Kredyt hipoteczny – krok do samodzielności czy krępująca obroża?

Dom i rodzina jest ostoją spokoju, oazą, do której wracamy po ciężkim dniu, gdzie się relaksujemy i zawsze możemy liczyć na wsparcie bliskich. Jednak posiadanie własnego mieszkania wiąże się z koniecznością zainwestowania dużych nakładów finansowych, ale co zrobić, jeżeli ich nie posiadamy?

Jest rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, a przy okazji wszystkie za i przeciw. Jest to kredyt hipoteczny najczęściej wykorzystywany przez młodych ludzi.

Kredyt hipoteczny blaski i cienie

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to nie tylko obciążenie finansowe to także obciążenie psychiczne, ponieważ wiąże się z nim odpowiedzialność wobec banku i rodziny. W momencie gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego i nie będzie środków na spłatę rat, bank może zabrać mieszkanie i rodzina zostanie bez dachu nad głową.

kredyt-hipoteczny-krok-do-samodzielnosci-czy-krepujaca-obroza

Jednak żyjąc w obecnych realiach zdajemy sobie sprawę, że nie ma możliwości zaoszczędzenia takiej sumy pieniędzy, aby zakupić mieszkanie czy dom. Dlatego wielu ludzi decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego ze spłatą rozłożoną najczęściej na 30 lat.

Jest to szybkie rozwiązanie, ale długoterminowe spłacanie rat, co miesiąc, dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji, która będzie rzutowała na los całej rodziny, warto się zastanowić.

Zadłużenie na 30 lat czy życie w ciasnym mieszkaniu rodziców?

Spłata kredytu przez 30 lat to niezbyt zachęcająca perspektywa, ale najczęściej to jedyne wyjście, aby się usamodzielnić i poczuć się panem swojego losu i gospodarzem swojego domu. Dobrze przemyślany kredyt hipoteczny z ratami możliwymi do spłaty, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Należy jednak pamiętać, że rata kredytu nie może zaburzać prawidłowego funkcjonowania rodziny, więc podpisując umowę kredytową warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dom i rodzina to marzenie każdego człowieka bez względu na status majątkowy, dlatego młodzi ludzie stając przed dylematem, mieszkania w ciasnym mieszkaniu z rodzicami czy płaceniem kredytu hipotecznego stawiają na to drugie.

Dylematy przed podjęciem decyzji o zadłużeniu

Nie da się przewidzieć, co stanie się z nami i naszym życiem przez najbliższe lata, wizja spłacania rat przez tak długi okres, może trochę przygnębiać, ponieważ pojawia się pytanie, czy będziemy mieli zatrudnienie i zdrowie. Podjęcie decyzji o kredycie hipotecznym jest ryzykiem, ale czasami trzeba go podjąć, aby stać się posiadaczem swojego mieszkania i razem z rodziną poczuć się wolnymi i szczęśliwymi.

Dom i rodzina to największe bogactwo, jakie posiadamy, więc musimy zabezpieczyć im komfort mieszkaniowy, i poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli zdarzy się, że będziemy mieli problemy z terminową spłatą rat, bo na przykład stracimy pracę, problem dotknie całą rodzinę, ponieważ nasza frustracja będzie zauważalna na każdym kroku.

kredyt-hipoteczny-krok-do-samodzielnosci-czy-krepujaca-obroza

Niestety banki rzadko zgadzają się na wydłużenie czasu na spłacenie zaległości powstałych z nieterminowych wpłat zarówno rat jak i odsetek. Ponadto niestabilna sytuacja gospodarcza kraju i nasza niepokojąca sytuacja finansowa spowoduje dyskomfort psychiczny wszystkich członków rodziny.

Kluczowa decyzja na całe życie

Nie możemy jednak żyć w ciągłym lęku o to, co przyniesie przyszłość, ponieważ spowoduje to, że nigdy nie doczekamy się swojego mieszkania, a to również wpłynie negatywnie na naszą rodzinę. Mieszkanie na kredyt to w pewnym stopniu przywiązaniem do miejsca, ponieważ sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym do spłacenia nie jest taka prosta sprawa.

Czasami okazuje się, na przykład, że wybrana lokalizacja jest nietrafionym wyborem, kredyt wiąże ręce przed podjęciem decyzji o zmianie mieszkania. Istnieje jednak możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem, jednak niełatwo będzie znaleźć osoby zainteresowane.

Mieszkanie jako inwestycja

Dobrą wiadomością jest to, że mieszkanie nie traci na wartości rynkowej, tylko zyskuje, dlatego jest dobrą inwestycją finansową. W takim wypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny możemy traktować go jak zarabiane a nie tylko jak zadłużanie się, ponieważ posiadając mieszkanie własnościowe możemy go nie tylko sprzedać ale także wynająć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij