Pomimo tego, że palenie marihuany jest w wielu krajach zabronione i może nawet skutkować pobytem w więzieniu, to jest ona szalenie popularna. Zdania co do jej szkodliwości są mocno podzielne, niektórzy stawiają ją na równi z twardymi, siejącymi zniszczenie w organizmie narkotykami, inni pozwalają na jej legalne używanie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Vapuj.pl – vaporizery (waporyzatory)

Wady palenia liści konopi

Jednak bez względu na możliwości prawne trawka była jest i będzie palona, i różne zakazy na pewno tego nie zmienią. A skoro i tak się ją palić będzie, to warto zadbać o to, żeby to palenie było jak najmniej szkodliwe dla zdrowia. W przypadku tradycyjnych skrętów zachodzą podobne procesy, co w zwykłych papierosach.

Pod wpływem ognia susz się spala w wysokiej temperaturze, uwalniając wiele różnych substancji. Niestety sporo z nich ma właściwości rakotwórcze i niszczące organizm, i długotrwałe palenie może spowodować różne choroby i problemy ze zdrowiem. W ostatnich latach popularnością zaczęła się jednak cieszyć nowa metoda palenia, to znaczy waporyzacja.

Tak naprawdę vaporizerów można używać w wielu różnych celach, także medycznych, jednak to miłośnicy trawki zaadoptowali je do swoich potrzeb i coraz częściej z nich korzystają.

Co to jest waporyzacja

Waporyzacja jest procesem wykorzystującym zjawisko parowania substancji w określonych temperaturach. Najczęściej zakres tych temperatur wynosi od 180 do 220 stopni, wtedy właśnie uwalania się największa ilość związków ale nie dochodzi do zapłonu suszu.

Dzięki temu w porównaniu z tradycyjnym paleniem ilość niepożądanych związków jest ograniczona do minimum, praktycznie nie wydzielają się substancje smoliste, tlenek węgla i inne rakotwórcze związki. Dodatkową zaletą, jaką daje vaporizer, jest znacznie większa efektywność samego palenia.

Przy zwykłych papierosach pożądane substancje po prostu giną w ogromnej ilości dymu, przy waporyzacji jest ich uwalnianych znacznie więcej, i są one znacznie bardziej stężone. Osoby używające tych urządzeń cenią je sobie za znacznie przyjemniejszy smak i lepsze efekty niż ma to miejsce przy tradycyjnym papierosie.

Zalety vaporizerów

Kolejną zaletą stosowania vaporizerów jest praktycznie brak dymu. Tradycyjny papieros można wyczuć przez długi okres czasu, o ile na imprezie gdzie wszyscy palą może to nie przeszkadzać, o tyle w miejscach publicznych od razu zostanie zauważone.

Przy używaniu vaporizerów dym jest praktycznie niewyczuwalny, po wypuszczeniu powietrza z płuc powstaje lekka mgiełka, która się bardzo szybko rozpływa. Poza tym urządzenia te są dyskretne i wygodne w użytku, można je nosić wszędzie ze sobą i używać kiedy tylko się zechce.

Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczne. Dobrej jakości sprzęt do waporyzacji trochę kosztuje, jeśli się odwiedzi jakiś sprawdzony sklep z vaporizerami to ceny będą się tam zaczynać od kilkuset złotych.

Jednak to, co się wyda na zakup waporizera bardzo szybko zwróci się w postaci surowca, bowiem do osiągnięcia tych samych rezultatów potrzeba znacznie mniej suszu. Same urządzenia są bardzo trwałe i wytrzymałe, jak twierdzą praktycy przy intensywnym użytkowaniu zwracają się one już po roku od zakupu.

Waporyzacja z lufki czy z folii

Wysokie ceny vaporizerów zachęcają wiele osób do eksperymentowania z innymi, tańszymi rozwiązaniami. Na forach internetowych można znaleźć dyskusje na temat tego, jakie efekty daje wapozyzacja z folii lub z lufki. W obu tych rozwiązaniach podgrzewa się susz za pomocą zapalniczki lub innego źródła ognia, i wdycha powstałe opary.

Część osób twierdzi, że oba te sposoby są skuteczne, dają dobre doznania i w takim razie po co płacić za drogie vaporizery. Być może rzeczywiście tak jest, choć trudno jednoznacznie określić, która metoda będzie lepsza.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że profesjonalne urządzenia utrzymują ściśle kontrolowaną temperaturę, w której wydzielana jest największa ilość pożądanych substancji.

W przypadku podgrzewania liści w lufkach czy foliach trudno to będzie zapewnić, bowiem nie ma żadnej możliwości zmierzenia panujących wewnątrz warunków, i wszystko robi się na wyczucie, a to nie zawsze przyniesie pożądane rezultaty.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ