Badanie OCT – wskazania i przebieg

Badanie OCT – wskazania i przebieg

Optyczna koherentna tomografia, szczerzej znana badaniem OCT jest badaniem oka przy pomocy spójnej – koherentnej wiązki światła. Pozwala ono na wykrycie wszystkich – nawet tych drobnych zmian w strukturze siatkówki oka i okolicy nerwu wzrokowego. Kiedy zleca się wykonanie takiego badania? W czym może okazać się przydatne?

Badanie OCT przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim badanie jest nieinwazyjne. Nie wymaga bowiem ingerencji chirurgicznej ani innej mechanicznej w strukturę gałki ocznej, a tym samym nie sprawia pacjentowi żadnego bólu, dyskomfortu i nie wymaga znieczulenia. Można je także wykonywać je wiele razy w zależności od schorzenia pacjenta.

Wskazania do wykonania badania OCT

Optyczną koherentną tomografię zaleca się konkretnym grupom pacjentów z typowymi chorobami. Wyróżnia się kilka schorzeń, w przypadku których szczególnie wskazane jest wykonanie badania OCT. Diagnostykę  taką wykorzystuje się w przypadku: leczenia chorób siatkówki, jaskry, retinopatii cukrzycowej, zwyrodnieniu plamki AMD, a także błon nasiatkówkowych, nowotworów czy otworów w plamce. Przeczytaj więcej o schorzeniach, w przypadku których wykonuje się badanie OCT: http://www.kardiotel.pl/nowosci/6-tomografia-siatkowki-cos-ekstra-m-in-dla-chorych-na-jaskre-cukrzyce-czy-zwyrodnienie-plamki-tzw-amd.

Jak przebiega badanie OCT? 

Badanie OCT wykonuje się, wykorzystując tomograf optyczny z możliwością tworzenia trójwymiarowego obrazowania. Urządzenie to umożliwia wykonanie badania nawet przy bez rozszerzania źrenicy – bez okresu oczekiwania od momentu zapuszczenia kropli rozszerzających źrenice do ich pełnego rozszerzenia. Po badaniu więc nie występuje pogorszenie ostrości widzenia i światłowstręt. Podczas badania lekarz może precyzyjnie zbadać budowę siatkówki, określić stan nerwu wzrokowego i rogówki. Pacjent musi jedynie wpatrywać się we wskazany punkt i powstrzymywać się od mrugania. Wynik i opis gotowe są zaraz po zakończeniu badania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij