Dzieci potrzebują witaminy D

Słoneczna pogoda to z pewnością idealna pora na spacer. Warto zauważyć, że w przypadku dzieci, oprócz świeżego powietrza jest to także wytwarzanie ważnej dla organizmu witaminy D w skórze. Przychodzą takie dni, gdy słońca jest coraz mniej, a dzieci muszą uzupełnić powstałe niedobory witaminy, ponieważ może to przełożyć się na ich zdrowie. Witamina D zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Witamina utrzymująca się w organizmie

Witaminy tego typu nie są wydalane wraz z moczem, zamiast tego organizm magazynuje je w tkance tłuszczowej czy wątrobie. W lecie oraz innych słonecznych miesiącach zwykły spacer pozwala na uzupełnienie większości witaminy, która jest bardzo ważna dla naszego dziecka.

W czasie okresu jesienno-zimowego nie da rady uzupełnić witaminy poprzez słońce, ponieważ jego natężenie jest małe. Co prawda witamina D magazynuje się, ale jej zapasy wystarczą dziecku na mniej niż dwa miesiące. W takich wypadkach, jako świadomi rodzice musimy podać dziecku potrawy, zawierające odpowiednią ilość witaminy D, ponieważ w ten sposób można uzupełnić jej niedobór.

Uzupełniamy niedobory

Jeśli chcemy szybko uzupełnić poziom witaminy D u naszego dziecka, to powinniśmy sięgnąć po ryby morskie. To właśnie tam znajdziemy najwięcej pokładów wspomnianej witaminy. W przypadku ryb smażenie potrafi zniszczyć samą witaminę, dlatego ryby należy gotować lub piec. Oczywiście pokarmy z ryb to także inne wartości odżywcze, które mają znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Witaminę D znajdziemy między innymi w serach, w mleku, jajkach czy też innych wartościowych produktach. W czasie okresu zimowego warto nawet zastosować dziecku specjalną dietę mającą na celu szybkie uzupełnienie witaminy D. Jeśli spożywane pokarmy nie dostarczają odpowiedniej dawki witaminy, to zawsze możemy sięgnąć po bezpieczne suplementy diety.

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dziecko ma większe zapotrzebowanie na wspomnianą wyżej witaminę. Suplementy diety działają skutecznie, ponieważ łączą się one z tłuszczami, przez co sama witamina jest o wiele lepiej wchłaniania przez dziecko, co sprawia, że układ nerwowy czy pokarmowy funkcjonują bez zarzutów.

Niedobór witaminy zagrożeniem dla dzieci

Jeśli nie zadbamy w odpowiedni sposób o to, aby dziecko mogło uzupełniać witaminę D, to narażamy naszego brzdąca na wiele poważnych chorób i schorzeń związanych z niedoborem witaminy w organizmie. Witamina D to przecież jeden z ważniejszych składników budulcowych kości, jej niedobór sprawia, że kości stają się bardziej łamliwe i mogą łatwiej się odkształcać, co może doprowadzić do krzywicy.

Oprócz tego witamina D wspomaga proces mineralizacji kości, ale także jej ważnym procesem biochemicznym. Problem z niedoborem witaminy D może prowadzić do osteoporozy, a nawet do osteomalacji, co jest niczym innym, jak rozmiękczeniem poszczególnych kości. Problemy z niedoborem mogą wpłynąć na wygląd dziecka, jego wagę oraz na wzrost zagrożenia chorobami układu naczyniowego. Dziecko mające takie problemy może chorować na cukrzycę oraz inne poważne choroby autoimmunologiczne, które mają związek z osłabieniem bariery ochronnej organizmu.

Brak odpowiedniej ochrony sprawia, że komórki zmieniają swoją strukturę, co może prowadzić do nowotworu. Rodzice dziecka muszą być świadomi tych zagrożeń, są one jak najbardziej realne i nie należy ich lekceważyć. To właśnie dlatego profilaktycznie powinniśmy zrobić wszystko, aby nasze dziecko uzupełniało, regularnie witaminę D. Tylko w taki sposób zadbamy w pełni o zdrowie naszego dziecka. Pamiętajmy o tym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij