Jakie buty dla dziecka?

Odpowiednie obuwie dla dziecka to dzisiaj bardzo ważna kwestia. Rodzice kupujący buty muszą pamiętać, że sam wygląd i marka obuwia to rzeczy drugorzędne, ponieważ najważniejszy jest komfort i dostosowanie butów do stopy dziecka. W ten sposób stopa może prawidłowo się rozwijać, przez co nie wpływa to między innymi, na wady postawy u malucha.

Jeśli popełnimy błąd i zakupimy zbyt ciasne obuwie, sprawimy dziecku nie tylko dyskomfort podczas poruszania się i ciągły ból, ale możemy doprowadzić do problemów ze stopami. W grę wchodzą nawet zniekształcenia stopy, które są nieodwracalne. Stopa przede wszystkim musi się poruszać, jeśli wszystkie podstawowe czynności zostają zablokowane, to prowadzi to do poważnych problemów.

Właściwa stymulacja stopy

 

Dziecko znajdując się jeszcze w łonie matki wykształca odruchy kopania, co w praktyce jest treningiem dla stóp, które potrzebują swobody. W praktyce kończyny dolne odgrywają niebagatelną rolę w rozwoju motoryki dziecka. Na samym początku maluch wykorzystuje je do przemieszczania się czy też odpychania od podłoża.

Z czasem, gdy nogi wykształcają się, pozwalają one między innymi na chodzenie. To właśnie z tego względu rozwój stóp od najmłodszych lat jest taki ważny. W praktyce to właśnie rodzice muszą zadbać o ten jakże istotny element po to, aby dziecko w przyszłości nie cierpiało na różnego rodzaju schorzenia, które mogą wynikać z noszenia niewłaściwego obuwia.

Przede wszystkim ciasne obuwie uniemożliwia właściwą stymulację stopy, doprowadzając tę część nogi do zniekształceń w obrębie kości czy też skrzywień, przez co zmiany w większości przypadków utrudniają potem dorosłe życie.

Nie zawsze buty są potrzebne

 

W pierwszych miesiącach życia obuwie nie odgrywa aż tak ważnej roli. Nie jest po prostu potrzebne, ponieważ dziecko spędza o wiele więcej czasu chodząc boso, jeśli na to pozwala pogoda i warunki w domu. Rodzice w takich przypadkach stosują inne rodzaje ochrony nóg, takie jak skarpetki czy też popularne pajacyki, które nie powodują nacisku na taką małą nóżkę.

Z czasem układ kostny i mięśniowy zaczyna się rozwijać, a co za tym idzie stopy uzyskują większy zakres ruchu. Wtedy możemy pierwszy raz uwzględnić obuwie dla dziecka, co stanowi pełne zabezpieczenie stopy. W mieszkaniu mogą znajdować się różne odłamki, kamienie oraz inne drobne przedmioty, które mogą się wbić w stopę dziecka.

To właśnie dlatego obuwie ma pełnić w większej mierze funkcję ochroną. Pamiętajmy jednak, aby obuwie dla dziecka nie posiadało twardej podeszwy, ponieważ małe stopy nie są w stanie prawidłowo się poruszać. Jest to poważny problem i dlatego musimy dobrać miękką podeszwę, która nie blokuje stopy, dzięki czemu może się ona w pełni rozwijać dalej.

Komfort i wygoda

 

Buty dla dziecka przede wszystkim powinny umożliwić prawidłowe oddychanie stopy. Materiał nie może być lekki i przewiewny, ponieważ tylko w taki sposób stopa posiada prawidłową wentylację i nie poci się. Tego typu rozwiązania są zalecane w głównej mierze dla dzieci posiadających delikatną skórę. W każdym innym wypadku stopa zapociłaby się i doprowadziłoby to do bolesnych otarć lub oparzeń skóry.

Dobry, delikatny i atestowany materiał jest w stanie spełnić swoje zadanie. Buty dla małych dzieci mają specjalne zaprojektowane szerokie noski, dzięki czemu nie blokują one możliwości swobodnego poruszania się, a dziecko może w dowolnej chwili zginać paluszki, a nawet całą stopę. Tego typu obuwie jest najbezpieczniejsze i najbardziej odpowiednie dla małego dziecka. Rodzice muszą pamiętać o tym, aby w tej kwestii nie popełnić rażących błędów, ponieważ to przełoży się na rozwój stóp u malucha.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij