Jaki rower holenderski kupić dla kobiety?
Rower to jeden z pierwszych pojazdów, które poznajmy w swoim życiu. Początkowo poruszanie się na nim może sprawiać problemy, jednak gdy nabędziemy tę umiejętność, pozostanie z nami na zawsze. Decydując się na jednoślad, dbamy o to, żeby był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny. Jaki rower holenderski kupić dla kobiety, by był najlepszy?
Co cechuje rower holenderski?
Poruszanie się jednośladem może być traktowane jako sport, forma relaksu lub możliwość szybkiego przemieszczenia się po mieście, bez stania w korkach czy zanieczyszczania środowiska spalinami. Rodzaje rowerów wymienia i opisuje Blogstyle, a jednym z nich jest model holenderski, który od kilku lat jest niezwykle popularnym wyborem, zwłaszcza wśród pań. Może być on nazywany także „holenderką”. Jego charakterystyczną cechą jest specyficzna geometria ramy, zamontowanie siodełka (dużego i wygodnego) na tej samem wysokości lub nieco wyżej niż kierownicy oraz stosunkowo duże koła (26 lub 28 cali). Wyróżnikiem „holenderek” jest także kierownica wygięta tak, aby w czasie jazdy dłonie skierowane były do przodu. Dodatkowo rower ten bardzo często wyposażony jest w pojemny bagażnik, można także zamontować koszyk w jego przedniej części. To doskonałe rozwiązanie nawet dla bardzo eleganckich pań, ponieważ posiada osłonę na łańcuch oraz na szprychy, tak aby nie doszło do wkręcenia płaszcza czy sukienki w mechanizmy oraz pełne błotniki. Rowery holenderskie bardzo często fabrycznie wyposażane są w zabezpieczenie przed kradzieżą, co stanowi nie lada atut.
Jak wybrać rower holenderski dla kobiety?
Rower holenderski to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które poszukują jednośladu do poruszania się po mieście oraz na krótkie wycieczki. Na rynku znaleźć można wiele modeli w zróżnicowanych cenach, jak jednak wybrać ten najlepszy? Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego wykonano ramę pojazdu. Dużo lepszym, lżejszym rozwiązaniem jest aluminiowa, jednak jest droższa niż stalowa. Warto także zwrócić uwagę, by rower nie był zbyt ciężki, zalecana maksymalna waga to około 15 kg. W kwestii przerzutek należy zaznaczyć, że do miejskiej jazdy po płaskim terenie wystarczą 3. Osoby, które muszą pokonywać spore podjazdy, mogą zdecydować się model z 7. Warto się wybrać rower z przerzutką w piaście. Na koniec należy podkreślić, że rower powinien być dobrany do wzrostu kobiety, która będzie się nim poruszać, tak aby jazda była nie tylko wygodna, ale i bezpieczna. Dotyczy to także rozmiaru kół – niższe kobiet powinny zdecydować się na 26 cali, z kolei wyższe na 28.
Rower holenderski – nowy czy używany?
Rowery holenderskie są ładne i niezwykle funkcjonalne, jednak mają zasadniczą wadę – wysoką cenę. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy lepiej zdecydować się na model używany, czy nowy. Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Kupując nieużywany sprzęt, zyskuje się gwarancję, że nie był on silnie wyeksploatowany, używany w niewłaściwy sposób czy nieprawidłowo przechowywany. Nie posiada on mankamentów wizualnych oraz usterek, które wymagać będą naprawienia (czasem bardzo kosztownego). Plusem takiego rozwiązania jest także gwarancja producenta na określony czas – mogą być to 2 lata, a także 3, 6 lub wieczyście. Dla wielu pań bardzo ważna jest także możliwość wyboru modelu spośród wielu dostępnych w ofercie. A jakie argumenty przemawiają za kupnem używanego roweru? Jest to przede wszystkim niższa cena. Dodatkowo z tzw. drugiej reki można znaleźć unikalne modele, które nie są obecne oferowane na rynku. W wielu przypadkach rower, który był użytkowany przez jakiś czas, został przetestowany, dlatego wszelkie ukryte wady fabryczne zostały już zniwelowane. Uważa się, że na kupno używanego holenderskiego roweru warto zdecydować się, gdy posiada się wiedzę na temat jednośladów i podczas oględzin będzie mogło się jednoznacznie określić, w jakim jest stanie i czy jest warty uwagi. Dla osób nieznających się na tym, zdecydowanie dużo lepszym wyjściem będzie zakup nowego sprzętu.