Czy wegańska dieta jest zdrowa? Wady i zalety

Weganizm jest najbardziej radykalną i wręcz rygorystyczną odmianą wegetarianizmu – charakteryzuje się całkowitym odstawieniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko mięsa, ale także produktów takich jak mleko, jajka, sery czy miody. Co ciekawe, weganie zwykle rezygnują także z produktów odzwierzęcych w innych dziedzinach życia – nie używają naturalnych skór, kosmetyków zawierających na przykład keratynę, wosk pszczeli, kolagen, proteiny mleczne czy jedwab.

Weganizm jest zatem nie tylko dietą, ale także filozofią życia, która charakteryzuje się brakiem akceptacji dla zabijania i wykorzystywania zwierząt dla potrzeb ludzi.

Korzyści jakie płyną z tego stylu życia

Część osób wybierających tą drogę życia, decyduje się na nią nie z powodów etycznych, a zdrowotnych. Odpowiednio dobrana dieta wegańska jest bez wątpienia niezwykle korzystna dla zdrowia – nie tylko zapobiega wielu chorobom i schorzeniom, ale w niektórych przypadkach jest w stanie niwelować już istniejące problemy. Przede wszystkim jest zbawienna dla układu pokarmowego, a dzieje się to za sprawą dużej ilości spożywanego błonnika.

czy-weganska-dieta-jest-zdrowa-wady-i-zalety

Przyjmujemy go z surowymi warzywami i owocami, kaszami, otrębami i innymi produktami zbożowymi. Dieta ta świetnie oczyszcza organizm z zalegających resztek, przywraca prawidłową przemianę materii i zapobiega zaparciom. Pozbawione produktów zwierzęcych odżywianie i jedzenie dużej ilości warzyw i błonnika, pomoże zrzucić zbędne kilogramy i trwale nie będzie prowadziło do otyłości.

Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i ilość cholesterolu, a tłuszcze roślinne zapewnią nam odpowiednią ilość zdrowych kwasów tłuszczowych – wpływa to między innymi na nasze zdrowie, lepsze samopoczucie, koncentracje i pamięć.

Zagrożenia, które niesie ze sobą weganizm

Niestety nieodpowiednio dobrana dieta wegańska może także spowodować wiele szkód dla naszego organizmu. Niewystarczająca ilość białka, tłuszczów roślinnych i witamin może prowadzić do niedoborów, anemii czy niedokrwistości.

Dodatkowo, dania wegańskie są z reguły dłuższe do przygotowania i wymagają większej inwencji twórczej. Nie da się ukryć, że ciężko jest każdego dnia przygotowywać bezmięsny obiad dla całej rodziny. Istnieje jednak mnóstwo blogów, stron internetowych i książek poświęconych posiłkom wegańskim, z których możemy czerpać inspiracje.

czy-weganska-dieta-jest-zdrowa-wady-i-zalety

Warto wspomnieć, że niektóre osoby przechodzące na weganizm zapominają, że jest to nie tylko etyczny styl życia, ale przede wszystkim zdrowa dieta – spożywają przetworzone produkty, które co prawda nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, nie mają jednak nic wspólnego ze zdrowym posiłkiem.

Kontrowersje związane z weganizmem

Spór między weganami lub wegetarianami, a osobami spożywającymi produkty zwierzęce jest niestety sporym problemem – problemem braku akceptacji. Należy pamiętać, że każda dieta jest dobra, dopóki sami się na nią godzimy. Istnieje jednak spora grupa ludzi, którzy zbyt poważnie podchodzą to tego tematu, ukazując swój fanatyzm i agresję.

Niestety pomimo wielu zalet weganizmu, nie każdy jest w stanie przejść na taki styl życia – ze względów zdrowotnych, ale także osobistych i należy to uszanować. Etyczna droga objawiająca się w szacunku do zwierząt, jaką wyznacza weganizm jest oczywiście dobrą i godną pochwały drogą, niemniej jednak świat, który zapewniał przeżycie dzięki obfitości zwierzyny, nie zacznie w mgnieniu oka funkcjonować inaczej. Weganie nadal stanowią o wiele mniejszą część populacji ludzkiej. Pamiętajmy zatem o wzajemnym szacunku i akceptacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij