Jedna ze definicji słowa “balsam” odnosi się do naturalnej substancji: żywicy drzewa rozpuszczonej w olejkach eterycznych. Takimi naturalnymi środkami o swoje ciała dbały już prehistoryczne elegantki. Dziś ten termin znacznie rozszerzył swoje znaczenie.

Czy istnieje doskonały balsam? Producenci kosmetyków poszukują ideału

Creme de la creme, wisienka na torcie – biorąc do ręki balsam, podkreślamy i utrwalamy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, których dokonałyśmy podczas długich minut spędzonych nad swoją urodą. Według przekonania wszystkich elegantek, idealny specyfik powinien łączyć w sobie komplet dobroczynnych właściwości, jakich oczekujemy od kosmetyków. Niezbyt tłusty, doskonale się wchłaniający, wygładzający skórę, dający poczucie relaksu z jednej i witalności z drugiej strony, zapewniający świetne efekty wizualne, wreszcie poprawiający nastrój jak wizyta w wyjątkowym SPA. Co ciekawe, producenci renomowanych marek wiedzą, czego oczekują najbardziej wymagające klientki – na drogeryjnych półkach i w katalogach sklepów internetowych możemy wybierać spośród wielu oryginalnych kompozycji, które ambitnie próbują sprostać tej niełatwej liście wymagań. Dodajmy – często z całkiem niezłym skutkiem.

Lokalnie i tradycyjnie, czyli gdzie szukać swojej kompozycji

Każdy z producentów zapewnia, że jego balsam do ciała potrafi zdziałać cuda. Jak się o tym przekonać? Niezawodnym sposobem jak zawsze będzie wypróbowanie teoretycznego spisu korzyści w praktyce. Tutaj z pomocą przychodzą kosmetyczne blogi, w których możemy znaleźć podpowiedzi i opinie na temat wypróbowanych specyfików. Dobrym pomysłem jest również zwrócenie uwagi na te produkty, które odwołują się do lokalnych tradycji upiększania (często sięgających setek lub nawet tysięcy lat) i bazują na naturalnych składnikach, na przykład macerowanych oliwkach, kozim mleku lub lokalnej roślinie o leczniczych właściwościach. Również krótkie serie produkowane przez małe drogerie i mydlarnie, które powstają jak grzyby po deszczu, mogą pomóc w znalezieniu interesującego zestawu składników, które czynią nasz balsam prawdziwym wehikułem czasu i utrzymają ciało w doskonałym zdrowiu i kondycji przez długie lata. Tak przynajmniej wynika z marzeń większości z nas.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ