Biesiada ze smakiem, czyli kuchnia fushion i designerskie meble

W wielu domach powraca się do tradycji wspólnego jedzenia posiłków. Dla wielu rodzin oznacza to konieczność wydzielenia części kuchni lub salonu na klasyczną jadalnię, w której pojawi się stół oraz komplet krzeseł lub wygodnych foteli, zapewniających wygodę nie tylko na czas posiłku. Wybór mebli do jadalni zależy jedynie od preferencji domowników oraz stylu, jaki panuje w całym wnętrzu.

Artykuł nie powstałby, gdyby nie pomoc sklepu Enyoart

Nadal popularne meble tradycyjne

Mimo że meble nowoczesne podbijają rynek, to w wielu jadalniach pojawiają się meble tradycyjne. W tym stylu najważniejszym elementem staje się wygodny stół, wykonany z litego drewna, oparty na stabilnych nogach. Taki stół powinien być meblem funkcjonalnym, zatem coraz częściej można go wydłużać wstawiając specjalną półkę na czas większych uroczystości. Do tradycyjnego stołu pasują równie tradycyjne krzesła drewniane, najczęściej z ciemnego drewna, których siedziska wykończone są jaśniejszą tapicerką. Projektanci starają się, aby także tradycyjne krzesła stały się choć odrobinę nowoczesne, dlatego niektóre rodzaje krzeseł wykorzystują element tapicerowany także na oparciu. Siłą mebli drewnianych jest eleganckie wykończenie. Stoły i krzesła do klasycznie urządzonej jadalni mogą być dodatkowo rzeźbione lub też są wykończone drewnianymi elementami zdobniczymi, które pojawiają się w górnej części oparcia. Do zestawu składającego się ze stołu i krzeseł warto dobrać zamykaną przeszkloną witrynę, która umożliwi przechowywanie dodatkowych nakryć na stół. W wersji klasycznej taka jadalnia powinna być wykończona meblami na wysoki połysk, jednak coraz częściej rezygnuje się z takiego wykończenia na rzecz wykończenia drewnianego o połysku naturalnym.

Styl yuppie w jadalni

Przeciwieństwem stylu tradycyjnego są meble w stylu yuppie, z założenia przeznaczone do mieszkań singli i nowoczesnych domowników. W tym stylu po raz pierwszy pojawiają się designerskie meble, którymi mogą być zarówno ciekawe krzesła, jak i stoły o bardzo nowoczesnym wykończeniu. W stylu yuppie najważniejsza jest forma, która powinna łączyć prostotę z ciekawym wykończeniem. Jeśli w takim stylu pojawia się klasyczny drewniany stół, to może to być stół wykonany z litego drewna, ale będzie stołem o idealnie okrągłym kształcie. Jeśli wybrany stół będzie posiadał blat wykończony deskami stylizowanymi na stary stół ogrodowy, to jego klasykę należy przełamać wybierając wygodne krzesła z plastiku czy metalu. W stylu yuppie można również sięgnąć po duże stoły z przeszklonymi blatami, opartymi na metalowej konstrukcji. Yuppie lubi wygodę, zatem najczęściej sięga po wygodne fotele czy tapicerowane krzesła z wysokimi zagłówkami. Wielkość stołu dla tego stylu nie ma znaczenia. Równie dobrze wyglądają idealnie kwadratowe stoliki drewniane, jak i stoły drewniane czy z przeszklonym blatem. Należy jednak zwrócić uwagę na dobór krzeseł. Przy małych stołach sprawdzają się krzesła wizualnie lekkie, z obniżonymi siedziskami i niewielkimi oparciami, z kolei przy dużych masywnych stołach warto postawić na krzesła tapicerowane, które nie zginą pod optycznym ciężarem głównego mebla.

Jadalnia z zestawem wypoczynkowym

W jadalni może się również pojawić zestaw wypoczynkowy. W zależności od miejsca przeznaczenia taki zestaw może być wykonany z nieco innych materiałów, a i jego przeznaczenie może się różnić. Klasyczne zestawy wypoczynkowe składają się z sof i foteli o różnej wielkości, które są zwykle meblami tapicerowanymi lub wykończonymi skórą. Takie meble można również ustawić tak, aby umożliwiały spokojne spożywanie lekkich posiłków. Do takiego zestawu raczej nie pasuje klasyczny stół, który zastępuje się niskim stolikiem kawowym lub ciekawą ławą. Stoliki, aby skontrastować ciężkość mebli tapicerowanych, powinny być lekkie, mogą wykorzystywać przezroczyste szkło oraz zawierać elementy metalowe. Z kolei jeśli jadalnia ma okresowo się znajdować na tarasie czy balkonie, wówczas warto sięgnąć po zestawy składające się z rozkładanych krzeseł i stolików lub też wybrać zestaw mebli z rattanu z wygodnymi siedziskami, które produkowane są z myślą o aranżacji przestrzeni zewnętrznych.

Drewno, tworzywo sztuczne czy rattan

W zależności od rodzaju mebli, które pojawią się w jadalni oraz w zależności od tego, gdzie będą spożywane posiłki, do wyboru jest kilka rodzajów materiałów. Klasyczne jadalnie wykorzystują drewno, z którego robione są stoły i krzesła, z kolei w stylu yuppie dodatkiem do drewna staje się nowoczesna konstrukcja metalowo-szklana czy dodatek w postaci designerskich krzeseł, wykonanych z kolorowego tworzywa sztucznego. Przy projektowaniu sezonowej jadalni na zewnątrz warto wziąć pod uwagę różne warunki atmosferyczne. W takich jadalniach sprawdzają się meble drewniane, które można szybko przenosić, jednak lepsze będą meble z rattanu i technorattanu, które są odporne na działanie deszczu czy wysokich temperatur. Szczególnie w meblach stosowanych na zewnątrz ważne stają się zdejmowane obicia, które można szybko uprać i wysuszyć. Za wyjątkiem stylu yuppie w każdym pozostałym stylu meble do jadalni mają kolory zbliżone do kolorów naturalnego drewna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij