Szkodniki w ogrodzie – jak się przed nimi bronić?

Piękny ogród to marzenie każdego miłośnika przyrody i właściciela kawałka ziemi. Zielona trawa, różnobarwne kwiaty oraz własne drzewka owocowe są marzeniem, które wbrew pozorom jest trudne do zrealizowania. Wszystko za sprawą licznych szkodników, które regularnie podniszczają ogród, atakują krzaczki z owocami czy po prostu przekopują trawę, robiąc na niej tak zwane kopczyki, które trudno uznać za atrakcyjne.

Nie jest także łatwo zorientować się we właściwym momencie, że w ogrodzie zamieszkały szkodniki, ponieważ efekty ich pracy są jednoznaczne ze śmiercią i zupełnym zniszczeniem roślinności. Dlatego jedynie dokładne i pracochłonne doglądanie roślin może zapewnić im należytą ochronę. Ma szczęście na rynku pojawia się coraz więcej asortymentu, który ma pomóc w walce ze szkodnikami, mieszkającymi w ogrodzie. Poza całą gamą chemikaliów, które trują od razu nie tylko owady, ale również rośliny i owoce, występują rozmaite siatki ochronne, siatki na krety czy siatki cieniujące, które doskonale zabezpieczają roślinność przed niepożądanym działaniem.

Kretowiny – problemy na trawniku

Do jednych z największych szkodników, z jakimi musi się mierzyć się niejeden właściciel ogrodu należy z pewnością kret. Każdy prawdopodobnie doświadczył na swoim trawniku kopczyków, którymi swoje terytorium znaczy kret. Są one nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne, bowiem można nawet sobie skręcić czy złamać nogę wpadając w taką zasadzkę. Metod walki z kretami jest bardzo wiele, począwszy od płynów i innych środków chemicznych, które należy wsypywać w kretowiny, skończywszy na zastawianiu pułapek, w których ma zginąć. Jednak dużą popularnością cieszą się ostatnio siatki na krety, które są mniej brutalne i nie prowadzą do śmierci kreta, który jest także pożytecznym zwierzęciem. Taką siatkę ochronną mocuje się pod trawnikiem i jest ona doskonałym zabezpieczeniem przed wtargnięciem nie tylko kretów, ale także nornic i pozostałych szkodników. Siatki ochronne mają małe oczka, które chronią z jednej strony przed kretami, a z drugiej zapewniają korzeniom roślin swobodne przechodzenie przez nie. Siatka na krety może być wykonana z rozmaitego tworzywa, także z metalu, która jest najbardziej trwała i odporna na przykład na przegryzienie przez szkodniki czy warunki glebowe i atmosferyczne.

Siatka Na Krety

Ptaki – latające szkodniki

Niejednokrotnie problem w ogrodach sprawiają także ptaki. To właśnie one pojawiają się natychmiast, gdy drzewa zaczynają owocować, a ich owoce nadają się do spożycia. Właściciele najczęściej nie zdążą się nawet zorientować, że dane owoce już dojrzały, podczas gdy na przykład szpaki zniszczą całe plony. Pierwsze czereśnie, wiśnie czy nawet jabłka są łakomym kąskiem właśnie dla ptactwa. Jednak również przed nimi można się bronić na przykład poprzez zakup siatki cieniującej. Ten typ siatki ogrodniczej zapewni nie tylko właściwy dostęp promieni słonecznych do danego drzewka, ale także ochroni jego owoce przed ptakami, które po prostu nie zauważą, że dane drzewko posiada już owoce i tym samym umożliwi pełne i dorodne zbiory.

Pozostałe szkodniki

Do ochrony upraw czy roślin doskonale sprawdzą się także siatki ochronne. Niejednokrotnie się, bowiem zdarza, że nie tylko ptaki i krety, ale inne szkodniki podjadają wręcz owoce z krzaczków. W ogrodach położonych na wsiach czy w pobliżu pól oraz lasów często też zwierzęta takie jak na przykład sarny czy jelenie podchodzą pod gospodarstwa i ogrody i wyjadają po prostu owoce. Do ochrony plonów przed tego typu szkodnikami sprawdzą się świetnie siatki ogrodnicze. Zrobione są z elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu mogą dokładnie okalać każdy krzaczek, w taki sposób, aby żadne owady czy one zwierzęta nie niszczyły owoców. Siatka ochronna posiada zazwyczaj zielony kolor, który nie rzuca się w oczy, a drobne oczka, z których jest zbudowana są na tyle małe, że nic nie jest w stanie się przez nią przedostać. Co więcej, założenie takiej siatki jest niezwykle proste i wystarczy zaledwie kilka minut, żeby krzaczek został zabezpieczony.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij