Dobór odpowiedniego biustonosza nie jest koniecznie sprawą prostą. Poczynając od znajomości swojego rozmiaru – kiedy często wybierane są tak naprawdę za małe, za płytkie miseczki, za to zbyt luźny obwód – na dostępności kończąc. Jeżeli należysz do kobiet, którym noszenie stanika wydaje się torturą, to bardzo możliwe, że nie jest on właściwie dopasowany.

Co oferują sklepy z bielizną damską?

Na szczęście zmienia się świadomość dotycząca dobierania biustonoszy. Sklepy z bielizną damską, zarówno internetowe, jak i stacjonarne, oferują nawet bardzo nietypowe rozmiary.

Często zresztą nie są one aż tak rzadkie, a po prostu wydają się egzotyczne w porównaniu z ograniczonym przedziałem dostępnym na straganach i w tanich sklepach. Gdzie niekiedy zresztą oznaczenia rozmiarów przy mierzeniu wydają się dość przypadkowe.

Warto pamiętać, że rozmiar biustonosza składa się zawsze z dwóch oznaczeń – liczby oznaczającej obwód pod biustem oraz litery, czyli głębokości miseczki.

Obwód mierzyć należy ciasno, na wydechu, a do tego zaokrąglając o 5 cm w dół. Dlaczego? W czasie noszenia rozciągnie się on, a raczej mniejszy niż większy stanowi stabilniejsze podtrzymanie biustu. To właśnie na nim, nie na ramiączkach, spoczywać powinna większość ciężaru.

Wielkość miseczki z kolei uzyskamy, odejmując ustalony o w ten sposób obwód pod biustem od obwodu w jego najszerszym miejscu, mierzonego z kolei luźno na wdechu. Literki nie oznaczają stałej wielkości czy pojemności miseczek, a tylko różnicę, odczytaną z tabeli rozmiarów.

Przy obwodach 65 i 85 miseczka C, E czy jeszcze inna wyglądać będzie zupełnie inaczej. Do tego u kobiet przeciętne postury i szczupłych literki E, F, a nawet G w dobrze dobranym staniku to biust wcale nie ogromny, a całkiem przeciętnych rozmiarów.

Stanik balkonetka, bardotka, fullcup, itp – nie tylko rozmiar ma znaczenie

Źle dobrany rozmiar sprawia, że piersi nie mieszczą się całe w staniku. Mogą z niego wypadać podczas intensywnego ruchu, a nawet szybkiego chodzenia, biustonosz przesuwa się. Bóle pleców i głowy pojawiają się, gdy kobieta z dużym biustem nosi zbyt duży obwód.

Wówczas ciężar biustu nie rozkłada się równo na cały obwód, a ramiączka wpijają się w ramiona i mogą uciskać nerwy. Innym sygnałem, że stanik nie pasuje, są wbijające się w piersi, zostawiające ślady, siniaki i otarcia na skórze fiszbiny.

Ten ostatni problem dotyczyć może także kobiet z małym biustem, kiedy fiszbina sięga za daleko i opiera się na żebrach od strony pachy, lub ma po prostu nieodpowiedni kształt.

Nawet w dobrym rozmiarze – który może czasem w rzeczywistości różnić się od tego, na który wskazywałyby liczby w tabeli rozmiarów – nie każdy stanik będzie nam pasował. Dobrze więc wypróbować różne fasony i modele, by dobrać najlepszy dla siebie.

Najbardziej uniwersalnym typem jest stanik balkonetka. Obejmuje on większą część piesi, jego krój tworzy jednak u góry linię zbliżoną do pionowej.

Nadaje ładny, okrągły kształt. Balkonetki różnych firm mogą mieć różny rozstaw i szerokość wygięcia fiszbin czy wysokość na mostku – warto więc wypróbować różne, by znaleźć najbardziej komfortowe.

Do głębokich dekoltów V przeznaczony jest nisko zabudowany z przodu plunge, a do tych pionowych – sięgający ledwie za połowę biustu, odcięty zupełnie poziomo halfcup. Z kolej fullcup to staniki najmocniej zabudowane – odpowiednie na duże biusty, w czasie ciąży i karmienia oraz dla dojrzałych pań.

Akcesoria do bielizny, czyli jak zadbać o biustonosz

Same biustonosze to nie wszystko. W sklepach internetowych, takich jak ten: http://www.kinga.com.pl/akcesoria, znaleźć można szereg akcesoriów i do ich noszenia, i pielęgnacji.

Podczas noszenia stanika, zwłaszcza przy zmianach wagi, dobra jest przedłużka – czyli doszywany z tyłu pasem z dodatkowymi haftkami zapięcia.

Z jednej strony pozwoli nosić stanik z ciasnym obwodem, nim ten się nie rozciągnie nieco. Z drugiej – np. w ciąży czy przy zmianach wagi sprawia, że ulubioną bieliznę można dopasować do większych obwodów.

Są także akcesoria do bielizny pełniące funkcje głównie ozdobne – wymienne ramiączka, modne doczepiane do nich seksowne przeplatanki, które mogą być widoczne w dekolcie bluzki niczym biżuteria.

Dobry sklep z bielizną zaoferuje także woreczki i kule do prania, dzięki którym delikatny materiał i fiszbiny możemy bezpiecznie prać w pralce. Także biustonosze półusztywniane i usztywniane dłużej zachowają kształt, gdy będziemy wrzucać je do automatu w odpowiednim pojemniku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ