W jakich przypadkach szybki rozwód jest możliwy?

Rozwód to przykra sprawa dla obydwu stron. Odbija się to na naszym zdrowiu psychicznym, a co gorsza najbardziej cierpią dzieci, jeśli takowe posiadamy. Jeśli jednak sytuacja jest bez wyjścia, nie warto zwlekać. Szybkie załatwienie sprawy pozwoli wrócić do normalnego życia oraz odbudować je na nowo.

Często bywa tak, że nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z formalnościami. Procedury są zawiłe, a my dodatkowo pogrążeni problemami nie mamy czasu, aby się tym zająć. W takich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy wielu istniejących kancelarii zajmujących się sprawami rozwodowymi, jak choćby kancelaria Kopko.

Bez orzekania o winie

Powództwo o rozwód może wytoczyć każde z małżonków. Jednak do jego orzeczenia może dojść tylko wtedy, kiedy faktycznie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Sąd ma za zadanie zbadać i ocenić, czy między parą rzeczywiście nie ma już więzi fizycznej, uczuciowej i majątkowej. Wyrok rozwodowy może orzekać o rozwodzie z winy obu stron, jednej z nich bądź też bez orzekania o winie. Najłatwiejszą i zarazem najszybszą formą stanowi oczywiście ta ostatnia opcja, gdyż wówczas nie zachodzi potrzeba domniemywania przewinienia.

Sędzia zadecyduje również o wysokości alimentów oraz w przypadku osób posiadających dzieci, o ich zamieszkaniu i kontaktach z drugą stroną, a także o współdecydowaniu w ważnych sprawach dotyczących ich życia. Jeżeli małżonkowie są zgodni, co do wszelkich kwestii, sprawa taka ma szansę zakończyć się na pierwszym terminie. Pozostaje nam wówczas tylko oczekiwanie na uprawomocnienie się wyroku. Gwarancją szybkiego i bezproblemowego rozwodu jest również adwokat do spraw rozwodowych.

Przesłanki sprzyjające przyspieszeniu sprawy

Sprawa rozwodowa może się ciągnąć latami. Wszystko zależy od tego, czy obojgu małżonkom zależy na jej szybkim rozwiązaniu. Problemem może być również fakt, iż jedno z nich nie przyznaje się do winy, a drugie o to zabiega. Postępowanie dowodowe znacznie się wówczas przedłuża.

Jednak sytuację tą może zmienić twardy dowód świadczący jednoznacznie o przewinieniu małżonka. Przesłanką taką może być zdrada. Jeżeli bowiem mąż lub żona zamieszkuje i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe oraz pożycie fizyczne z inną osobą, sprawa jest oczywista.

Kolejną przesłanką, aby sprawa rozwodowa przebiegła sprawnie jest całkowity i trwały rozpad pożycia między małżonkami. Taką sytuację powoduje np. mieszkanie osobno, w związku z czym prowadzenie oddzielnego gospodarstwa domowego. To samo dotyczy więzi fizycznej i uczuciowej. Jeśli jest ona trwale przerwana to rozwiązanie małżeństwa jest wówczas czystą formalnością albowiem nie ma już o co zabiegać.

Adwokat naszym reprezentantem i oparciem

Formalności sądowe nie są łatwością dla zupełnego laika. Wymagają odpowiadania na pisma procesowe oraz konstruowanie własnych. Często zawiły język prawniczy nie jest dla wszystkich zrozumiały. W przypadku, kiedy decydujemy się na złożenie pozwu rozwodowego bądź też takowy otrzymaliśmy, warto skorzystać z usług adwokata do spraw rozwodowych.

Taki pełnomocnik załatwi za nas wszelkie procedury. Wszelkie pisma będą kierowane wówczas do niego i to on będzie na nie odpowiadał w naszym imieniu. Adwokat zrobi wszystko, aby nasza sprawa przebiegła szybko, bez zbędnych odroczeń i przewlekłości. Jego zadaniem jest reprezentowanie naszej osoby bez względu na jakiekolwiek okoliczności zaistniałe w trakcie trwania procesu. Zawodowy pełnomocnik, jeśli zajdzie konieczność dotrze do źródeł, które udowodnią naszą rację. Mogą to być świadkowie lub też różnego rodzaju dokumenty.

Rozstanie dwojga niegdyś bliskich sobie osób to nie łatwa sprawa dla nich samych. Nie jest łatwo również pozostałym członkom rodziny, które utrzymywały ze sobą kontakty. Rozwód prowadzi do licznych niesnasek, na które czasami nie mamy wpływu. Im szybciej dokonamy formalności rozwodowych tym zwiększa się szansa na rozpoczęcie nowego rozdziału. Konflikty i wszelkie problemy, które wynikały w trakcie trwania wspólnego pożycia należy pozostawić za sobą. Tylko w ten sposób tak naprawdę odzyskamy wolność.

Tekst powstał przy współpracy z adwokatem Janem Przemysławem Kopko

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij