Izotonik a dzieci – czy małoletni mogą je popijać?

Wśród sportowców, profesjonalnych jak i wśród amatorów, bardzo popularne są napoje izotoniczne. Dorośli ludzie raczej nie obawiają się, że w jakiś sposób mogłyby im te napoje zaszkodzić. Jednakże co z dziećmi? Czy warto dawać im na trening napoje izotoniczne?

Izotonik to nie napój energetyczny

Wydaje się, że wiele osób myli izotoniki z napojami energetycznymi. Z tego względu, zabraniają pić je swoim dzieciom, gdyż uważają, że zawierają one wiele składników, które mogłyby im zaszkodzić.

Wydaje się, że takie stanowisko przyjmują przede wszystkim rodzice, którzy nie są zbyt aktywni. Gdyby bowiem tacy byli aktywni, to zapewne sami piliby napoje izotoniczne, przez co wiedzieliby, czym one tak na prawdę są.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, jaka jest różnica pomiędzy napojami izotonicznymi, a energetycznymi. Te pierwsze nie zawierają kofeiny, która jest absolutnie niewskazana dla dzieci. Ponadto, nie mają również w składzie tauryny, która to zawiera się w napojach energetycznych.

Z tego względu, o ile napoje energetyczne ze względu na występowanie niektórych substancji nie powinny być nigdy pite przez dzieci, o tyle napoje izotoniczne nie zawierają żadnych szczególnie szkodliwych substancji. Produkuje je naprawdę wiele renomowanych firm, w tym polskie, jak np. Freshdrink.

Napoje izotoniczne też nie są idealne

Warto zauważyć, że oczywiście, skład każdego napoju izotonicznego również pozostawia wiele do życzenia. Są w tego rodzaju napojach pewne składniki, które są niewskazane nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Przede wszystkim, zwykle w napojach energetycznych są niemałe ilości węglowodanów. Są one niezbyt wskazane dla dzieci choćby z tego względu, że spożywanie dużych ilości węglowodanów prowadzi do otyłości. Ponadto, węglowodany negatywnie wpływają na zęby. Jakby tego było mało, ich regularne spożywanie może spowodować, że dziecko zacznie się do nich przyzwyczajać, przez co coraz częściej będzie miało potrzebę ich spożywania.

Należy pamiętać, że pomimo, iż napoje izotoniczne zawierają węglowodany, to jednak nie ma w nich ich olbrzymiej ilości. Dlatego też, o ile być może nie jest dobrym pomysłem regularne wręczanie dziecku przed treningiem napoju izotonicznego, o tyle jeśli pije go od czasu do czasu, to w żaden sposób nie powinno to być szkodliwe.

Inne szkodliwe składniki

Jak się okazuje, napoje izotoniczne zawierają również inne składniki oprócz węglowodanów, których lepiej jest unikać. Chodzi tu między innymi o substancje konserwujące, czy tez o rożne barwniki.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie napoje izotoniczne zawierają dokładnie te same składniki. Dlatego też, przy zakupie warto czytać etykiety, aby kupować te napoje izotoniczne, które zawierają najmniej substancji konserwujących i barwników, lub też zawierają te, które są najmniej szkodliwe.

Ponadto, koniecznie trzeba zaznaczyć, że nie warto demonizować barwników czy konserwantów. Nie są to w końcu przecież substancje trujące. Nie są może zbyt dobre dla naszego organizmu, jednak ich sporadyczne, czy też po prostu nieregularne przyjmowanie nie zrobi nikomu na pewno wielkiej krzywdy.

Rozwiązanie problemu

Jak się okazuje, jeśli bardzo przeszkadza nam to, że w napojach izotonicznych jest pewna ilość niezbyt zdrowych składników, możemy przygotować swój własny napój izotoniczny,

Do samodzielnie przygotowywanych napojów izotonicznych nie dodajemy ani substancji konserwujących, ani też absolutnie żadnych barwników. Ponadto, jeśli tylko chcemy, możemy dodać nieco mniej cukrów, przez co napoje przygotowywane w domu są zdecydowanie zdrowsze, i jak najbardziej bezpieczne również dla dzieci.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij