Skuteczne sposoby na walkę ze starzeniem się twarzy

Starzenie się skóry jest procesem nieuniknionym i postępującym w sposób ciągły. Wpływ na to, w jakim tempie starzeje się skóra, mają czynniki fizjologiczne oraz środowiskowe. To dlatego nie wszyscy starzeją się w tym samym czasie. Choć starzenia się skóry nie można zatrzymać, są sposoby, by je spowolnić. I niekoniecznie muszą to być zabiegi medycyny estetycznej! Podpowiadamy, co zrobić, by jak najdłużej zachować młody wygląd twarzy.

Proces starzenia się skóry twarzy – przyczyny

Skóra zaczyna się starzeć około 25. roku życia, ale nie należy utożsamiać tego absolutnie z procesami starzenia się organizmu. Starzenie się skóry to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników; objawia się pogorszeniem jej struktury, kolorytu i pojawieniem zmarszczek. Starzejąca się skóra traci zdolność syntezy kolagenu, co przekłada się na utratę sprężystości.

Co ma wpływa na tempo starzenia się skóry? Wyróżnia się 2 rodzaje przyczyn starzenia: endogenne oraz egzogenne.

Do endogennych (wewnątrzpochodnych) czynników starzenia się twarzy należą:

  • aktualny wiek organizmu (tzw. chronostarzenie),
  • zmiany hormonalne (tzw. starzenie menopauzalne),
  • czynniki genetyczne,
  • jakość diety,
  • używki (przede wszystkim papierosy),
  • stres.

Wśród egzogennych (zewnątrzpochodnych) czynników, wpływających na starzenie skóry wymienia się:

  • promieniowanie UV (tzw. fotostarzenie),
  • zanieczyszczenia środowiskowe,
  • jakość pielęgnacji.

Jak walczyć ze starzeniem się skóry?

Starzenie się skóry twarzy jest procesem naturalnym, którego nie da się zatrzymać. Nie warto nastawiać się więc na to, że jakiekolwiek zabiegi medycyny estetycznej czy kosmetyki spowodują, że na jakiś czas uda się ten proces „zastopować”. Można jednak podejść świadomie do swoich codziennych nawyków oraz pielęgnacji po to, by starzenie się twarzy spowolnić. Co może w tym pomóc?

  • Postaw na zdrową dietę

Jakość odżywiania ma wpływ na każdy aspekt funkcjonowania organizmu, także na procesy starzenia się skóry. Codzienna dieta powinna być zrównoważona i dostarczać ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podstawą menu niech będą świeże owoce i warzywa oraz bogate w błonnik produkty pełnoziarniste, które oznaczają mniej skoków poziomu glukozy we krwi. Warzywa i owoce są ponadto bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny. Włącz do swojej diety: czerwoną paprykę, szpinak, jarmuż, marchew i jagody. 

Pamiętaj również o szalenie ważnych kwasach tłuszczowych, takich jak Omega-3, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu integralności naturalnej bariery ochronnej skóry przed czynnikami środowiskowymi i zmniejszaniu utraty wody przez skórę. Włącz do diety na przykład tłuste ryby.

  • Ograniczaj stres i wysypiaj się

Stres zakłóca działanie hormonów i wywołuje stan zapalny w organizmie, czyli pobudza do działania układ odpornościowy. To powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa, napięta, a zmarszczki pogłębione. Stresu nie da się uniknąć, ale można łagodzić jego skutki, np. medytacją czy łagodnymi ćwiczeniami. Kluczowa dla spowolnienia procesów starzenia się skóry jest odpowiednia ilość snu – ok. 7 godzin.

  • Znajdź czas na aktywność fizyczną

Wprowadź do swojej tygodniowej rutyny ruch – spacery, jogę, jogging, pływanie, rower, siłownię – to, co lubisz. To niezwykle ważne, ponieważ ćwiczenia zwiększają przepływ krwi oraz dotlenienie organizmu. Efektywnie docierający do każdej komórki tlen ma korzystny wpływ na wygląd skóry, hamuje procesy starzenia i ogranicza powstawanie zmarszczek. Aktywność fizyczna wspomaga produkcje endorfin, a te wspierają proces naprawy i pomagają kontrolować stan zapalny.

Pielęgnacja – klucz do promiennej, młodo wyglądającej cery

Oddziaływanie na skórę od wewnątrz jest szalenie istotne. Bez zdrowej diety, aktywności czy odpowiedniej ilości snu, nawet najlepsze kosmetyki nie będą skuteczne. Te działania należy jednak wesprzeć kompleksową, dopasowaną do potrzeb skóry pielęgnacją. Podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej powinno być codzienne stosowanie kremów chroniących przed słońcem oraz mocno nawilżających – im bardziej skóra się starzeje, tym bardziej staje się sucha. Od 30. roku życia produkty anti-ageing pomagają spowolnić proces starzenia się skóry twarzy, wypełniając drobne zmarszczki. W późniejszym wieku produkty te powinny poprawiać jędrność i objętość skóry.

Eksperci z Biodermy opracowali innowacyjną Technologię DEFENSIVE, na której oparta została linia kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry Sensibio Defensive. Rytuał pielęgnacyjny, który można przy ich pomocy wprowadzić do codziennej rutyny, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i składa z następujących etapów:

  • oczyszczanie: wodą micelarną Sensibio H2O lub żelem myjącym Sensibio Gel moussant oraz preparatem do demakijażu Sensibio H2O eye,
  • spowalnianie przedwczesnego starzenia się skóry spowodowanego zewnętrznymi czynnikami drażniącymi z jednoczesną redukcją widoczności zmarszczek: Sensibio Defensive Serum,
  • ochrona antyoksydacyjna i aktywne łagodzenie podrażnień z jednoczesnym wzmacnianiem zdolności wrażliwej skóry do obrony przed codziennymi podrażnieniami: krem Sensibio Defensive.

Włączenie do pielęgnacji kosmetyków nastawionych na potrzeby starzejącej się skóry pozwala skutecznie o nią zadbać i sprawić, że będzie promienna, nawilżona, a objawy starzenia mniej widoczne.

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij