Czym się kierować podczas oprawiania zdjęć?

Czym się kierować podczas oprawiania zdjęć?

Stworzenie w domu galerii ulubionych, rodzinnych fotografii to świetny sposób na możliwość ciągłego wracania do wspaniałych momentów i wspomnień. Jednakże, aby jak najlepiej wyeksponować zdjęcia, warto chwilę zastanowić się nad odpowiednim doborem ramek. Nie należy przy tym zbyt sztywno trzymać się jakichkolwiek reguł – prezencja zdjęć na ścianie czy na półce może być formą ekspresji i kreatywnej zabawy. Warto więc poznać kilka wskazówek!

Warto myśleć o oprawie na etapie selekcji zdjęć

Tworzenie mini galerii fotografii warto rozpocząć od selekcji zdjęć. Można przyjąć różne schematy doboru poszczególnych fotografii. Nie warto przy tym narzucać sztywnych reguł – warto zastanowić się czemu ma służyć ekspozycja fotografii. Ma przywoływać wspomnienia z zeszłorocznej wycieczki w góry, ślub czy prezentować wszystkich domowników? Równie dobrze może pokazywać grupę przyjaciół. Warto być spontanicznym i w tej kwestii polegać na emocjach – nawet jeżeli zdjęcie wydaje się nieudane, ale wzbudza miłe skojarzenia, to z pewnością będzie pasowało do domowej mini galerii. Inną kwestią jest to, gdy zdjęcia mają mieć głównie za zadania ozdabiać pomieszczenie. Tak czy inaczej warto zadać sobie to podstawowe pytanie – jaki jest charakter ekspozycji zdjęć? Odpowiedź na to pytanie da dużo informacji na temat oprawy. Przykładowo zdjęcia z imprezy mogą wyglądać nieco pretensjonalnie w passe-partout, natomiast piękna fotografia przyrody, jak najbardziej nadaje się do tego typu ekspozycji.

Postaw na zabawę formatami i rozmiarami

Częstym błędem popełnianym podczas tworzenia domowej ekspozycji jest postawienie na jeden, najczęściej standardowy format zdjęć. Takie postępowanie mocno ogranicza możliwości i sprawia, że rezygnuje się z ciekawej zabawy, jaką jest dobór różnorodnych formatów. W ten sposób można manipulować uwagą odbiorcy i opowiadać ciekawe historie. Jedynym co ogranicza jest wyobraźnia. Możliwe jest zestawienie zdjęć kwadratowych z panoramicznymi! Warto przejrzeć ofertę sklepu z ramkami, gdyż można tam znaleźć wiele inspiracji.

Dobór kolorów ramek do zdjęć

Wybierając ramki do zdjęć warto wziąć pod uwagę ich kolor. Przede wszystkim należy je dobrać do aranżacji pomieszczenia. Mogą stanowić więc dopełnienie kolorystyki lub akcent barwny. Inną kwestią jest zestawienie kolorystyki ramek z wybranymi fotografiami. Obraz, który przedstawia stonowany, czarno-biały motyw może nie najlepiej współgrać z ramką o krzykliwej barwie. Oczywiście czasami można zastosować zupełny kontrast. Ciekawym połączeniem jest także zestawienie zdjęcia z dominantą barwną – na przykład mocnym akcentem czerwonego koloru (usta pomalowane czerwoną szminką lub czerwony samochód) z czerwoną ramą. Takie zestawienia można stosować także w przypadku innej kolorystyki.

Warto eksperymentować z układem ramek do zdjęć

Zdjęcia na ścianach może wieszać w różnych konfiguracjach. Można na przykład wybrać jedną fotografią i wydrukować ją w większym rozmiarze, umieszczając je także w ramie o odpowiednich rozmiarach, a dookoła przywieszać mniejsze fotografie. W ten sposób można bardzo ciekawie wyeksponować zdjęcia ślubne, rodzinne, z wyjazdu, z urodzin czy z imprezy. Na przykład pośrodku można umieścić zdjęcie grupy przyjaciół, a wokół umiejscowić zdjęcia z imprez, wspólnych wyjazdów i spotkań. Warto pamiętać, że bez przeszkód można dobrać ramki na zdjęcia na wymiar. Dzięki temu można zastosować niestandardowe wymiary – na przykład w układzie horyzontalnym lub wertykalnym. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy oryginalne ozdoby!

Przygotowując odpowiednią oprawę do zdjęć, warto pomyśleć nie tylko o ramkach do zdjęć, ale również o otoczeniu, w którym będę zawieszone. Chodzi tutaj na przykład o to, że można dobrać kolor ściany do ekspozycji. Przykładowo, gdy na zdjęcia są w czarnych, szerokich ramach, mogą dobrze wyglądać na tle czarnej ściany. Innym rodzajem takich połączeń jest zastosowanie białych ramek na szarej ścianie, lub żółtych na niebieskiej. Warto przy takiej selekcji zwrócić uwagę na to, które kolory dopełniają się na kole barw.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij