Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – jak dobrać olejek i żel do typu twarzy?
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy polega na myciu twarzy najpierw produktem na bazie olejku, potem na bazie wody. W ten sposób można dogłębnie oczyścić twarz z wszelkich nieczystości, makijażu wodoodpornego czy nadmiaru wydzielanego sebum. Trzeba na początku podkreślić, że oczyszczanie powinno być skuteczne, a jednocześnie bardzo delikatne dla naturalnych funkcji ochronnych naskórka. Jak myć twarz w dwóch krokach?
Mycie twarzy w dwóch krokach – najpierw olejek, potem żel na bazie wody
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest metodą, która dotarła do Europy z krajów azjatyckich. Koreanki szczególną wagę przykładają do wieloetapowej pielęgnacji. Na czym polega mycie buzi w dwóch krokach?
- Najpierw twarz należy umyć olejkiem, który zgodnie z zasadą „tłuste myje tłuste” usunie filtry mineralne z kremów SPF, rozpuści zalegające sebum i zmyje makijaż wodoodporny. Świetnie działają olejki, które z wodą emulgują.
- Aby doczyścić cerę z tłustego filmu, zastosuj następnie produkt na bazie wody – delikatny żel do mycia twarzy oczyści ją z resztek nieczystości.
Jaki powinien być idealny żel lub pianka do drugiego kroku pielęgnacyjnego?
Żel do mycia twarzy dobieraj do potrzeb cery
Żel do mycia twarzy powinien delikatnie doczyszczać i nie może zawierać agresywnych detergentów. Powinien być dobierany do rodzaju cery i jej potrzeb.
- Do cery wrażliwej i odwodnionej dobieraj produkty, które są szczególnie delikatne dla bariery hydrolipidowej. Żel do mycia twarzy powinien delikatnie odświeżać skórę i nie może powodować uczucia dyskomfortu. Nie może zawierać alkoholu, mydła, kompozycji zapachowych czy alergenów. Zalecane składniki to wąkrotka azjatycka, która działa przeciwzapalnie i łagodząco.
- Do cery trądzikowej stosuj produkty, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, na przykład żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym. Składnik ten jest skuteczny w redukcji zmian trądzikowych. Ma właściwości złuszczające, więc dobrym pomysłem jest zastosowanie po nim kremu nawilżającego i barierowego, by nie dopuścić do przesuszenia naskórka.
- Do cery tłustej zastosuj żel do mycia twarzy o właściwościach seboregulujących. Wskazane są preparaty z zawartością oczyszczających glinek oraz ekstraktami z owoców, które rozpuszczają sebum i odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Potem nałóż na twarz krem nawilżający z niacynamidem.
- Do cery suchej możesz dobrać żel do twarzy z gliceryną, która uszczelnia barierę hydrolipidową oraz ze składnikami łagodzącymi, na przykład ekstraktem z nagietka czy alantoiną.
Oczyszczanie twarzy – o czym warto pamiętać?
Traktuj skórę delikatnie podczas mycia twarzy. Możesz wykonać masaż olejkiem, dociskając z wyczuciem skórę. Po umyciu nie pocieraj naskórka ręcznikiem, tylko przyłóż delikatnie materiał do twarzy. Zmieniaj ręczniczki często, nawet codziennie, by nie rozprzestrzeniać bakterii (szczególnie ważne przy pielęgnacji cery z trądzikiem czy zaskórnikami).
Raz na tydzień stosuj peeling dostosowany do rodzaju cery. Do cery wrażliwej świetnie sprawdzają się peeelingi enzymatyczne, do tłustej kwasowe. Nie łącz kwasów z retinolem i bezwzględnie stosuj każdego dnia kremy z filtrem SPF. Do całorocznje ochrony zaleca się faktor 25-30. Delikatne oczyszczanie, ochrona SPF i nawilżenie to absolutna podstawa pielęgnacji skóry każdego dnia!