Jak dobrze wyciszyć drewniane drzwi zewnętrzne?

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów drewnianych drzwi zewnętrznych. Możemy wybrać kolor i drewno, kierując się własnymi upodobaniami. Jednak nie zawsze drzwi, które wybraliśmy spełniają wszystkie nasze wyobrażenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą W.Awruk

Niekiedy potrzebujemy dodatkowych materiałów, żeby wyciszyć je przed dźwiękami z zewnątrz – lub odwrotnie, żeby na zewnątrz nie wydostawały się dźwięki dochodzące z domu. Oto przegląd kilku najbardziej skutecznych metod na wyciszenie drewnianych drzwi zewnętrznych.

Sprawdź, zanim kupisz materiały

Drzwi zewnętrzne są obiektem często używanym, więc zanim zakupicie materiały wyciszające, sprawdźcie, czy próg drzwi jest solidnie zamocowany i schodzi się ze skrzydłem oraz czy gumowe uszczelki na futrynie są zamocowane odpowiednio i czy przypadkiem tamtędy nie przedostaje się dźwięk. Jeśli jednak stwierdzicie, że wszystko jest w porządku, możecie przystąpić do przeglądu materiałów do wyciszenia drzwi.

Tapicerka drzwiowa

To jeden z najpopularniejszych sposobów stosowanych w celu wyciszania drewnianych drzwi zewnętrznych. Tapicerką drzwiową podbija się drzwi od wewnętrznej strony. Ma ona zastosowanie wygłuszające, ale także dekoracyjne. Tapicerki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych.

Ponadto, tapicerka drzwiowa jest doskonałym izolatorem termicznym. Nasze mieszkania będą cieplejsze i cichsze – zarówno hałas, jak i chłód znikną na stałe z naszych domów. Tapicerka dostępna jest do wielu rodzajów drzwi, a jej ceny uzależnione są od tego, czy zamontujemy ją samodzielnie, czy wynajmiemy firmę tapicerską. Samą tapicerkę możemy kupić za około 60-100 zł. Za usługi firmy tapicerskiej, która jednak wykona pracę solidnie i profesjonalnie, zapłacimy nawet ponad 200 zł.

Panele akustyczne

Panele akustyczne służą przede wszystkim do poprawy akustyki w pomieszczeniach, takich jak na przykład studio nagrań – jednak ich cechą szczególną jest pochłanianie dźwięku, dlatego doskonale spełnią swoją rolę przy wyciszaniu drzwi. Do tego są estetyczne oraz dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, nadają się do każdego wnętrza. Materiał jest miękki, można więc go dowolnie docinać. Do montażu potrzebny jest nam jedynie klej. Grubość i długość panelu jest do wyboru. Ich cena to około 6-15 zł za sztukę.
 

Mata izolująca OUT-SOUND

Elastyczna i bardzo trwała mata wyciszająca, używana również do wyciszania maszyn i urządzeń, takich jak odkurzacze, czy generatory. Doskonale pochłania dźwięk oraz drgania i wibracje. Stosuje się ją również w budownictwie przy izolowaniu dźwięków dochodzących zza ścian oraz przy wyciszaniu dźwięku cieczy płynącej w rurach. Mata jest samoprzylepna, lecz stosunkowo droga – jej cena to ok. 100-200 zł za metr w zależności od grubości i rodzaju maty.

Płyta energooszczędna – Saarpor Climapor XPS

Płyta zapewnia przede wszystkim izolację termiczną, lecz doskonale nadaje się również do wyciszania. Poziom hałasu dzięki niej może być zredukowany do 16 decybeli. Cechuje ją także wysoka odporność na pleśń i grzyby. Można dociąć i zamontować ją samodzielnie przy użyciu kleju. Jej cena waha się pomiędzy 40 a 50 zł w zależności od ilości sztuk w paczce i grubości płyty (dostępne 4mm  lub 7 mm).

Drzwi dźwiękochłonne

Jeśli Wasze drzwi są bardzo stare i drewno, z którego są wykonane przepuszcza wszystkie dźwięki, warto pomyśleć o ich wymianie na nowe. Najlepiej wybrać drzwi dźwiękoszczelne, czyli takie, które chłoną dźwięki. Nie będziecie wtedy musieli kupować żadnych materiałów wyciszających i oklejać drzwi. Różne modele takich drzwi można przejrzeć choćby pod tym adresem: http://wawruk.pl/oferta/drzwi-wewnetrzne-zewnetrzne/.

Wyciszenie w drzwiach akustycznych zapewnia wielowarstwowa konstrukcja drzwi. Rozmaite firmy z całej Polski mają w swojej ofercie drzwi tego typu, stosunkowo tanio można kupić białostockie drzwi drewniane akustyczne, bo już od 743 zł. Białostocka sieć sklepów z drzwiami ma swoje siedziby również w innych miastach Polski, w tym we Wrocławiu i Krakowie.

Dobry wybór

Tak naprawdę każdy wybór jest właściwy. Materiały wyciszające są dostępne w większości marketów budowlanych, w razie wątpliwości fachowa obsługa służy pomocą. Wyciszanie drewnianych drzwi zewnętrznych wcale nie musi wiązać się z wielkimi nakładami finansowymi, chyba że wybierzecie opcję zakupu nowych.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij