Co czytać dziewczynkom, aby wyrosły na samodzielne, pewne siebie kobiety?
Do tego, że warto czytać, chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Książki otwierają nas na świat, kształtują i rozwijają wyobraźnie, sprawiają, że stajemy się bardziej empatyczni. Czytanie jest też wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z dziećmi, wspólne przeżywanie perypetii książkowych bohaterów pomaga w nawiązywaniu relacji. Dobrze dobrane lektury mogą kształtować młodego człowieka. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie książki są wartościowe dla dziewczynek, to zerknij na nasze propozycje.
Co czytać dziewczynkom?
To pytanie zadaje sobie pewnie niejedna matka, która chciałaby, żeby jej córka miała kontakt z wartościową literaturą, dającą warte naśladowania wzorce. Rynek czytelniczy książek dla dzieci jest naprawdę ogromny i można znaleźć wśród polecanych książek zarówno godne uwagi pozycje, jak i nic niewnoszące historie. Aby zaoszczędzić sporo czasu i nie potykać się w poszukiwaniach o lektury, które mogłyby zniechęcić nas i przede wszystkim nasze dziecko do stawiania kolejnych kroków w świecie literatury, warto skorzystać z poleceń.
W internecie można znaleźć wiele ciekawych zestawień, książki dla młodzieży to też te wymienione na www.noy.pl. Oczywiście nie dla każdego ta sama książka okaże się równie interesująca, ale lepsze to niż przekopywanie się przez setki tytułów, które nie wywołują w nas żadnych skojarzeń.
5 ciekawych książek dla dziewczynek
Książki, które zaprezentujemy, są skierowane przede wszystkim do dziewczynek, ale nie tylko, są to po prostu fajne książki dla młodzieży.
- Czy wojna jest dla dziewczyn? Paweł Baręsewicz
Ta pozycja na pewno pozostanie na długo w pamięci zwłaszcza osobom, dla których tematyka wojenna nie jest obojętna. II wojna światowa widziana z perspektywy małej dziewczynki wzrusza, ale też pokazuje, jak ogromną siłę mają w sobie dzieci. Jest to książka wciągająca i przekazująca czytelnikom bardzo dużo dobrych wartości.
- Matylda, Roald Dahl
Ta napisana z dużym poczuciem humoru książka, pomoże każdej dziewczynce rozbudzić w sobie pewność siebie. Choć świat przedstawiony przez autora jest przejaskrawiony, to łatwo można odnaleźć w nim nawiązanie do codziennych sytuacji, które w oczach dziecka często przecież wyglądają dużo poważniej, niż może się wydawać dorosłym. Wspólne czytanie tej książki przyniesie korzyść zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
- Mała książka o feminizmie, Sassa Buregren
Feminizm to hasło pojawiające się nad wyraz często w dyskusjach publicznych, mediach społecznościowych, ale także w codziennych rozmowach. Jedni widzą w feminizmie zagrożenie, inni nadzieję na to, że świat stanie się kiedyś bardziej przyjaznym miejscem dla kobiet. Niezależnie od tego, po której stronie znajdują się nasze własne przekonania, warto sięgnąć po tę pozycje. „Mała książka…” pomoże nam wytłumaczyć młodej kobiecie, o co chodzi z tym całym feminizmem, a dorosłych być może skłoni do refleksji.
- Kłopot z kobietami, Jacky Fleming
Pokonując kolejne stopnie edukacji, poznajemy wielkie osobistości ze świata literatury i nauki. Dowiadujemy się, czym zapisali się na kartach historii i dlaczego powinniśmy brać z nich przykład. Rzadko kiedy mówi się o tym, że nawet te znamienite postaci nie zawsze miały racje i w niektórych kwestia lepiej zachować dystans w stosunku do ich wypowiedzi. Tak się składa, że większość wielkich autorytetów, o których mówi się w szkole to mężczyźni. Autorka „Kłopotu z kobietami” pokazuje, że nawet wielkie autorytety nie zawsze mają racje i każdy powinien krytycznie podchodzić do informacji oraz poglądów, które są nam wpajane.
- A ja nie chcę być księżniczką, Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke jest autorem, którego twórczość w całości jest godna polecenia. Ta konkretna pozycja pokazuje dzieciom, że nie liczy się nasza powierzchowność, a to, co mamy w głowie. W dzisiejszym świecie, w którym panuje kult piękna i często wartościowanie, także osób, dokonuje się na podstawie ich urody, naprawdę warto czytać takie książki dzieciom.