Zwierzęta w terapii uzależnień: Rola terapii z udziałem zwierząt

Animaloterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt, to narzędzie coraz częściej wykorzystywane w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Szczególną popularność zyskała w ostatnim czasie w leczeniu różnorodnych uzależnień. Jaką rolę pełnią zwierzęta w terapii nałogów?

Animaloterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt, to narzędzie coraz częściej wykorzystywane w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Szczególną popularność zyskała w ostatnim czasie w leczeniu różnorodnych uzależnień. Jaką rolę pełnią zwierzęta w terapii nałogów? 

Wykorzystanie zwierząt w terapii uzależnień

Zwierzęta wykorzystywane są w terapii uzależnień ze względu na ich udokumentowany pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Interakcja z nimi wywołuje poczucie komfortu, radości i relaksu, umożliwia więc obniżenie poziomu stresu towarzyszącego walce z nałogiem. Pozwala na ogólną poprawę fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, a także społecznego dobrostanu osób próbujących utrzymać abstynencję. Animaloterapia stanowi cenne uzupełnienie konwencjonalnych metod terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu uzależnień. 

terapia uzależnień psy.jpeg

Korzyści płynące z interakcji ze zwierzętami w procesie leczenia uzależnień

Zwierzęta mają zdolność do odczytywania i reagowania na zmieniające się nastroje człowieka. Równocześnie nie oceniają i nie krytykują, stwarzając bezpieczną przestrzeń, w której osoba walcząca z uzależnieniem może się zrelaksować, a także doświadczyć miłości, akceptacji i wsparcia. Wolny od stresu pacjent chętniej otwiera się na proces terapeutyczny, ma więc większą szansę na wyjście z nałogu. Wśród największych korzyści płynących z interakcji ze zwierzętami w procesie leczenia uzależnień należy wymienić przede wszystkim: 

  • poprawę zdrowia psychicznego, 
  • zwiększenie motywacji do leczenia, 
  • zwiększenie poczucia własnej wartości, 
  • lepsze radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi, 
  • poprawę kompetencji społecznych i komunikacyjnych, 
  • zwiększenie autonomii w życiu codziennym. 

Poprawa zdrowia psychicznego

Interakcja ze zwierzętami podczas terapii uzależnień prowadzi do zmniejszenia objawów depresji i lęku, tak powszechnie występujących u osób zmagających się z różnego rodzaju nałogami. Prowadzi ponadto do uwolnienia hormonów szczęścia, czyli endorfin, serotoniny, dopaminy i oksytocyny, dzięki którym pacjenci odczuwają poprawę nastroju, są bardziej zrelaksowani i spokojni. W kwestii poprawy zdrowia psychicznego osób zmagających się z uzależnieniem, emocjonalne wsparcie uzyskane od zwierząt jest nie mniej ważne niż wsparcie ludzi z najbliższego otoczenia. 

Zwiększenie motywacji do leczenia

Zostało udowodnione, że osoby zajmujące się zwierzętami podczas terapii uzależnień odczuwają większą motywację do leczenia. Dzieje się tak, gdyż dzięki stałej interakcji ze zwierzęciem mają poczucie celu i przynależności i w efekcie nie są całkowicie oderwane od otaczającego je świata. 

terapia uzależnień alpaki.jpeg

Zwiększenie poczucia własnej wartości

Dzięki obcowaniu ze zwierzęciem osoby usiłujące zerwać z nałogiem mogą doświadczyć bezwarunkowej miłości. Pozwala im to na nowo uwierzyć w to, że zasługują na miłość, i powoduje znaczną poprawę samooceny. Jest to niezwykle ważne z terapeutycznego punktu widzenia, gdyż dzięki zwiększonemu poczuciu własnej wartości osoby uzależnione są mniej podatne na wahania emocjonalne mogące prowadzić do złamania abstynencji. 

Lepsze radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi

Na skutek tego, iż zwierzęta odbierają ludzkie emocje i reagują na nie w określony sposób, u opiekujących się nimi osób dochodzi do zwiększenia samoświadomości. W efekcie są one w stanie sprawniej identyfikować swoje uczucia i lepiej radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.  

Poprawa kompetencji społecznych i komunikacyjnych 

Regularne obcowanie ze zwierzętami pozwala człowiekowi wiele nauczyć się na temat relacji między dwiema istotami. Uzyskana wiedza daje się przełożyć na kontakty międzyludzkie, prowadząc do poprawy kompetencji społecznych i komunikacyjnych starającej się wyjść z nałogu osoby. 

Zwiększenie autonomii w życiu codziennym 

Do nadrzędnych celów terapii uzależnień należy sprawienie, by zmagająca się z nałogiem osoba odzyskała autonomię w codziennym życiu i była na powrót w stanie funkcjonować w społeczeństwie. Zakłada to sprawne wykonywanie zarówno prostych, jak i złożonych czynności oraz wywiązywanie się z posiadanych obowiązków. Opieka nad zwierzęciem uczy odpowiedzialności, empatii i cierpliwości. Ostatecznie dzięki obcowaniu ze zwierzętami osoba uzależniona jest lepiej przygotowana do stawiania czoła wyzwaniom, jakie czyhają na nią po zerwaniu z nałogiem i ponownym zintegrowaniu się ze społeczeństwem. 

Terapia z udziałem zwierząt stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnych metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu uzależnień. Oferuje liczne korzyści i wspiera proces zdrowienia na wielu różnych poziomach. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij