Włosy niskoporowate – jak o nie dbać?

Włosy – niezależnie od ich rodzaju i struktury – wymagają systematycznej pielęgnacji. Trzeba wiedzieć, jak z nimi postępować, jakim zabiegom poddawać kosmyki, a także po jakiego rodzaju kosmetyki sięgać. Wprawdzie włosy niskoporowate są marzeniem osób, które walczą z puchem na głowie. Niemniej także i lśniące gładkie włosy wymagają odpowiedniego traktowania. Pielęgnacja takich włosów może być równie kłopotliwa co w przypadku wysokporów. Na co zatem zwracać uwagę?

Włosy niskoporowate, czyli jakie?

Jakie są włosy niskoporowate? Charakteryzują się tym, że ich łuski tworzą zwartą i gładką powierzchnię. Włosy te są zwykle ciężkie, lejące i trudne do układania. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że odpowiednio wypielęgnowane tworzą tak zwaną taflę – proste, gładkie i lśniące włosy pozbawione rozdwojonych końcówek to marzenie każdej „włosomaniaczki”. Wadą tego rodzaju włosów jest natomiast to, że mogą się szybciej przetłuszczać, a także sprawiać wrażenie przklapniętych, strączkować się. Niektórym posiadaczkom niskoporowatych włosów może przeszkadzać, że nie poddają się one układaniu; kosmyki wysuwają się z upięć, a nakręcenie ich na lokówkę bywa wręcz niemożliwe lub daje chwilowy efekt. Budowa włosów niskoporowatych polega na tym, że łodygę włosa tworzą zwarte łuski.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji włosów o niskiej porowatości?

Zależność pomiędzy taką kwestią, jak porowatość, a pielęgnacja – czy rodzaj kosmetyków ma znaczenie, jeśli mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Otóż niskoporowate włosy nie lubią obciążających emolientowych odżywek. Zdecydowanie lepiej stawiać na produkty humektantowe, natomiast rzadziej proteinowe. Jeśli zaś chodzi o olejowanie włosów niskoporowatych, to najlepiej wykonywać taki zabieg maksymalnie raz w tygodniu. Dobrym pomysłem będzie nałożenie niezbyt obciążającego oleju na podkład humektantowy (żel lniany, odżywka, mgiełka, hydrolat itp.). Ciekawostką może być fakt, że dla włosów niskoporowatych rekomendowany jest popularny olej kokosowy, który z kolei ma niekorzystny wpływ na włosy wysokoporowate.

Kompozycje ziołowe w kosmetykach to również coś, co lubią włosy niskoporowate, ponieważ nie ulegają one tak łatwo przesuszeniu. W przypadku niskoporów ważne jest, aby uzyskać większą objętość u nasady i zniwelować efekt przyklapnięcia. Raz na jakiś czas warto zastosować peeling do skóry głowy, który odbije włosy u nasady. Oczyszczający szampon pozwoli natomiast na pozbycie się nadmiaru kosmetyków, które oblepiają łodygę włosa. Biorąc to wszystko pod uwagę, można natomiast stwierdzić, że pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest szczególnie uciążliwa, a pozwala uzyskać piękne błyszczące włosy.

Jak określić porowatość włosów?

Skąd wiadomo, że mamy włosy o niskiej porowatości? Łatwo to sprawdzić. Jak już wspomnieliśmy – włosy te są lejące, gładkie, mają zdrowe nierozdwojone końcówki, nie są podatne na układanie czy kręcenie. Przeciwieństwem są włosy wysokoporowate – puszące się i często niestety zniszczone.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij