Jak dbać o piersi podczas laktacji

Jak dbać o piersi podczas laktacji?

Karmienie dziecka piersią przynosi wiele korzyści i z tego też względu jest zalecane przez specjalistów. To wyjątkowy i wymagający czas dla matki i maluszka, który jednak nie pozostaje bez wpływu na stan i kondycję biustu. Jak dbać o piersi w trakcie karmienia? O czym pamiętać?

Dlaczego warto karmić piersią?

O tym, że warto karmić piersią, nie trzeba wielu przekonywać. Korzyści z tego płynących jest wiele i warto tu wymienić choćby fakt, iż mleko matki jest zdrowsze, bardziej lekkostrawne, a także pozwala na przekazanie dziecku odpowiednich przeciwciał, ważnych dla nabycia odporności. Karmienie piersią wiąże się też z niezwykłym czasem bliskości i budowaniem więzi, co ma ogromny wpływ na przyszły rozwój emocjonalny maluszka.

Karmienie piersią a laktacja

Piersi tak naprawdę nie wymagają szczególnej pielęgnacji i nierzadko większym problemem jest tutaj laktacja. Wiele kobiet ma problem z jej pobudzeniem, zdarza się nawet brak możliwości karmienia piersią, przez co konieczne jest sięganie po butelkę. Zanim się to zrobi, warto wcześniej wypróbować różne sposoby na to, by laktację pobudzić. Bywają też i sytuacje odwrotne, gdy ilość mleka jest aż w nadmiarze, co powoduje obrzmienie i ból piersi. O sposobach na to, jak zatrzymać laktację czytaj na https://maxmama.pl, ale równie dobrze można zdecydować się na odciąganie pokarmu. Innym pojawiającym się problemem z piersiami może być zastój oraz zapalenie, które też nie należą do przyjemnych dolegliwości.

Jak zadbać o piersi w czasie karmienia?

Tak naprawdę piersi nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, co nie oznacza jednak, że nie powinno się o nie dbać. Liczyć się będzie tu przede wszystkim odpowiednia higiena, choć wbrew przekonaniu wielu kobiet, nie trzeba myć biustu przed każdym karmieniem. Nie ma konieczności sterylizowania brodawek, jak w przypadku butelek, ponieważ znajdują się na nich filtry ochronne, a dziecko jest też przyzwyczajone to twojej flory bakteryjnej. Myć się należy przy okazji standardowych kąpieli i nic ponadto. Zdecydowanie bardziej powinno się zadbać o czystość rąk przed każdym karmieniem.

Jak pielęgnować brodawki piersi?

Choć piersi w trakcie karmienia doskonale sobie radzą i niewiele trzeba przy nich robić, z często pojawiających się dolegliwości należy wymienić podrażnione i popękane brodawki. Jest z tym duży problem zwłaszcza w przypadku młodych matek i pierwszych dni laktacji, gdy maluszek jeszcze nie potrafi chwycić właściwie piersi, a ty nie do końca wiesz jak ją podawać. Zazwyczaj dość szybko to mija i po pewnym czasie sytuacja się stabilizuje, ale należy tutaj pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Aby nie doszło do zakażenia i obrzęku, warto wietrzyć piersi, by przyspieszyć gojenie ranek – można chodzić po domu bez ubrań, albo zdecydować się na luźne koszulki i zrezygnować z biustonoszy.

Zaleca się też przed karmieniem wycisnąć nieco mleka i posmarować nim brodawki piersi. Z racji tego, że pokarm ten jest bogaty w tłuszcze, witaminy i mikroelementy, będzie działał jak naturalny kompres. Na rynku są też dostępne specjalne kremy, które nawilżają i łagodzą podrażnienia. Jeżeli jednak problem nie mija, dobrze będzie skonsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij