Czy test ciążowy może się mylić

Czy test ciążowy może się mylić?

Czy test ciążowy może się mylić? 

Tym kilku minutom oczekiwania na wynik testu ciążowego towarzyszą zazwyczaj skrajne emocje i gdy nadchodzi moment odczytania wyniku… wcale nie jesteś spokojna. Nagle zdajesz sobie sprawę, że test ciążowy może się mylić. Czy to możliwe? Natłok myśli znów wraca. Jak sprawdzić, czy zrobiłaś wszystko dobrze? Weź pod uwagę kilka czynników. 

  1. Termin przeprowadzenia testu  
  2. Rodzaje testów ciążowych  
  3. Negatywny a pozytywny test – czy może się mylić? 

Termin przeprowadzenia testu 

Okazuje się, że termin przeprowadzenia testu to kluczowy czynnik, aby test ten wykazał właściwy wynik. W jaki sposób test wykazuje ciążę? Jego działanie polega na wykrywaniu obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej, którą skrótowo oznacza się jako beta – hCG. I tu niezbędna jest cierpliwość, bo wykonanie testu nawet kilka dni po stosunku nic nie da. Produkcja tego hormonu rozpoczyna się w momencie, gdy zapłodniona komórka zagnieżdża się w endometrium, czyli około 8 do 10 dnia. Miarodajny wynik możesz już otrzymać od 9 doby od spodziewanego zapłodnienia. Poza tym ważna jest pora dnia, najlepiej zrobić test ciążowy rano, gdy stężenie beta – hCG w moczu jest najwyższe.  

Rodzaje testów ciążowych  

W aptece dosyć łatwo o wybór różnych testów ciążowych. Czym się różnią? Najczęściej sposobem aplikacji, czułością na beta hCG i ceną. Oto domowe rodzaje testów ciążowych: 

  1. Test płytkowy – nanieś pipetą odrobinę moczu na odpowiednie okienko testu 
  2. Test strumieniowy  końcówkę testera przytrzymaj kilka sekund podczas oddawania moczu 
  3. Test paskowy – do zebranego w sterylnym pojemniku moczu, zanurz końcówkę testu 
  4. Test elektroniczny  tu na podstawie pobranej próbki moczu wynik testu jest wyświetlany elektronicznie, jest wielokrotnego użytku i może posiadać opcje wskaźnika poczęcia  
  5. Test z próbki krwi – odczytuje stężenie hCG na podstawie próbki krwi z nakłucia palca, odczyt podobny jak z pozostałych testów 

Czy test ciążowy może się mylić? Sprawdźmy dwa warianty. 

Negatywny a pozytywny test – czy może się mylić? 

Najczęstszym powodem niemiarodajnego wyniku negatywnego testu ciążowego jest jego zbyt wczesne wykonanie, czyli przed upływem 7 dni od momentu zapłodnienia, nieodpowiednia pora dnia lub spożycie zbyt dużej ilości płynów. 

pozytywny test ciążowy czy może się mylić? Taki wynik, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy przyjmujesz antydepresanty lub inne silne leki, w okresie okołomenopauzalnym i z powodu choroby nerek lub tarczycy. Niestety, podwyższony poziom hormonu beta hCG może też występować u osób z nowotworami.  

Oczywiście, warto pamiętać o podstawowych zasadach jak zapoznanie się z dołączoną ulotką i postępowanie według instrukcji, momencie właściwego odczytania testu, sprawdzeniu czy nie jest przeterminowany, które w momencie stresu mogły umknąćZatem skuteczność otrzymania wiarygodnego wyniku testu ciążowego, przy uwzględnieniu powyższych czynników, wynosi jakieś 99%. Jednak, jeśli mimo wszystko czujesz się niepewna, powtórz test po kilku dniach, a najlepiej zgłoś się do specjalisty. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij