Dziecko na stoku – jak komfortowo je ubrać i wyposażyć?

Jazdy na nartach można uczyć się już od najmłodszych lat. To naprawdę świetny sport i hobby. Warto wiedzieć, że szkółka narciarska dla dzieci oferuje już zajęcia dla maluchów. Zatem można powierzyć naukę jazdy na nartach wykwalifikowanym instruktorom. Oczywiście doskonale nauczą oni jazdy na nartach. Jednak przed pierwszą wizytą na stoku należy dziecko odpowiednio przygotować. Istotne znaczenie ma tutaj dobór komfortowych ubrań, jak i sprzętu.

Jak ubrać dziecko na stok?

Pierwsza wizyta na stoku to nie lada przeżycie dla dzieci. Na samym początku mogą one obserwować rodziców, bądź rodzice mogą ich zapisać do przedszkola narciarskiego. Szkółki narciarskie dla dzieci mają w ofercie zajęcia nawet dla 3-letnich dzieci.

Jednak rodzice powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie pociechy. Jak wiadomo zima to niska temperatura, w górach często wieje porywisty wiatr, zatem trzeba tak ubrać dziecko, aby nie przeziębiło się i jednocześnie czuło się komfortowo i wygodnie.

Poprzez głowę traci się najwięcej ciepła, zatem istotne znaczenie ma czapka. Musi być lekka i dopasowana do rozmiaru dziecka, aby mogło bezproblemowo założyć kask. Swego rodzaju alternatywą może być tutaj czapka typu kominiarka.

Również ważny jest dobór kurtki i spodni, bądź też jednoczęściowego kombinezonu. Oczywiście muszą one być ocieplane, ale jednocześnie chronić przez mrozem i wiatrem. Nie mogą też przemakać, aby dziecko się nie przeziębiło. Na samym końcu trzeba również dobrać mocne obuwie, najlepiej na grubej podeszwie. Mogą to być np. śniegowce.

Dobór odpowiedniej bielizny dla dziecka

Jeżeli masz wybrany odpowiedni strój dla dziecka, to oczywiście należy również pamiętać o bieliźnie. Zwykła bawełniana absolutnie się nie sprawdzi. Bielizna termoaktywna zapewnia komfort termiczny i jednocześnie pozwala skórze oddychać. Chroni także przed przegrzaniem organizmu.

Następnie najlepiej dobrać dresowe spodnie i bluzę np. polarową. Powinna ona mieć wysoką stójkę. Dziecko może być ubrane na cebulkę, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to krępować jego ruchów. Tak ubraną pociechę można śmiało zapisać do szkółki narciarskiej dla dzieci.

Bo bezpieczeństwo to podstawa

Przede wszystkim na stoku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Kluczową rolę odgrywa kask. Warto dodatkowo wiedzieć, że jest on obowiązkowy do 15 roku życia.

Kask chroni głowę w razie upadku, czy też uderzenia. Dlatego na tym elemencie nie można oszczędzać. Warto tutaj postawić na sprawdzone materiały oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Następnie należy dopasować odpowiedni rozmiar.

Nie może on spadać z głowy, ani też się przesuwać. Tutaj trzeba szukać modeli z oznaczeniem junior lub kids. Warto także dobrać odpowiednie gogle . Ich rola nie kończy się tylko na ochronie przed słońcem.

Dopasowane gogle zajmują część twarzy, zatem chronią też przed wiatrem, a co najważniejsze śniegiem. Również śniegiem wylatującym spod ślizgów innych narciarzy. Najlepiej kask i gogle kupić w tym samym czasie, gdyż oprawa powinna mieścić się pod kaskiem.

Buty narciarskie – jakie wybrać?

Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych jasno można stwierdzić, że odpowiednio dobrane buty narciarskie pełnią kluczową rolę . Zapewniają komfort, ale jednocześnie wpływają na jakość jazdy.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli buty dziecka będą niewygodne to może ono szybko się zniechęcić. Zatem oczywiście trzeba dobrać odpowiedni rozmiar. Długość wkładki nie może przekraczać długości stopy o więcej niż 1,5 cm.

Buty nie mogą być także za szerokie, nie trzeba też ubierać kilku par skarpet. Ważne są także klamry. Tutaj im więcej, tym lepiej. Zapewniają one większą stabilizację stopy. Liczy się także twardość butów, a dokładnie flex. W szkółkach narciarskich dla dzieci istnieje także możliwość wynajęcia sprzętu, co też jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie narty są odpowiednie dla dziecka?

Narty dla dzieci jeżeli są dobrze dobrane , sprawiają, że nauka jest łatwiejsza. Znaczenie tutaj ma prowadzenie, zatem powinny być odpowiednio taliowane. Oczywiście kluczowe znaczenie ma też długość nart dla dzieci.

Ogólnie można przyjąć taką zasadę, że narty powinny być dostosowane do wzrostu. Zatem nie powinny sięgać do wysokości pach, ewentualnie minimalnie powyżej. Zatem około 30 cm mniej niż ma mały narciarz.

Warto więc zdecydować się na naukę jazdy na nartach. Dla dzieci to duża frajda i przyjemność. Być może odkryją w sobie bakcyla i w przyszłości zaczną jeździć zawodowo. Dlatego, aby mieć małego mistrza, który przerodzi się w dorosłego zwycięzcę należy rozpocząć naukę jak najszybciej. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij