Bezpieczni na drodze, czyli kto powinien nosić odblaski

Bezpieczni na drodze, czyli kto powinien nosić odblaski?

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu w 2015 roku, Polska znajduje się w czołówce krajów z największą liczbą pieszych zabitych na drogach. Na polskich drogach w latach 2003-2013 zginęło niemal 18 000 osób. Oczywiście znaczna większość wypadków wynika z nieostrożnej jazdy kierowców. Część jednak związana jest również z faktem, że wielu pieszych pozostaje na drogach niewidoczna dla osób prowadzących pojazd. Temu na szczęście można w prosty sposób zaradzić – zaopatrując się w odblaski dla pieszych.

Piesi poruszający się po zmroku i zazwyczaj noszący ciemne ubrania są dostrzegalni dla kierowcy dopiero z odleglości około 20-30 metrów. Najczęściej jest to zbyt mało, by samochód zdążył wyhamować lub zmienić kierunek jazdy. Jednak pieszy wyposażony w choćby najmniejszy element odblaskowy będzie widoczny dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów – a to już znacząco zwiększa szansę na reakcję!

Kto musi nosić odblaski?

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym od 31 sierpnia 2014 roku odblaski są obowiązkowe dla wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Wiek nie ma tu znaczenia – odblaski muszą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Obowiązek ten nie występuje tylko wtedy, gdy pieszy porusza się po chodniku.

Dodatkowo obowiązek noszenia elementów odblaskowych mają również osoby wykonujące wszelkie prace na drodze – mówi specjalista z firmy platformaodblaskowa.pl. – Zazwyczaj możemy rozpoznać je po żółtych kamizelkach odblaskowych.

Co grozi za brak odblasków?

Choć nakaz noszenia odblasków ma podłoże tylko i wyłącznie w trosce o zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego, wciąż jest wiele osób, które zapominają o tym obowiązku. Osoby, które nie dostosują się do przepisów i po zmroku będą poruszać się bez elementów odblaskowych, muszą się jednak liczyć z możliwością otrzymania mandat od 20 do nawet 500 zł.

Jakie odblaski dla pieszych nosić?

W nowelizacji ustawy nie ma informacji, jakie odblaski należy nosić. Możemy więc puścić wodze fantazji i zdecydować się na kilka różnych rozwiązań.

Dla tych, którzy nie czują się komfortowo w żółtej lub pomarańczowej kamizelce, polecamy bardziej dyskretne, ale równie skuteczne rozwiązania, jak opaski odblaskowe na rzep lub szelki odblaskowe. Z kolei jeśli chodzi o odblaski dla dzieci, świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju breloki, które można przyczepić do plecaka, oraz czapki odblaskowe – radzi nasz ekspert z Platformy Odblaskowej.

Jak widać, odblaski można doskonale dopasować do codziennego stroju zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Warto więc zadbać, by zawsze były pod ręką – w trosce o zdrowie swoje i innych!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij