Deska czy panele podłogowe – co wybrać?

Deska czy panele podłogowe – co wybrać?

Wybór podłogi rzutuje na całościowy obraz pomieszczeń. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, z reguły pod uwagę bierze się parkiet, podłogę z desek i panele podłogowe. Podjęcie decyzji często opiera się również o kalkulacje ekonomiczne. Warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników, takich jak: poziom eksploatacji podłogi (ilu ludzi i jak często będzie po niej chodziło), jaki efekt wizualny chce się uzyskać oraz jak długo podłoga ma służyć? Niejednokrotnie uwzględnia się również czas i prostotę montażu, która – w zależności od wybranej metody – znacznie się różni.

Podłoga z litego drewna zalety

Podłogi z litego drewna posiadają szereg zalet, niezależnie, czy w pomieszczeniu położony będzie parkiet czy deski. Drewno jest ciepłe i trwałe oraz posiada duże właściwości dekoracyjne. Proces starzenia się przebiega w tym wypadku „z gracją”, dodając wnętrzu uroku. W razie chęci odświeżenia takiej podłogi, można skorzystać z cyklinowania bezpyłowego, które dziś wygląda całkiem inaczej, niż tradycyjne cyklinowanie w latach 90 – tych. Gdyby taki zabieg powtarzać np. co 10 lat, to podłoga drewniana mogłaby służyć domownikom co najmniej 100 lat. Oczywiście wiele zależy od stopnia, w jakim otoczy się opieką obecne w domu podłogi. Białystok, Kraków i inne stare miasta pełne są mieszkań i domów, w których parkiet jest największą ozdobą.

Podłoga z litego drewna zalety

Podłoga z litego drewna wady

Równie często można jednak ujrzeć podłogę wołającą o pomstę do nieba. Lite drewno, mimo wielu zalet, ma również swoje wady. Nie potrafi ono mianowicie mocno wygłuszać dźwięku. W domu prywatnym nie ma to wielkiego znaczenia, jednak w bloku może być źródłem konfliktów sąsiedzkich. Można temu zapobiec, umieszczając pod podłogą warstwę izolacyjną. Do podłóg drewnianych nie zaleca się także montowania ogrzewania podłogowego, ponieważ drewno dobrze izoluje ciepło. Bardziej szczegółowe i cenne informacje udzieli każdy specjalista, który regularnie układa i pielęgnuje podłogi drewniane. Białystok posiada co najmniej kilku takich fachowców, zawsze gotowych do pomocy. Na koniec warto zauważyć, że drewno służyło naszym przodkom przez wiele pokoleń. Można spotkać się z przykładami bardzo starych podłóg, które – po odpowiedniej renowacji – prezentują się znakomicie. Nie ma natomiast takiego dowodu na trwałość podłogi z paneli. Rzeczą, na którą obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę, jest fachowość położenia parkietu lub desek. Wykonawca powinien posiadać niezbędne doświadczenie oraz prawidłowo wycyklinować i wypolerować podłogę, najlepiej kilka tygodni po jej położeniu. Dodatkowo, na uzyskany efekt mocno wpłynie również wybrany lakier. Jest to ważny element podłogi, a parametry dostępnych na rynku typów różnią się pod względem odporności na ścieranie, twardości oraz połysku bądź matu.

Podłoga z paneli

Panele podłogowe złożone są z kilku warstw, wykończonych fabrycznie, przez co nie wymagają one cyklinowania ani lakierowania po położeniu. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Z drugiej strony, ze względu na to że przestrzenie między poszczególnymi panelami nie są lakierowane, istnieje większe ryzyko wniknięcia wilgoci w te miejsca. Może to powodować wypaczanie się krawędzi. Podłogę z paneli łatwiej jest ułożyć, niż tradycyjny parkiet. Wiąże się to więc z mniejszym nakładem finansowym oraz szybszym oddaniem wnętrza do użytku. Nie ma również konieczności oczekiwania, aż podłoga się „ułoży”, by móc rozpocząć cyklinowanie i lakierowanie. Dostępna jest szeroka gama kolorów i wzorów, z których część jest możliwie jak najbliższa naturze, a inne z kolei posiadają nieco futurystyczny design. Panele są łatwe w utrzymaniu, nie trzeba wykonywać na nich specjalnych zabiegów. Ich wadą jest natomiast to, że mocno się elektryzują, przez co przyciągają kurz i sierść zwierząt. Dostępne obecnie w sprzedaży modele potrafią zgrabnie naśladować drewnianą podłogę, jednak przy dłuższym użytkowaniu lub spojrzeniu na nie przez fachowca, różnice są niezaprzeczalne. Jest to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, jednak mniej trwałe oraz mniej efektowne niż lite drewno.

Podłoga z paneli

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij