Czy kobieta z wadą wzroku może bezpiecznie rodzić?

Poród to dość duże wyzwanie, dlatego kobiety z wadami wzroku są narażone podwójnie. Będąc w ciąży na samym początku powinny powiadomić ginekologa o swoim problemie, ponieważ może okazać się, że siłami natury nie urodzą. Jakie wady kwalifikują do cięcia cesarskiego?

Kiedy kobieta nie może urodzić naturalnie?

Odpowiedź na to pytanie jest banalna – jeżeli istnieje nawet minimalne ryzyko, że wysiłek związany z porodem zaszkodzi oczom. Najczęściej dzieje się tak, gdy siatkówka w oku jest w kiepskim stanie lub gdy jest uszkodzona. Istnieje wtedy ryzyko jej rozwarstwienia lub odklejenia. W pierwszym przypadku wzrok może się tylko pogorszyć, natomiast w drugim można go nieodwracalnie stracić.

Gdy jednak ryzyko zostało podjęte i siatkówka została odklejona można udać się na operację okulistyczną. Lekarze jednak nie dają wielkich szans po takiej operacji, ponieważ nie zawsze kończą się one sukcesem. Wśród ciężarnych szerzy się opinia, że im wada większa tym ryzyko przy porodzie wzrasta. Krótkowzroczność potęgują inne wady takie jak astygmatyzm, zaćma czy jaskra.

Wyjątkiem są kobiety, u których zbadano siatkówkę i jest ona w bardzo dobrym stanie. Zdarzają się przypadki kobiet z bardzo dużą krótkowzrocznością, ale ze świetnym stanem siatkówki i takie panie mogą bez problemów rodzić naturalnie. Zatem nie należy się sugerować ilością dioptrii tylko stanem naszego oka, a konkretnie jego dna. Badanie dna oka może wykonać okulista na każdej wizycie kontrolnej.

Kobiety z wadą wzroku wolą rodzić poprzez cesarskie cięcie

Nic dziwnego, że przyszłe mamy obawiają się porodu naturalne skoro wokół nich krąży wiele mitów. Lekarze jednak zachęcają do rodzenia siłami natury, ponieważ jeżeli dno oka jest w dobry stanie poród jest bezpieczny. Poród w Białymstoku, w Poliklinice Arciszewscy, pod opieką najlepszych specjalistów, to sama przyjemność i nie należy rezygnować z niego pod wpływem mitów.

Oczywiście, nie ma mowy o narażaniu swojego życia, więc najpierw należy wybrać się do lekarza, który oceni stan oczu. Okulista ma obowiązek poinformować ciężarną o każdym możliwym powikłaniu – nawet jeżeli wzrok miałby się pogorszyć chociażby minimalnie. Mimo wszystko nie każda mama z krótkowzrocznością powinna się obawiać. W większości są to niegroźne wady, które nie niosą za sobą żadnych powikłań. Porodu nie powinny w ogóle obawiać się zatem panie dalekowzroczne.

Badanie oczu podczas ciąży

Krótkowzroczne ciężarne kobiety powinny przez całą ciążę badać swój wzrok, ponieważ to one są najbardziej narażone na ryzyko związane z utartą wzroku. Jeżeli decydujemy się na poród w Białymstoku to lekarz ginekolog od razu skieruje nas na badania w miejscowej placówce. Co miesiąc ważne jest badanie ciśnienia w oku, ponieważ może się ono podnosić nawet podczas zwykłego i całkiem niewielkiego wysiłku.

Jeżeli tak jest powinien to być dla nas bardzo ważny sygnał. Na badanie ciśnienia i dna oka muszą obowiązkowo chodzić panie z jaskrą czy zaćmą, ponieważ te dwie choroby oczu związane są ze zbyt dużym ciśnieniem. Mimo tego, że od razu kwalifikuje się je do cesarskiego cięcia to badania są konieczne, aby nie zaszkodzić sobie podczas całej ciąży.

Na pewno kobietę w ciąży powinno zaniepokoić, gdy obraz z czasem staje się zamazany, nie może przeczytać napisów, które wcześniej bez problemu widziała lub gdy widzi tylko część obrazu, ponieważ inna część jest przysłonięta. Przyczyną może być zatrucie ciążowe, a taki stan jest groźny nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Jeżeli dzieje się to tylko raz na jakiś czas to nie powinno nas niepokoić. Problem pojawia się, gdy jest to norma. Na początek powinniśmy spróbować posiedzieć, poleżeć i po prostu odpocząć.

Specjaliści nie odradzają porodu naturalnego, jeżeli nie istnieje żadne ryzyko. Zatem, jeżeli ciężarna nie jest narażona na pogorszenie lub utratę wzroku powinna spróbować urodzić siłami natury. Cesarskie cięcie jest wyjątkiem i mogą z niego korzystać panie, które naprawdę są narażone na utratę zdrowia. Okuliści podczas wizyt informują swoje pacjentki nawet o najmniejszych zagrożeniach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij