Czy rower szosowy jest wygodny?

Nie ma wątpliwości, że wybór rowerów jest dziś bardzo duży. W zasadzie możemy dziś dobrać odpowiedni rower do każdego rodzaju trasy. Inny kupimy jeżdżąc po mieście, a inny, gdy trenujemy do wyścigu. Jak się jednak okazuje, rowery w większości przypadków są bardziej uniwersalne niż nam się wydaje. Przykładowo, rowery szosowe generalnie stworzone są do szybkiej, sportowej jazdy. Jednakże, coraz więcej osób wybiera je właśnie do jazdy po mieście. Czy ma to sens? I przede wszystkim, czy jest to wygodne?

Artykuł przygotowany przy współpracy ze sklepem rowerzysta.pl – sklep rowerowy.

Problemy z rowerem szosowym w mieście

Wydaje się, iż tak na prawdę największym problemem, jeśli chodzi o jazdę na rowerze szosowym czy to w mieście czy poza miastem jest pozycja, jaką trzeba przyjąć podczas tej jazdy. Jest to pozycja wymagająca głębokiego pochylenia, przez to dla wielu osób jest ona niewygodna. Jak się jednak okazuje, większość osób, które nie zrażają się po pierwszej jeździe z czasem przyzwyczaja się do specyficznej pozycji. Oczywiście, wygoda jazdy jest o wiele większa choćby w przypadku roweru miejskiego. Jednakże, rowery szosowe również nie są wcale tak niewygodne jak mogłoby się wydawać.

Warto również pamiętać, że jeżdżąc po ulicach polskich miast trzeba liczyć się z dużą liczbą dziur i nierówności. Nie jest tajemnicą, że rowery szosowe nie za dobrze radzą sobie z tego typu przeszkodami. Niestety, ale nawet niewielka dziura może sprawić, że opona w naszym rowerze zostanie przebita. Dlatego też, rowery szosowe nadają się jedynie do jazdy po miastach, w których drogi są wyremontowane.

Rower szosowy – co zrobić z bagażem?

Zwykle, jedziemy na rowerze przez miasto, aby dojechać do pracy. W przypadku młodszych rowerzystów celem podróży może być uczelnia czy też szkoła. Tak czy inaczej, zwykle są to miejsce, w które udajemy się z jakimś bagażem. Niestety, ale rowery szosowe nie dają nam zbyt dużych możliwości jeśli chodzi o przewożenie bagażu. Przeważnie są to rowery pozbawione bagażnika. Również założenie sakw nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ rowery szosowe są bardzo lekkie, przez co mogłyby nie wytrzymać dużego obciążenia.

Przez miasto tylko na rowerze miejskim?

W obliczu wszystkich ograniczeń rowerów szosowych, o których była mowa powyżej wydawać by się mogło, iż nie nadają się one zupełnie do tego, aby korzystać z nich w mieście. Czy jednak faktycznie tak właśnie jest? Jak się okazuje, jazda na rowerze szosowym po mieście ma również swoje plusy.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że rowery szosowe mają bardzo duże możliwości jeśli chodzi o szybkość. Dzięki swojemu kształtowi, cienkim oponom i niewielkiej wadze często są w stanie dotrzymać tempa samochodom. Oczywiście, na drodze szybkiego ruchu nie byłoby to możliwe, jednak w mieście jest to jak najbardziej osiągalne. Warto w tym miejscu zauważyć, że tylko rowery szosowe są w stanie rozwijać samochodową prędkość. Dlatego też tylko na rowerze szosowym nie jesteśmy skazani na jazdę poboczem.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że dzięki dużej prędkości roweru szosowego jesteśmy w stanie szybciej dojechać na nim do celu. Dlatego też, rowery szosowe przydają się mieszkańcom dużych miast, którzy mają do pokonania całkiem duże dystanse. Jeśli chodzi o małe miasta, to rowery szosowe są już o wiele mniej praktyczne. W niewielkich miejscowościach zwykle nie pokonuje się dużych dystansów, więc nawet na rowerze miejskim jazda nie jest zbyt długa. Ponadto, w niewielkich miastach zwykle nawierzchnia na drogach jest gorszej jakości od tej w największych miejscowościach. Dlatego też łatwiej o przedziurawienie opony w rowerze szosowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij