Wychowanie seksualne – oczekiwania vs rzeczywistość

Wychowanie seksualne – oczekiwania vs rzeczywistość

Okres dojrzewania jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych w życiu człowieka. Burza hormonalna, zmiana z dziecka w osobę dorosłą – tak pod względem fizycznym, jak i intelektualnym – to duże wyzwanie. Aby młody człowiek sobie z nim poradził, potrzebuje wsparcia. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wychowanie seksualne. Tyle teoria. A w praktyce? Według opinii wielu osób, w Polsce edukacja seksualna pozostawia dużo do życzenia.

Całkiem niedawno głośnym echem odbiły się cytaty z jednego z podręczników do wychowania do życia w rodzinie dla uczniów gimnazjów. Z książki można się dowiedzieć m.in., że prezerwatywy mają niską skuteczność w zapobieganiu ciąży, a osoby najsłabiej uczące się wykazują najwyższą akceptację dla seksu pozamałżeńskiego. Czy wspomniany podręcznik to tylko niechlubny wyjątek? A może jeden z wielu „antyprzykładów” tego, jak powinna wyglądać edukacja seksualna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by się przyjrzeć wszystkim. To jednak, zdaje się, nie jedyny „grzech” polskiego systemu edukacji w tym obszarze.

Zbyt późno zaczynamy

W polskiej szkole lekcje wychowania do życia w rodzinie (które nie jest tożsame w pełni z wychowaniem seksualnym) rozpoczynają się w 4 klasie szkoły podstawowej. Tymczasem zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej mówią, że to 3 klasa jest tak naprawdę ostatnim dzwonkiem na wprowadzenie zajęć, które tłumaczą zagadnienia związane ze sferą seksualności.

Kwalifikacje nauczycieli i obiektywizm

Ogromne grono nauczycieli wychowania do życia w rodzinie w polskich szkołach stanowią księża i katecheci. A to oznacza, że zajęcia są często prowadzone z „moralnego” i religijnego, a nie psychologicznego czy seksuologicznego punktu widzenia. Uczniowie mogą więc nie uzyskać na nich np. naukowych informacji dotyczących antykoncepcji.

Podejście do trudnych tematów

Lekcje wychowania seksualnego, z założenia, powinny być czasem poświęconym na wyjaśnianie trudnych i ważnych tematów związanych z erotyczną sferą życia. Młodzi ludzie są zainteresowani nie tylko kwestią zapobiegania ciąż. Chcą np. lepiej zrozumieć swoją tożsamość seksualną, dowiedzieć się czegoś o chorobach przenoszonych drogą płciową czy o masturbacji. Niestety, te tematy bywają często pomijane, przez co nastolatkowie szukają wiedzy w źródłach o wątpliwej jakości, a w dorosłym życiu często bazują na stereotypach.

Czy zatem jest aż tak źle? Nie do końca. Choć jakość edukacji seksualnej w szkołach nadal pozostawia wiele do życzenia, świadomość seksualna Polaków zdaje się rosnąć. Wskazuje na to choćby coraz większa otwartość na rozmowy o seksie, czy też rosnące zainteresowanie ofertą sex shopów, takich jak SexownySklep.pl. Podnosi się też jakość naszych rozmów o sferze seksualnej. Dlatego można oczekiwać, że w przyszłości będzie tylko lepiej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij