Jazda konna – wszystko, co trzeba wiedzieć na początek
Koń to nie środek transportu – to towarzysz człowieka. Jest wierny i oddany, zawsze znajdzie drogę do domu. Chcesz zacząć swoją przygodę z końmi? Zobacz, co warto wiedzieć o jeździe konnej, by poczuć się pewnie w siodle.
Koń to duże zwierzę – aby się do niego zbliżyć, należy nauczyć się z nim obchodzić. Najważniejsze jest opanowanie. Wszelkie gwałtowne gesty, niepewne ruchy czy zmiana modulacji głosu mogą spłoszyć konia, a tym samym stworzyć zagrożenie dla człowieka. Warto zatem poznać podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas jazdy konnej.
Przygotowanie konia
Kiedy zjawiasz się w stadninie na pierwszej lekcji jazdy, najpierw zapoznajesz się z koniem. Aby zyskać jego zaufanie, za każdym razem musisz przygotować go do wspólnego treningu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić konia. Czynność tę należy wykonywać niespiesznie i bardzo delikatnie. Do tego celu używa się specjalistycznych narzędzi, np. zgrzebła i różnego rodzaju szczotek. Koń nie lubi również kontaktu z zimną wodą, dlatego polewanie zaczyna się niewielkim strumieniem wody skierowanym na początek w kierunku tylnych nóg zwierzęcia. Należy uważać, aby nasze ruchy nie były zbyt gwałtowne. Do konia przemawiamy spokojnym, miarowym głosem. Po dokładnym umyciu zwierzęcia zakładamy siodło i ogłowie.
Zanim dosiądziesz konia
Bardzo ważny jest strój jeździecki. Pełni on nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Najważniejszy jest kask lub toczek. Zazwyczaj można je wypożyczyć w stadninie. Ochrona głowy powinna być odpowiednio zapięta. Druga niezwykle ważna rzecz to buty – muszą mieć twardy wierzch w celu ochrony przed nadepnięciem przez konia. Nie mogą mieć za to ostrych zakończeń i ozdób, ponieważ mogą one zranić zwierzę. Pełen strój jeździecki, poza butami i toczkiem, zawiera kilka dodatkowych elementów: bryczesy (spodnie) oraz sztylpy (ochraniacze na łydki).
Pierwsza jazda
Zanim zaczniesz uczyć się jazdy, bardzo istotne jest właściwe dosiadanie konia. Za pierwszym razem instruktor będzie przytrzymywał zwierzę, więc nie musisz się niczego obawiać. Podejdź do konia od jego lewej strony, chwyć za wodze i sprawdź pod brzuchem zwierzęcia, czy popręg jest założony wystarczająco ścisło. Przytrzymując lewą ręką strzemię, włóż tam lewą stopę, zaś lewą ręką chwyć wodze i grzywę konia. Prawą ręką złap za przeciwległy róg (lub klapę) siodła i odbij się kilka razy nogą od ziemi. Kiedy uniesiesz się na lewej nodze spoczywającej na strzemieniu, oprzyj się łagodnie o grzbiet konia, a następnie przełóż rękę i nogę przez siodło. Chwyć wodze i umieść prawą nogę w strzemieniu. Gotowe – możesz rozpocząć jazdę!