Tuczenie dziecka – nieświadome działanie

Kwestia odżywania się, ma w sobie wiele różnych aspektów, które należy odczytywać dla każdej grupy indywidualnie.

Szczególnie ważne procesy żywieniowe odnoszą się do dzieci, ponieważ rodzice bardzo często tuczą dziecko, a nawet nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego działania, co wychodzi najczęściej po wielu latach. Zamiast batonika i coli, lepiej kupić dziecku zbożowy odpowiednik batonu a na popicie dać sok marchewkowy, który wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością najważniejszych witamin.

Wtedy dziecko w żaden sposób nie zagraża nadwaga oraz inne niebezpieczeństwa, związane z nieprawidłowym odżywianiem, a dokładniej spożywaniem mało wartościowych produktów, zawierających głównie puste kalorie. Sok przygotowany z odpowiednich owoców czy warzyw jest dzisiaj traktowany jako ta zdrowa i dobrze przemyślana alternatywa, z której powinien skorzystać każdy rodzic, który ma na celu dobro swojego dziecka.

Słodycze, szybkie przekąski oraz masę innych rzeczy nigdy nie pomagają, tylko szkodzą i wyniszczają młody organizm, co jest powodem późniejszych chorób u dziecka. To właśnie dlatego nawyki żywieniowe są tak ważne i każdy rodzic musi mieć tę świadomość.

Nie rezygnujmy, ale ograniczmy

W takich wypadkach, nie chodzi o wprowadzanie zakazów spożywania określonych produktów, a raczej o ograniczenie ich spożywania, co ma swój określony cel. Dzieci na pewno nie zrezygnują ze słodkich rzeczy, dlatego nawet nie próbujmy czegoś usuwać na siłę.

W takich wypadkach ograniczenie w zupełności wystarczy, ponieważ cukierek, batonik spożywany raz na jakiś czas, jeszcze nikomu nie zaszkodził. Jeśli wprowadzimy ograniczenia, to dziecko zupełnie inaczej będzie podchodzić do kwestii odżywiania, co wpłynie między innymi na unormowanie wagi. Problemy ze zdrowiem, wynikają najczęściej z nieświadomego odżywiania i właśnie dlatego, dochodzi do różnego rodzaju schorzeń i innych problemów, który świadomy rodzic powinien za wszelką cenę uniknąć.

Co nas tuczy?

Spożywanie pieczywa wydaje się codziennością, ale to właśnie w nim znajduje się wysoko przetworzona mąka, która jest bardzo często zaliczana do produktów, które należy ograniczyć, zwłaszcza że z takiej mąki przygotowuje się pączki, faworki oraz inne tuczące produkty takie jak słodkie bułki. Ilość kalorii w tego typu produktach jest bardzo wysoka, dlatego tym bardziej ograniczenia są potrzebne. Należy pamiętać, że smażone produkty są bardzo kaloryczne dla dziecka z tego względu, że jest to jednak obróbka termiczna, która nie należy do zdrowego sposobu przygotowywania określonej potrawy.

Słodkie napoje nie tylko tuczą, ale niszczą zęby, co u młodego dziecka jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza jeśli maluch nie posiada już zębów mlecznych tylko trzonowe. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że dziecko straci w bardzo szybkim czasie zęby, dlatego należy ograniczyć tego typu produkty, dla bezpieczeństwa dziecka. Oczywiście grupie produktów kalorycznych znajdziemy o wiele więcej propozycji, ale podane wyżej są najpoważniejszym zagrożeniem, którego musimy unikać, dla dobra dziecka.

Nie popadajmy w panikę

Czasem, jeśli nasze dziecko ma ochotę na chipsy, nie powinniśmy dziecku odmawiać. Jeden słodycz jeszcze nikomu nie zaszkodził, dlatego nie możemy od razu zakazać wszystkiego, warto pomimo tych kalorycznych rzeczy dorzucić do codziennej diety odżywcze przekąski, tak aby bilans był dodatni, a nie ujemny.

Kalorie są niebezpieczne, ale tylko wtedy gdy dziecko przez cały czas spożywa fast foody. Starajmy się więc mieć jedynie kontrolę, a na pewno dziecko będzie bezpieczne od problemów z nadwagą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij