Badania USG stają się powoli standardem w polskich gabinetach lekarskich. Nie każdy pacjent wie jednak, czemu konkretnie służy takie badanie oraz jak się do niego przygotować. Tymczasem owa wiedza bywa niejednokrotnie bardzo przydatna w życiu.

Artykuł powstał dzięki nieocenionej pomocy centrum medycznego MEDREX

Czym jest USG?

Ultrasonografia to nowoczesna technika w medycynie, umożliwiająca bezinwazyjne badanie narządów wewnętrznych. Pozwala w sposób szybki i bezbolesny ocenić stan wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, piersi czy moszny – oraz, w miarę potrzeb, informuje lekarza o konieczności podjęcia lub zaprzestania określonego typu leczenia.
W działaniu aparatu do USG wykorzystuje się fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla naszego ucha, w zakresie 1-10 MHz. Dzięki aparatowi, impuls akustyczny zostaje przetworzony na elektryczny, a na monitorze pojawia się obraz wybranego narządu lub tkanki. Metoda ta, nieoceniona w dzisiejszej diagnostyce medycznej, cechuje się dokładnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa dla pacjenta. Jak dotąd nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków ultrasonografii dla zdrowia ludzkiego, nawet w przypadku częstego jej wykonywania u danej osoby. Jedynym mankamentem tej metody pozostaje fakt, iż nie można jej zastosować w przypadku kości oraz narządów leżących wewnątrz czaszki – tkanka kostna nie przepuszcza bowiem ultradźwięków. W przypadku, kiedy lekarz musi zbadać wymienione obszary, stosuje inne metody – np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

USG w ciąży

W przypadku kobiet USG wykonuje się przede wszystkim w ciąży. Bywa ono czasami wręcz określane mianem „trzeciej ręki położnika”, ze względu na swoją ogromną użyteczność czy wręcz nieodzowność w dzisiejszej praktyce położniczej. Specjaliści zalecają, aby przeprowadzić to badanie u każdej kobiety ciężarnej przynajmniej trzykrotnie: w 13. tygodniu (badanie „genetyczne”), w 20. tygodniu (badanie „połówkowe”) oraz w 30. tygodniu (ogólne badanie kontrolne).
Oczywiście, w pewnych sytuacjach USG wykonuje się częściej. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, iż ciąża może przebiegać z komplikacjami, albo gdy poprzednie ciąże pacjentki posiadały nietypowy przebieg. Samo badanie ultrasonografem, jak zostało podkreślone wcześniej, nie jest w żaden sposób groźne ani dla matki, ani dla dziecka. Można wręcz powiedzieć, że bywa ono bardzo lubiane przez przyszłych rodziców, bo przecież umożliwia poznanie płci potomka oraz obserwację jego ruchów w łonie matki.

USG w diagnostyce chorób kobiecych

Ciąża nie jest jednak bynajmniej jedynym powodem, dla którego kobiety mogą się poddać badaniu za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Równie pomocny okazuje się on także w diagnostyce różnych kobiecych schorzeń, między innymi tych najgroźniejszych – jak rak szyjki macicy czy rak jajnika. Organizowane kilka razy w roku kampanie społeczne przekonują Polki, że regularne poddawanie się badaniu USG to – obok cytologii – najlepsza metoda walki z nowotworami ginekologicznymi.
Trudno zaprzeczyć, że dane są alarmujące: kobiety w Polsce wraz z wiekiem przestają chodzić na wizyty do ginekologa, bo uważają, że nie jest im to potrzebne. Wśród pań, które przekroczyły 40. rok życia, odsetek ten wynosi niemal 50%. Akcje uświadamiające nieco zmieniają ten stan rzeczy, dzieje się to jednak wciąż bardzo powoli. Dostępność badania USG w Białymstoku to doskonała okazja, aby odwiedzić lekarza i zweryfikować swój stan zdrowia.

Jak sprawdzić jakość USG?

Niestety, samo posiadanie przez dany gabinet lekarski aparatu do USG nie stanowi jeszcze gwarancji, iż badanie zostanie wykonane w sposób odpowiedni. W polskich placówkach medycznych często mamy do czynienia z przestarzałą, wadliwą aparaturą, która nie tylko nie spełnia swojego zadania, ale wręcz potrafi wprowadzić lekarza w błąd. Sami diagnostycy też zresztą nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę i doświadczenie, które pozwoliłoby im należycie obsługiwać aparat i unikać diagnostycznych uchybień. Aby to wszystko zweryfikować, warto zapytać, czy gabinet posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) – jego obecność stanowi gwarancję jakości oferowanych usług. Badania USG w Białymstoku to rozwiązanie niedrogie i niezawodne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ