Jak zadbać o swój jednoślad poza sezonem?

Rowery to jednoślady, których najczęściej używamy wyłącznie w sezonie wiosenno-jesiennym. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, korzystamy z nich coraz mniej, zimą zaś rezygnujemy z poruszania się nimi. Jest to zrozumiałe, przy niskich temperaturach powietrza, śniegu na jezdni, jazda rowerem jest nieprzyjemna, może też być niebezpieczna.

Jeśli nie czujemy się w takich warunkach na rowerze zbyt pewnie, warto odstawić jednoślad do wiosny. Aby jednak wiosną był gotowy do jazdy, przed zimą należy o niego zadbać i zabezpieczyć na czas postoju. W jaki sposób?

Mycie roweru

Nie każdy wie, że od tego powinno zaczynać się przygotowanie roweru do zimowego postoju. Jednoślad należy umyć bardzo dokładnie, nie ograniczając się do umycia ramy czy kół. Warto umyć wszelkie zakamarki roweru, usunąć nagromadzony brud, piasek i inne niepotrzebne zabrudzenia.

Dlaczego? Nie tylko z uwagi na wygląd roweru. Kurz, brud, piasek to idealne miejsca do gromadzenia się wilgoci, stąd zaś tylko krok do korozji roweru. Jeśli więc nie chcemy, by nasz rower podczas zimowej przerwy rdzewiał, umyjmy go dokładnie i pozostawmy do dokładnego wyschnięcia.

Mycie łańcucha i nie tylko

Dokładne mycie roweru na pewno nie usunie wszystkich zabrudzeń, warto więc zdecydować się na profesjonalne mycie elementów, które odpowiadają za napęd roweru. Nalezą umyć łańcuch, używając do tego odpowiednich środków, przerzutki, inne elementy napędu. To działanie konieczne, przed kolejnym etapem przygotowania roweru do postoju, czyli do odpowiedniej zimowej konserwacji.

Konserwacja i smarowanie

Przed zimowym postojem naszego jednośladu, warto przesmarować wszelkie elementy napędu i zakonserwować wszystkie elementy, które mogą – na przykład – zacząć rdzewieć. W przypadku łańcucha, przerzutek, należy użyć odpowiednich smarów, w przypadku innych elementów, które należy zakonserwować, mamy większą możliwość wyboru – można zakonserwować je preparatami w sprayu, w ostateczności po prostu natłuścić. Tak powinniśmy postąpić choćby z elementami chromowanymi. Chrom, w założeniu zabezpiecza przed rdzewieniem, jednak stary zniszczony, tak naprawdę nie chroni. Nie zabezpieczony, może po prostu rdzewieć.

Opony

Przed pozostawieniem roweru na zimę, nie można też zapominać o ogumieniu. Warto pozostawiać rower z napompowanymi kołami, nie muszą to być jednak koła napompowane do maksymalnych wartości. Delikatne spuszczenie powietrza, jest jak najbardziej wskazane. Kilka atmosfer w oponie roweru na pewno ułatwia jazdę, przy przechowywaniu roweru to jednak stanowczo za dużo.

Pompujemy zatem koła nieco delikatniej. Warto zająć się też zewnętrzną częścią opon. Na rynku akcesoriów rowerowych i samochodowych znajdziemy szereg preparatów, którymi można konserwować opony. Warto zdecydować się na zastosowanie, któregoś z nich. Ogumienie, które będzie zakonserwowane, na pewno nie straci swoich, właściwości, a wiosną będzie wyglądało pięknie i zdrowo.

Przechowywanie roweru

Planując przechowywanie roweru na zimę, warto zastanowić się nad miejscem. Nie należy przechowywać roweru w miejscu zawilgoconym, oczywiście nie należy również przechowywać go w miejscu narażonym na opady śniegu czy deszczu. Idealny jest suchy garaż, w którym rower można postawić. Świetnie, jeśli można go powiesić. Zawieszenie na odpowiednich hakach na ścianie, to rozwiązanie lepsze dla ogumienia naszego jednośladu.

Sprawdzanie

Odstawiając rower na zimę, warto od czasu do czasu zajrzeć, czy jego stan się nie pogarsza. Elementy, które rdzewieją oczyścić, w razie potrzeby uzupełnić powietrze w ogumieniu. Przed wiosną zaś umyć rower jeszcze raz, usunąć środki konserwujące, przesmarować i można nim ruszyć przed siebie.

Podsumowując, nie ma znaczenia czy pasjonują nas nowoczesne rowery Romet (które kupimy w wielu sklepach internetowych, jak choćby Rowerzysta), starsze jednoślady, czy rowery inne, bardziej nietypowe. Chcąc zachować je w dobrym stanie, powinniśmy nie tylko dbać o nie latem, w trakcie eksploatacji, ale i w okresie zimowym. W czasie, w którym pozornie nie powinno z nim stać się nic złego. Nie jest tak.

Źle przechowywany rower, może stać się jednośladem brzydszym, mniej sprawnym. Przechowywanie roweru w nieodpowiedni sposób, może przyczyniać się do rdzewienia jego elementów, niszczenia ogumienia. Warto o tym pamiętać i nie bagatelizować tego, w jaki sposób przechowujemy nasz jednoślad.

Odpowiednio przechowywany, wcześniej właściwie przygotowany do przechowywania, z całą pewnością nie straci na wyglądzie, ani na sprawności, w kolejnym sezonie zaś będzie użytecznym i nadal ładnym jednośladem. Warto mieć tego świadomość.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Rowerzysta.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij