Jak sprawnie zadbać o basen po sezonie?

Jak sprawnie zadbać o basen po sezonie?

W lecie każdy marzy o odrobinie ochłody w zimnej wodzie basenu ogrodowego. Gwarantuje to nie tylko odświeżenie, ale także dobrą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W tym czasie dużą uwagę zwraca się na utrzymanie odpowiedniej czystości basenów, aby nic nie pływało po jego powierzchni oraz by dno było bez osadu.

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów – Pool Design Company

Basen ogrodowy poliestrowy lub basen plastikowy stoi jednak przez cały rok. Nie można go zwinąć albo spuścić powietrza. Dlatego poza sezonem może pojawić się wiele problemów dotyczących odpowiedniego konserwowania dobrego stanu basenu (pomimo zapewnień i gwarancji, jakie daje producent basenów), w taki sposób, aby w przyszłym roku nadal spełniał swoje funkcje i nie był zniszczony. Co więc robić, żeby to się udało?

Po pierwsze: woda

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy usunąć wodę z basenu, czy możliwe jest jej zostawienie. Oczywiście odpowiedź brzmi: nie. W czasie zimy, woda łatwo zamarznie i może rozsadzić ścianki basenu. Jednakże (co niektórych może zdziwić) zaleca się zostawienie około 15 cm cieczy poniżej wlotu skimmera. Co ważne, trzeba zadbać o całkowite osuszenie instalacji filtrującej, a także grzewczej. Pompa nie może być podłączona.

Następnym etapem, jaki należy przeprowadzić jest odpowiednia regulacja poziomu pH a także użycie chloru w celu zdezynfekowania wody. Wówczas nie powstaną glony oraz odbarwienia czy osady na ściankach oraz dnie. Dobrze jest także dodać odpowiedni preparat, który zabije bakterie. Działa on długo, jednakże może nie wytrzymać aż do następnego lata.

Zazwyczaj w okolicach marca albo kwietnia, wszelkie środki powoli tracą swoją moc. Trzeba je wtedy uzupełnić, dodać trochę chloru i najlepiej przepompować wodę w basenie. Jest to ważny etap, ponieważ dzięki temu środki chemiczne równomiernie są rozprowadzane.

Po drugie: sprzątanie i zabezpieczenie

Kiedy spuści się już wodę, trzeba konsekwentnie wyczyścić wszystkie jego ścianki oraz zakamarki. Jeśli się tego nie zrobi, a minie parę miesięcy, wszelkie zanieczyszczenia będą o wiele trudniejsze do zlikwidowania. Ciekawym pomysłem na to, aby basen ogrodowy poliestrowy nie popękał, jest wrzucenie do wody różnorakich butelek plastikowych albo opakowań. Zaabsorbują one część siły, która jest wytwarzana przez lód.

Aby nie znajdowały się w jednym miejscu, można je odpowiednio przymocować. Dobrym sposobem jest przywiązanie ich sznureczkami wzdłuż albo wszerz basenu. Wtedy nie skoncentrują się na jego środku. Dodatkowo, producent basenów zazwyczaj w zestawie dodaje specjalną siatkę, pokrywę albo folię. Ich celem jest ochrona przed wniknięciem liści, śniegu, owadów itp.

Nie można jednak rozłożyć tego i zostawić. Wtedy zanieczyszczenia będą się gromadzić i pokrowiec może się przerwać. Co więcej, należy pamiętać o tym, aby nie był zbyt cienki i szczelnie zakrywał całą powierzchnię basenu. W innym razie, do środka mogą przez przypadek wpaść dzieci albo zwierzęta.

Inny rodzaj basenów ogrodowych

Popularne są także baseny składane, takie które wystawia się tylko na okres letni. Wówczas należy całkowicie wylać wodę, dokładnie wyczyścić i osuszyć. Wszystko ma swoją instrukcję obsługi, także baseny ogrodowe. Producenci proszą w nich, aby nie składać basenów jak worek, gdyż działanie niskich temperatur może spowodować powstawanie niewielkich dziurek. Ich zwinięcie to szereg następujących po sobie czynności, jakie trzeba wykonać.

Plastikowe części albo metalowe rurki należy także oczyścić i wysuszyć, aby zapobiec korozji i spakować najlepiej do pudła, w którym kupiło się basen. Nie wolno pozostawiać basenów stelażowych czy też rozporowych na zimę w ogrodzie. Przechowuje je się w środku budynku, w pomieszczeniach typu garaż albo innych tego typu pomieszczeniach gospodarczych.

Muszą gwarantować zimą dodatnią temperaturę. Jeżeli nie udało zmieścić się z powrotem basenu w opakowaniu, można owinąć go folią i odgrodzić od innych przedmiotów. Jeżeli jednak stanie się tak, że temperatura obniży się do zera stopni Celsjusza albo mniej, pod żadnym pozorem nie można basenu dotykać. Zmarznięty materiał może pęknąć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij