Kobiety nie miały możliwości skorzystać z jakiegokolwiek wsparcia farmakologicznego, a poród był dla nich niemałym cierpieniem. Obecnie kobiety w ciąży mają ten komfort, że bez problemu w każdym momencie mogą poprosić o podanie im znieczulenia, dzięki czemu narodziny dziecka przebiegną o wiele spokojniej.

Artykuł powstał we współpracy z Polikliniką Ginekologiczno-Położniczą Arciszewscy

Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ dla każdej kobiety poród to nie tylko ból, ale też stres. Duży poziom stresu zawęża naczynia krwionośne, co może prowadzić do wielu komplikacji. Kiedy podane zostanie znieczulenie, poród przebiegnie nie tylko o wiele łagodniej, ale również sprawniej.

Jeśli nie wiemy, jaka metoda znieczulenia będzie dla nas najlepsza, to każda poradnia ginekologiczna powinna udzielić nam niezbędnych informacji.

Naturalne metody znieczulenia w czasie porodu

Kiedy odczuwamy duży ból, świetną metodą będzie ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel lub termofor, który położyć można w okolicach brzucha. Przy łagodzeniu skurczów może pomóc równomierny oddech a także odpoczynek. Warto też wypróbować różne pozycje ciała, które pomogą nam urodzić w najbardziej komfortowy dla nas sposób. Inne metody łagodzenia bólu to:

Entonox
Entonox to połączenie tlenu i podtlenku azotu. Jest to często wybierana metoda znieczulenia, jednak łagodzi ból tylko w niewielkim stopniu a także może powodować nudności. Do jego zalet należy jednak to, że jest on łatwy w użyciu i bez problemu można go zastosować nawet w domowych warunkach.
Petydyna
Syntetyczną formę morfiny podaje się dożylnie lub przez zastrzyk. Jest to dość silny środek przeciwbólowy i w dużym stopniu pomaga się zrelaksować. Petydyna może mieć jednak dosyć poważne skutki uboczne, wpływając niekorzystnie na dziecko.

Znieczulenie zewnątrzoponowe
Poprzez zastrzyk wykonany w okolicy krzyża, kobieta jest całkowicie znieczulona od pasa w dół, przez co w ogóle nie odczuwa bólu. Ponadto nie powoduje senności ani nie obniża ciśnienia krwi. Niestety po zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, trzeba też regularnie sprawdzać pracę serca dziecka.
TENS
Metoda TENS polega na przezskórnej stymulacji nerwów przez impulsy elektryczne. Powodują one, że ból nie dopływa z macicy do mózgu, przez co rodząca kobieta zwyczajnie go nie czuje. Metoda ta ma dużo zalet – nie powoduje skutków ubocznych, nie wpływa też źle na dziecko. Nie można metody TENS wykorzystywać jednak podczas porodu w wodzie i pomaga tylko w pierwszej fazie porodu.
PCA
Jest to jedna z najnowszych metod znieczulenia w czasie porodu. Jest to metoda bardzo wygodna oraz bezpieczna. Jej dużym atutem jest fakt, że to kobieta rodząca decyduje o tym, kiedy potrzebne jest jej znieczulenie, a przy porodzie nie musi być obecny anestezjolog (poradnia ginekologiczna, do której kobieta chodzi, powinna mieć go w kadrze – trzeba to uprzednio sprawdzić). Do dawkowania tego rodzaj znieczulenia wykorzystuje się pompę z przyciskiem, który wciska się wedle potrzeb, jednak nie więcej niż trzy razy w ciągu godziny.

Znieczulenie alternatywne

Wiele kobiet nie jest przekonanych do metod znieczulenia, które zaoferować może przychodnia ginekologiczna. Z tego powodu część ciężarnych decyduje się na alternatywne metody znieczulenia. Wiele pań wybiera akupunkturę, aromaterapię, masaż lub nawet hipnozę.

Niestety takie naturalne metody nie dają nam gwarancji co do tego, że nie będziemy odczuwać bólu lub że zmniejszy się on przynajmniej w jakimś stopniu. Jednocześnie ich zaletą jest fakt, że niwelują stres, dzięki czemu poród przebiega o wiele sprawniej.

Odmienne opinie na temat znieczulenia

Wiele osób twierdzi, że nie powinno istnieć coś takiego jak znieczulenie podawane przy porodzie, a każda kobieta urodzić powinna siłami natury. Oczywiście znieczulenie ma wady – jest to na przykład fakt, że po zastosowaniu znieczulenia poród znacznie się wydłuża. Pamiętać powinno się jednak o tym, że to rodząca ma zdecydować, czy chce urodzić ze znieczuleniem czy bez. W końcu poród nie musi być niemiłym doświadczeniem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij