Jak zorganizować miejsce sprzyjające pracy?

Skupienie w pracy to rzecz bezcenna. Dzięki niemu możemy szybciej wykonać swoje obowiązki, być bardziej skutecznym w działaniu i mieć lepsze pomysły.

Wbrew pozorom – dużo zależy także od odpowiedniego urządzenia wnętrza i zadbania o pewne szczegóły. Choć może się wydawać dziwne – wpływ na nasz nastrój mają kolory, faktury oraz ogólny ład we wnętrzu. Zadbanie o to wszystko pozwoli nam lepiej skoncentrować się na pracy i wykonywać kolejne zadania. Jak jednak tworzy się biuro idealne?

Wybierz odpowiednie kolory

Psychologia biznesu mówi jasno: miejsce pracy powinno być w miarę neutralne, by nas nie rozpraszać. Specjaliści zalecają raczej jasne barwy – powiększają one optycznie wnętrze oraz sprawiają, że wydaje się jaśniejsze. Jeśli nie mamy dostępu do dziennego światła – jasne kolory ścian są wtedy obowiązkowe, inaczej zbyt ciemne wnętrza będą nas wpędzać w przygnębienie.

Najbardziej zalecanymi kolorami do gabinetów i biur są:

  • biały – to kolor neutralny, dobrze odbijający światło,

  • żółty – pogodny, rozweselający kolor, najlepiej wybierać odcienie mniej nasycone,

  • pomarańczowy – podobnie jak żółty jest to kolor dobrze wpływający na psychikę, ocieplający wnętrze, pod warunkiem jednak, że nie będzie zbyt intensywny,

  • zielony – to barwa chłodna, sprzyjająca skupieniu i wyciszeniu, może być dobrym wyborem dla osoby, której praca musi być precyzyjna, zielony wpływa także na nastrój – ludzie rzadziej się kłócą w zielonych wnętrzach,

  • fioletowy – to kolor pobudzający kreatywność, nie bez kozery uważany był długo za barwę królewską. Na dłuższą metę jednak wnętrze w tej barwie może być męczące,

  • czerwony – kolor ognia to ekspresja, pobudzenie, gotowość do walki. Podobnie jednak, jak z fioletem – lepiej zastosować go z umiarem.

Wygodne meble to połowa sukcesu

Choć zabrzmi to nieprawdopodobnie, to źle dobrany fotel biurowy albo biurko może oznaczać utratę nawet kilkudziesięciu roboczogodzin miesięcznie. Zamiast pracować będziemy masować sobie plecy, rozcierać ścierpnięte nogi albo niecierpliwie kręcić się na krześle. Zakup porządnych mebli biurowych to niemały wydatek, jednak jest on opłacalny. Jak twierdzi Tadeusz Zwieńczyk z Fabryki Mebli Biurowych Wuteh – komplet gabinetowy za 4-5 tysięcy złotych, wyprodukowanych w ich zakładach, służy przez dekady. Meble z marketów budowlanych zwykle wymagają wymiany już po paru latach, rzadko też posiadają odpowiednie wymiary, gdyż projektowane nie były z myślą o dorosłych pracownikach, a jako wyposażenie pokoju ucznia.

Jeśli chodzi o wymiary – krzesło biurowe powinno mieć udźwig dla wagi dorosłej osoby, a nie dziecka. Podstawowa wysokość biurka to najczęściej 70 centymetrów, jednak osoby wyższe powinny wybrać biurko o wysokości 75-80 centymetrów, a bardzo wysokie – co najmniej 85. Jeśli chodzi o szerokość i długość blatu – standardowe biurka mają wymiary 80-90 centymetrów szerokości na 120-160 centymetrów długości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij