poszetki

Jak dopasować krawat do poszetki?

Ważne uroczystości czy wydarzenia niejednokrotnie wymagają stosownego i poważnego stroju. Stereotypowo uważa się, że kobieta w tej kwestii ma o wiele trudniej od płci męskiej ze względu na złożoność elementów żeńskiej garderoby. Musi wybrać spośród wielu propozycji, a także dbać by wszystko, nawet najmniejszy szczegół do siebie pasował. Co więcej, istnieje nieformalna zasada, że kobieta nie powinna się pokazać dwa razy w tej samej sukience tym samym ludziom. Oczywiście nie jest to przymusem i można wystąpić w dosłownie takiej samej „odsłonie”, albo ewentualnie odrobinę poeksperymentować i po prostu dobrać inne dodatki lub założyć między innymi kardigan. Nawet takie niewielkie zmiany wpłyną na cały wizerunek.

Kiedyś było inaczej…

Wydawać by się mogło, że wystarczy jak mężczyzna założy garnitur, odpowiednią koszulę oraz zdecyduje, które krawaty pasowałyby do reszty. Dodatkowo, jeden garnitur może używać w nieskończoność, aż do momentu jego zniszczenia, ubrudzenia lub wytarcia. Chociaż z reguły rzeczywiście tak to wygląda, to jednak mogą wystąpić pewne komplikacje. Nie każda koszula pasuje bowiem do danego typu marynarki. Krawaty jedwabne również ciężko dopasowują się do pozostałych części stroju. Jeśli już te trzy elementy bezsprzecznie do siebie pasują, może się okazać, że poszetka jest zupełnie inna i nie wygląda dobrze w połączeniu z resztą. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Rzecz jasna, można zmienić poszetkę czy kupić nową, ale łatwiej będzie dopasować do niej krawat, a nie na odwrót. Jak jednak zrobić to dobrze? Na co zwrócić uwagę?

Jaka powinna być kolorystyka oraz wzory?

Zarówno poszetka jak i krawat nie powinny się zbyt wyróżniać na tle garnituru, ponieważ zakłócałoby to harmonię prestiżowego looku. Ubrania takie ubiera się bowiem na poważne uroczystości, dlatego nie można sobie pozwolić na dowolność i eksperymenty z kolorami. Panują tutaj twarde zasady. Oczywiście można je odrobinę naginać, ale wszelkie zmiany muszą być zrobione delikatnie i w taki sposób, aby nadal wszystko ze sobą współgrało. Dlatego też, jeśli poszetka jest w ciemnych kolorach, można dobrać eleganckie krawaty także w takich barwach. Nie muszą być identyczne względem siebie, ale nie mogą także „gryźć się” ze sobą. Jeśli jednak uważamy, że jest to zbyt monotonne i chcielibyśmy wprowadzić odrobinę kontrastu – można uczynić to także w tym przypadku. Należy jednak zaznaczyć, że dzieje się tak głównie wówczas, gdy poszetka jest w jasnych kolorach. W takich sytuacjach dobierane krawaty męskie powinny być ciemne lub ciemniejsze. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj koszule zakładane pod marynarkę są białe bądź niebieskie, więc zakładając do tego jasny krawat, stworzy się tak zwany „efekt zlania” dwóch podobnych do siebie kolorów.

Różne wzory – nie ma tragedii

Co zrobić jednak, kiedy poszetka lub krawat posiada wzory? Tutaj także istnieją dwie szkoły. Jedna głosi, żeby dopasować oba elementy garderoby zarówno pod względem koloru, jak i wzoru, a druga natomiast pozwala na większą swobodę. Tak samo dobrze będzie się prezentowało całkowite dopasowanie barw i typów, jak i użycie przykładowo ciemnego krawata w niewielkie wzory oraz gładkiej, białej poszetki.

Czy rodzaj materiału, z którego wykonana jest poszetka ma znaczenie?

I tak i nie. Jeśli poszetkę uszyto z nietypowej tkaniny, która jest z daleka widoczna, warto do tego dobrać krawaty z mikrofibry (najlepiej z ciekawym wzorem). Odciągnie on od niej uwagę, a co więcej uzyska się wizualny efekt zgodności i dopasowania. Bezpieczniej jest jednak zdecydować się na krawaty bawełniane. Charakteryzują się one neutralnością, więc jeśli nie jesteśmy pewni czy materiały, z których wykonane zostały oba elementy stroju pasują do siebie – użycie takiego krawata zagwarantuje nam, że wszystko będzie wyglądać nienagannie, a przynajmniej żaden popełniony błąd nie będzie aż tak widoczny. Rzecz jasna należy również pamiętać o tym, aby materiał poszetki nie był zbyt wyszukany ani odbiegający od normy. Powinien być całkowicie gładki, nie poszarpany, nie posiadający zwisających nitek bądź tego typu elementów. Oczywiście poszetkę można układać na przeróżne sposoby.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij