Jeżeli zmagasz się z problemem, jakim jest wada wzroku, z pewnością nie raz stanąłeś przed trudnym pytaniem: okulary czy soczewki? Za pierwszym rozwiązaniem przemawia zdrowie naszych oczu, za drugim z kolei komfort użytkowania. Wybór jest niełatwy, zwłaszcza, że szkła kontaktowe nie są już tak drogie jak dawniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zalety noszenia okularów i soczewek. Podpowiemy Ci, które rozwiązanie warto wybrać.

Soczewki a okulary

Obie te metody korekcji są dziś na wyciągnięcie ręki. Każdy, kogo dotyczy problem związany ze wzrokiem, zastanawia się nad tym, która z nich jest lepsza.

Pierwsze kryterium stanowi zazwyczaj moc soczewek a moc okularów, a także kwestia zdrowia i bezpieczeństwa. Tu należy szczególnie podkreślić, że każda z tych metod korekcyjnych jest dobra pod innym względem i przy wyborze należy uwzględnić przede wszystkim kwestię potrzeb danej osoby. W dzisiejszych czasach okulary nie stanowią już wstydliwej konieczności. Coraz częściej nosimy je nie tylko z powodu wady wzroku, ale nawet dla podkreślenia stylizacji, której okulary mogą stanowić nieodłączną część – mówi specjalista firmy 1242.eu.

Okulary mogą tak naprawdę stanowić główny element naszego indywidualnego stylu, właśnie dlatego, że podkreślają osobowość, dodają pewnością siebie i charakteru. Najważniejsze, aby były wygodne podczas wykonywania rożnego rodzaju czynności, a więc zarówno w trakcie pracy przy komputerze czy podczas jazdy samochodem. Nie zawsze jednak noszenie okularów może okazać się komfortowe. Chyba każdy „okularnik” spotkał się w życiu z sytuacją, w której chciał choć na chwilę pozbyć się okularów, choćby dla odmienionego wyglądu. Inna sytuacja to uprawianie sportu. Okulary mogą więc niekiedy przeszkadzać. Wtedy z pomocą przychodzą szkła kontaktowe. Są nowoczesne i wygodne. Pozwalają na swobodną jazdę na rowerze, bieganie, uprawianie sportów ekstremalnych, czy wyjście na imprezę. Szkła kontaktowe nie parują też zimą – przyznajmy szczerze, nie raz doprowadziło nas to do irytacji. W takich sytuacjach z pewnością lepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe zamiast okularów. 

Do niedawna soczewki kontaktowe nie były zalecane osobom z astygmatyzmem. Obecnie jednak można spotkać na rynku tak zwane soczewki toryczne, które powoli stają się standardem. Noszenie szkieł kontaktowych musi być jednak poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty. Podobnie jest ze zmianą soczewek zaleconych przez lekarza – w takim wypadku również konieczna jest wcześniejsza konsultacja.

Czy lepiej nosić soczewki kontaktowe zamiast okularów?

Soczewki a okulary

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wyróżnić można wiele zalet zarówno soczewek, jak i okularów. Ciekawą nowością są teraz tak zwane akcentujące soczewki kontaktowe, które podkreślają naturalny kolor oczu. Dzięki temu mogą rozjaśniać i dodawać blasku spojrzeniu,  a także je pogłębiać. Takie soczewki dodają pewności siebie, można je z powodzeniem zakładać na ważne uroczystości i wyjątkowe wydarzenia w naszym życiu. Szkła kontaktowe mogą stanowić ważny element naszego wizerunku. Ale, jak pisaliśmy wyżej, podobnie jest z okularami.

Mówi się przecież obecnie o modzie okularowej. Markowe okulary wykonane z najlepszej jakości materiałów podążają za najnowszymi trendami mody i w wielu przypadkach stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Oprawki znanych marek wyróżniają się ceną nie tylko ze względu na logo, który często rzuca się w oczy. Tu należy mówić przede wszystkim o jakości, która będzie nam służyć przez wiele następnych lat – radzi nasz ekspert z firmy 1242.eu.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednia dbałość o wzrok oznacza umiar i zróżnicowanie w używaniu okularów i soczewek. Zaleca się, aby przynajmniej na godzinę przed pójściem spać zdjąć soczewki i założyć okulary. Nawet jeżeli nosimy soczewki na stałe, co jakiś czas powinniśmy robić sobie dzień przerwy na korzyść okularów.

A zatem: okulary czy soczewki? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Jedno jest pewne: soczewki i okulary powinny się uzupełniać, jeżeli zależy nam na dbałości o zdrowe oczy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ