Perły w koronie Indii- miejsca, jakie trzeba odwiedzić

Indie to około dziesięciokrotnie większe od Polski państwo leżące na południu Azji. Językami urzędowymi są tam język angielski oraz hindi, a stolicą państwa jest miasto Delhi. Przeważającą religią jest oczywiście hinduizm, który wyznawany jest przez około 85% społeczeństwa.

Dla wielu ludzi Indie to kraj prawdziwie legendarny będący ośrodkiem wspaniałej cywilizacji, a jednocześnie przez niektórych kojarzony z przeludnieniem i panującą jednocześnie biedą. Opinie na temat tej lokalizacji są bardzo podzielone, od zachwytów nad pięknem kraju po wstręt przed panującymi w pewnych częściach Indii biedą i brudem. Jednak nie sposób przejść obok tego miejsca obojętnie i uważam że warto swoje zakorzenione przekonania na temat Indii skonfrontować z rzeczywistością.

Pierwsze skojarzenia które ja mam w głowie po usłyszeniu słowa Indie to przede wszystkim religia hinduistyczna, kino bollywodzkie, piękne krajobrazy oraz wyjątkowa architektura, czyli mnóstwo miejsc które warto zobaczyć.
Oto moja subiektywna lista miejsc godnych odwiedzenia podczas pobytu w Indiach.

Przede wszystkim wizyta w Delhi czyli stolicy państwa

Warto obejrzeć część miasta zwaną New Delhi zaprojektowaną przez Anglików, jeszcze w czasach przed odzyskaniem przez Indie niepodległości w XVIw, czyli gdy były jeszcze „klejnotem w koronie brytyjskiej”. Godne uwagi jest również stare miasto (Old Delhi), które diametralnie różni się od tego pierwszego.

Dla miłośników architektury ważnymi punktami wycieczki po stolicy Indii są licznie występujące w niej świątynie: największy meczet w Indiach- Jama Masjid, świątynia Lotosu czy świątynia sikhijska. Turyści chętnie pojawiają się również w okolicach Bramy Indii, Czerwonego Fortu czy Chandni Chowk będącego najstarszym targowiskiem w stolicy.

Wycieczka do Taj Mahal

Po to by odwiedzić najsłynniejsze mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana (władcę muzułmańskiego imperium w Indiach) na cześć jego przedwcześnie zmarłej żony, należy wybrać się od miasta Agra oddalonego od Delhi o około 200km. Ten kompleks budowlany będący jednym z obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO, nazywany jest również świątynią miłości.

Składa się z kardynalnej świątyni z kopułą stylizowaną na islamskie budowle oraz ogromnej bramy będącej symbolem wrót do Raju. Cała budowla położona jest na kwadratowej plincie ze strzelistymi wieżami znajdującymi się w każdym z rogów. Przez niesamowite piękno bijące od tego miejsca oraz powód z jakiego powstało czyli wielka miłość, wycieczka do Taj Mahal to jedno z moich marzeń znajdujące się naprawdę wysoko w hierarchii.

Zwiedzanie Różowego Miasta, inaczej Jaipur

Zabudowa tego miasta znacznie różni się od zabudowy innych miast indyjskich, jest bardzo regularna i podzielona na kwartały. Najbardziej znanym budynkiem w mieście jest Pałac Wiatrów. Jaipur w połączeniu z dwoma powyższymi miastami tworzy jeden z najpopularniejszych indyjskich szlaków turystycznych nazywany Złotym Trójkątem.
Wycieczka na Andamany

Andamany to archipelag rozrzucony na Oceanie Indyjskim, w którego skład wchodzi ponad pięćset wysp z czego tylko 26 jest zaludniona. Wyspy charakteryzują się górzystym ukształtowaniem terenu i porośnięte są przez lasy tropikalne. W wodach otaczających archipelag występuje rafa koralowa.

Tak więc wycieczka na Andamany to dobry pomysł dla osób uwielbiających otoczenie przyrody, szczególnie tej bardzo egzotycznej. Jeśli twoim marzeniem jest nurkowanie aby podejrzeć rafę koralową to indyjska podróż jest dobrym pomysłem.

Mumbaj albo Bombaj

Czyli to samo miasto położone na wyspie Salsette na Morzu Arabskim. Jest to metropolia będąca stolicą indyjskiego kina, przez co czasami nazywana jest również Bollywood. No i oczywiście jest to kolejna indyjska pozycja na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W tym mieście warto przede wszystkim odwiedzić kilka z licznych muzeów albo galerii sztuki oraz Wiszące Ogrody założone w 1881 roku.

Podsumowując, podróż do Indii jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno dla osób fascynujących się urbanistyką czy architekturą, ale również dla miłośników aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody, czyli praktycznie dla każdego wielbiciela odkrywania nowych lądów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij