5 nawyków, które pomogą ci uniknąć migreny

5 nawyków, które pomogą ci uniknąć migreny

Migrena jest chorobą, która dotyka 18% społeczeństwa. Najczęściej na to schorzenie cierpią kobiety, jednak również panowie nierzadko skarżą się na migrenowy ból głowy. Choć przyczyny migreny nie są do końca znane i w każdym przypadku są indywidualne, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w unikaniu częstych nawrotów.

Prowadzenie dzienniczka choroby, odpowiednio wczesne zażywanie leków (na przykład zawierających kwas tolfenamowy albo niesteroidowe leki przeciwzapalne), unikanie pewnych czynników – te wszystkie nawyki i działania mogą sprawić, że migrena będzie wracać z o wiele mniejszą częstotliwością. Oto 5 sposobów na uniknięcie intensywnego bólu.

1. Bądź przygotowana

Leki przyjęte już w fazie aury albo w początkowej fazie migreny są o wiele skuteczniejsze, niż te zażyte podczas trwającego już ataku. Na przykład, dostępne bez recepty kwas tolfenamowy albo niesteroidowe leki przeciwzapalne zażyte odpowiednio wcześnie, mogą zupełnie cofnąć objawy. Niezależnie od tego, czy polegasz na lekach zapisanych przez lekarza, czy na dostępnych bez recepty tabletkach na migrenę (na przykład zawierających kwas tolfenamowy lub zwiększoną dawkę paracetamolu lub kwasu acetylosalicylowego połączoną z kofeiną) – pamiętaj aby zawsze nosić je przy sobie.

2. Prowadź dzienniczek choroby

To jeden z kluczowych nawyków mający wpływ na ograniczenie występowania ataków migreny. Prowadź dzienniczek choroby i zapisuj w nim wszystkie czynniki, które poprzedzały napad bólu. Migrena to choroba, która u każdego chorego przebiega inaczej, dlatego zdarza się, że wywołuje ją zupełnie nieoczekiwany czynnik. Może być to reakcja alergiczna na określony składnik spożywczy, ale także i wizyta w zatłoczonym, głośnym centrum handlowym. Prowadząc dziennik choroby dowiesz się, jakich sytuacji unikać.

3. Jedz świadomie

Pozbądź się z diety wszelkich konserwantów i sztucznych barwników. Świadomie wybierając zdrową żywność i unikając pokarmów takich, jak: wędliny mające tylko kilkadziesiąt procent mięsa w składzie, parówki, salami, ale również i słodycze, słone przekąski i napoje gazowane, masz ogromne szanse na zmniejszenie częstotliwości występowania migreny.

4. Codziennie się relaksuj

Częstą przyczyną występowania bólu głowy jest stres. Niektórych czynników wywołujących go nie da się uniknąć, jednak warto wypracować codzienny rytuał, który pozwoli ci choć na chwilę zrelaksować się i zapomnieć o trudach codziennego dnia. Lekka gimnastyka albo joga, ciepła kąpiel, medytacja, czytanie ulubionej książki czy słuchanie spokojnej muzyki – znajdź swój własny sposób na relaks i co dzień poświęcaj na niego co najmniej kilkanaście minut.

5. Śpij na zdrowie

Wysypiaj się! Niewłaściwa higiena snu często jest uważana za jeden z najsilniejszych bodźców mogących wywołać ból głowy. Odpowiednio wcześnie kładź się do łóżka, a na dwie godziny przed pójściem spać unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych. Jeśli pijesz kawę, rób to tylko w godzinach porannych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij