Praktyczny ogródek

Top 5 ekologicznych rozwiązań, które warto wprowadzić do swojego ogródka

Ekologiczny ogródek to taki, w którym nie stosuje się chemii albo znacząco się ją ogranicza, a ponadto oszczędza się wodę użytkową na rzecz korzystania z wody deszczowej. Eko ogródek jest przyjazny też zwierzętom zarówno tym dziko żyjącym, jak i domowym. Warto poznać top 5 ekologicznych rozwiązań, które warto wprowadzić do swojego ogródka.

Top 1: ciche koszenie, czyli kosiarka ręczna do trawy

Warto zaopatrzyć się w narzędzie jakim jest kosiarka ręczna. Zamiast stosować kosiarkę spalinową, która generuje nie tylko zanieczyszczenia, ale również sporo hałasu lepiej wybrać kosiarkę bębnową, która jest cicha i wygodna w użytkowaniu. Może być wyposażona nawet w 5 noży tnących ze stali nierdzewnej. Waga takiego urządzenia waha się od 8 do nawet 16 kg, w zależności od tego, czy jest wyposażone w kosz na skoszoną trawę. Kosiarka ręczna bębnowa polecana jest dla rodzin z małymi dziećmi. Gdy maluch śpi rodzice mogą skosić trawę bez obaw, że się obudzi z powodu hałasu. Oczywiście sprawdza się także w ekologicznym ogrodzie, w którym nie chce się straszyć hałasem zwierząt, choćby znajdujących się w budkach lęgowych ptaków. Warto wiedzieć, że w przypadku takiej kosiarki możliwe jest dopasowanie urządzenia zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości koszenia.

Top 2: zbiornik na deszczówkę to must have

Kolejnym elementem eko ogrodu niewątpliwie jest zbiornik na deszczówkę. Ten element zapewnia gromadzenie wody deszczowej. Można ją później wykorzystać w czasie suszy do podlewania ogrodu. Wystarczy do zbiornika podłączyć wąż ogrodowy, by zasilić rośliny. Do węża ogrodowego dodatkowo może być przyłączony wąż kroplujący, który sprawdza się choćby na rabatach. Zbiornik na deszczówkę może mieć różną pojemność. Można zdecydować się na zbiornik na deszczówkę podziemny albo model naziemny, który może być naprawdę nieszpecącym elementem ogrodu. Rozpiętość jeśli chodzi o pojemność jest bardzo duża od małych 100 litrowych zbiorników aż do tych ogromnych o pojemności 1000 litrów. W ten sposób można dopasować zbiornik na deszczówkę do potrzeb gospodarstwa domowego. Wodę z takiego źródła można wykorzystać też do prania czy zmywania, albo mycia roweru czy samochodu, a nie jedynie do ogrodu, ograniczając zużycie wody z wodociągów.

Top 3: własny nawóz, czyli kompostownik

Warto również założyć kompostownik. Pryzmę można zbudować samodzielnie albo kupić gotowy pojemnik. W nim składowana jest skoszona trawa, suche liście, warstwy gleby ogrodowej, resztki pokarmowe, które nadają się na kompost takie jak obierki z warzyw, torebki herbaty, fusy po kawie. Można też wykorzystać gazety bez kolorowych nadruków. Kompost należy co jakiś czas mieszać, nie można też doprowadzać do jego przesuszenia. Przygotowany kompost sprawdza się do zasilania roślin w ogrodzie, a także warzyw w ogródku warzywnym, który jest kolejnym przydatnym elementem eko ogrodu.

Top 4: ogródek warzywny w ogrodzie

Bez wątpienia w ogrodzie warto mieć własny ogródek warzywny. Można w nim uprawiać włoszczyznę, ale i rośliny ciepłolubne takie jak papryka czy pomidory. Warzywa z własnego ogrodu mogą być uprawiane bez pestycydów. Oczywiście wymaga to nieco wysiłku jednak plon jest zdecydowanie nagrodą za włożony trud. Ogródka nie trzeba prowadzić w gruncie i można stosować specjalne duże skrzynie czy też donice. Stosując przezroczysty parasol na górę można nawet stworzyć warunki szklarniowe.

Top 5: sadzenie roślin miododajnych, czyli zapewnianie dobrych warunków dla pszczół

Na pewno w ekologicznym ogrodzie nie może zabraknąć roślin miododajnych. Warto sadzić w nim chociażby lawendę, ale i inne wonne rośliny kwitnące, które chętnie zapylają pszczoły. Jak wiadomo tych pożytecznych owadów jest coraz mniej dlatego warto stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Pszczoły zapylają 80% roślin owadopylnych zapewniając lepsze jakościowo i większe plony.

Ponadto zainstalujcie karmniki i budki lęgowe. Warto dbać o ptaki w swoim ogrodzie. Dzięki temu mają miejsce, gdzie mogą wychowywać pisklaki, a także nie muszą szukać pokarmu zimą pod grubą warstwą śniegu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij