Co jeść na śniadanie, aby przyspieszyć metabolizm

Co jeść na śniadanie, aby przyspieszyć metabolizm?

Przemiana materii u każdego człowieka może być inna. Wpływ na nią mają różne czynniki, które nie zawsze są od nas zależne. Można jednak nieco podkręcić metabolizm, stosując odpowiednią dietę lub włączając do codziennego życia aktywność fizyczną. Co więc jeść na śniadanie i nie tylko, żeby mieć lepszą przemianę materii?

Metabolizm – od czego zależy i jak go przyspieszyć?

Tempo przemiany materii uzależnione jest od wielu czynników. Wśród nich wymienia się m.in. wiek. Ludzie młodzi mają oczywiście szybszy metabolizm niż osoby dojrzałe czy starsze. Znaczenie ma też płeć. Kobiety mają mniej mięśni, co oznacza, że przemiana materii jest wolniejsza niż w przypadku mężczyzn. Do tego dochodzi jeszcze kwestia hormonów, w okresie menopauzy metabolizm zauważalnie zwalnia. Kolejnym czynnikiem jest klimat. Udowodniono, że osoby, które zamieszkują północne kraje, mają lepszą przemianę materii niż mieszkańcy południa. Ma to związek z tym, że muszą wytworzyć więcej energii, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Spowalniać metabolizm mogą też niektóre choroby. 

My sami także możemy wpłynąć na tempo przemiany materii. Głównie poprzez aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. Co przyspiesza metabolizm i co jeść na śniadanie wskazuje blog szmineczka.pl, pierwszy posiłek w ciągu dnia ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla właściwej przemiany materii. Śniadań nie można unikać, a do tego trzeba wiedzieć, jakie składniki powinny znaleźć się w porannym jadłospisie.

Szklanka wody po wstaniu z łóżka

Chcąc przyspieszyć swój metabolizm, należy dzień zacząć wcale nie od śniadania, a od szklanki wody. Niektórzy wypijają ciepłą wodę z cytryną i imbirem. To pobudza proces przemiany materii. Jeśli ktoś nie ma jednak na to czasu, może zdecydować się na szklankę zwykłej wody mineralnej.

Śniadania, które przyspieszą metabolizm

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie można go pomijać. Brak regularności może skutecznie spowolnić metabolizm i niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Chcąc podkręcić przemianę materii, warto zdecydować się na konkretne posiłki. Wbrew pozorom powinny być one sycące. Wśród popularnych śniadań, które przyspieszą przemianę, wymienia się owsianki. Zawierają dużo błonnika, można dodać do nich orzechy i inne składniki, które lubimy. Odpowiednia będzie również kasza jaglana z suszonymi owocami i orzechami. Jest smaczna i zapewnia energię na początek dnia. Niektórzy wolą kaszę quinoa z warzywami, a do np. z olejem lnianym, który jest źródłem cennych tłuszczów Omega-3.

Co pić do śniadania?

Nie tylko samo śniadanie ma znaczenie dla wzmocnienia metabolizmu. Istotne jest również to, co się do niego wypija. Poza wymienioną wyżej wodą z cytryną można sięgnąć jeszcze po herbaty. Przemianę materii może przyspieszyć Pu-Erh. To herbata, która znana jest z właściwości poprawiających trawienie. Zaleca się też picie zielonej herbaty oraz świeżo wyciskanych soków warzywnych. Niektórzy wybierają kawę, która również może przyspieszyć metabolizm.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij