Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu w 2015 roku, Polska znajduje się w czołówce krajów z największą liczbą pieszych zabitych na drogach. Na polskich drogach w latach 2003-2013 zginęło niemal 18 000 osób. Oczywiście znaczna większość wypadków wynika z nieostrożnej jazdy kierowców. Część jednak związana jest również z faktem, że wielu pieszych pozostaje na drogach niewidoczna dla osób prowadzących pojazd. Temu na szczęście można w prosty sposób zaradzić – zaopatrując się w odblaski dla pieszych.

Piesi poruszający się po zmroku i zazwyczaj noszący ciemne ubrania są dostrzegalni dla kierowcy dopiero z odleglości około 20-30 metrów. Najczęściej jest to zbyt mało, by samochód zdążył wyhamować lub zmienić kierunek jazdy. Jednak pieszy wyposażony w choćby najmniejszy element odblaskowy będzie widoczny dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów – a to już znacząco zwiększa szansę na reakcję!

Kto musi nosić odblaski?

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym od 31 sierpnia 2014 roku odblaski są obowiązkowe dla wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Wiek nie ma tu znaczenia – odblaski muszą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Obowiązek ten nie występuje tylko wtedy, gdy pieszy porusza się po chodniku.

Dodatkowo obowiązek noszenia elementów odblaskowych mają również osoby wykonujące wszelkie prace na drodze – mówi specjalista z firmy platformaodblaskowa.pl. – Zazwyczaj możemy rozpoznać je po żółtych kamizelkach odblaskowych.

Co grozi za brak odblasków?

Choć nakaz noszenia odblasków ma podłoże tylko i wyłącznie w trosce o zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego, wciąż jest wiele osób, które zapominają o tym obowiązku. Osoby, które nie dostosują się do przepisów i po zmroku będą poruszać się bez elementów odblaskowych, muszą się jednak liczyć z możliwością otrzymania mandat od 20 do nawet 500 zł.

Jakie odblaski dla pieszych nosić?

W nowelizacji ustawy nie ma informacji, jakie odblaski należy nosić. Możemy więc puścić wodze fantazji i zdecydować się na kilka różnych rozwiązań.

Dla tych, którzy nie czują się komfortowo w żółtej lub pomarańczowej kamizelce, polecamy bardziej dyskretne, ale równie skuteczne rozwiązania, jak opaski odblaskowe na rzep lub szelki odblaskowe. Z kolei jeśli chodzi o odblaski dla dzieci, świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju breloki, które można przyczepić do plecaka, oraz czapki odblaskowe – radzi nasz ekspert z Platformy Odblaskowej.

Jak widać, odblaski można doskonale dopasować do codziennego stroju zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Warto więc zadbać, by zawsze były pod ręką – w trosce o zdrowie swoje i innych!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ