Jak wybrać pediatrę dla swojego dziecka

Jak wybrać pediatrę dla swojego dziecka?

Dobry lekarz pediatra to skarb. Zwłaszcza w przypadku, gdy mamy pierwsze dziecko i jest ono jeszcze na tyle małe, że nie jest w stanie powiedzieć, co mu dolega. Znalezienie takiego specjalisty niestety nie zawsze jest proste, a młodzi rodzice często nie mają pojęcia, na co zwracać uwagę. W naszym artykule postaramy się opisać, co jest najważniejsze przy wyborze dobrego lekarza dla dziecka.

Kiedy pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry powinna nastąpić szybko, bo już w ciągu czterech tygodni od przyjścia na świat dziecka. Jest ona kluczowa przy wyborze lekarza, nie tylko ze względu na pierwsze wrażenie, jakie na nas wywrze, ale również dlatego, że jest to dość stresujący moment zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. O tym, jak przygotować się do pierwszej wizyty u pediatry przeczytasz na SwiatMamy.pl, my natomiast skupimy się na tym, na co zwracać uwagę w czasie trwania tej wizyty w kontekście wyboru dobrego lekarza.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pediatry?

Warto zacząć od zbierania informacji od znajomych osób, które mają małe dzieci i w związku z tym posiadają już doświadczenie w tej materii. Jeśli nazwisko któregoś lekarza pojawia się w rozmowach w pozytywnym kontekście, to jest to dobry znak. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest odległość naszego miejsca zamieszkania od przychodni, w której pediatra przyjmuje. Aktualnie nie obowiązuje żadna rejonizacja, więc teoretycznie możemy wybierać spośród lekarzy w całej Polsce, jednak w tym konkretnym przypadku dobrze jest szukać jak najbliżej. Każdy, kto ma małe dziecko, potwierdzi, że podróż z chorym maluchem do przychodni nie jest przyjemnością.

Przejdźmy jednak do konkretów. Kiedy już znajdziemy się w gabinecie lekarskim, po czym poznać, że osoba, której mamy zaufać i powierzyć opiekę nad zdrowiem naszego dziecka, jest dobrym pediatrą? Przede wszystkim należy zaufać własnej intuicji. Jeśli dobrze nam się rozmawia z lekarzem, otrzymujemy wyczerpujące odpowiedzi, nie pogania nas, jest uprzejmy dla dziecka, ma dobre podejście, to znak, że dobrze trafiliśmy.

Istotne jest również to, czy pediatra ma podobne podejście do nas w takich sprawach, jak szczepienia, karmienie piersią. Dobry lekarz będzie dla matki wsparciem i będzie umiał pomóc jej przejść przez różne trudności związane np. z kryzysami laktacji. Bardzo istotna jest także dostępność lekarza i to, czy mamy możliwość być z nim w stałym kontakcie. Zdarzają się sytuacje, w których potrzebna jest porada nawet w środku nocy.

Lekarz z NFZ czy prywatnie?

Jak wiadomo, prywatna opieka zdrowotna jest coraz bardziej powszechna, wiele osób ma możliwość korzystania z niej w ramach pakietów wykupywanych przez pracodawcę. Trzeba jednak pamiętać, że prywatna opieka zdrowotna nie jest gwarancją, że w ramach niej trafimy na pediatrę, który będzie nam odpowiadał. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do lekarza w poradni państwowej i, jeśli mamy taką możliwość, równoległego korzystania z opieki prywatnej. W nagłych sytuacjach zapewni to większe pole manewru. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij