Czy rewolucja w źródłach energii obejmie rowery?

Energia od zawsze była w społeczeństwie istotnym czynnikiem świadczącym o rozwoju jego gospodarki i możliwościach ekspansacyjnych. Obecnie wszyscy żyjemy w erze paliw kopalnych, od których jesteśmy uzależnieni, dlatego też coraz więcej w Polsce i Europie mówi się o alternatywnych źródłach energii, oraz ich wykorzystaniu w przemyśle.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Rowerzysta

Auta elektryczne

Najczęściej wymienianą branżą, o której mówi się w kontekście alternatywnych źródeł energii jest motoryzacja, a w szczególności segment aut osobowych do codziennego użytku. Coraz więcej ludzi zaczyna się interesować autami zasilanymi energią elektryczną, co jest korzystne zarówno z punktu widzenia środowiska jak i ekonomii.

Auta elektryczne nie potrzebują tak częstych przeglądów, jak ma to miejsce w przypadku ich spalinowych odpowiedników, co więcej są one mniej awaryjne. Koszty użytkowania auta elektrycznego są inne niż w przypadku tradycyjnego pojazdu, ponieważ koszty energii elektrycznej w stosunku do paliw typu benzyną czy olej napędowy są znacznie niższe.

Jednym z większych kosztów na jakie narażeni są kierowcy aut elektrycznych to wymiana akumulatorów, co może być frustrujące jak w przypadku używanych przez nas telefonach komórkowych. Przykładem firmy która specjalizuje się w sprzedaży aut elektrycznych jest Tesla, posiadająca obecnie 3 modele swojego auta. Tesla posiada zaplecze technologiczne jak i finansowe, aby realizować coraz to bardziej zaawansowane projekty związane z projektowaniem aut elektrycznych.

Zalety alternatywnych pojazdów

Tesla Model S jest to auto posiadające cechy drogiego auta do biznesu, idealnie nadającego się dla prezesów w firmach kreujących się na ekologiczne przedsiębiorstwa. Kolejny model tej znanej marki to Tesla Model X przypominający koncepcyjne auto rodzinne typu suv do codziennego użytku. Ostatnim produktem tej firmy jest Model 3 szczycący się możliwością przejechania aż 600 km na jednym ładowaniu co będzie na pewno bardzo ważnym aspektem dla ludzi mobilnych z racji swoich zawodów.

Alternatywnymi źródłami energii interesują się także w Polskich firmach motoryzacyjnych takich jak Ursus, który niedawno wyszedł ze swoją propozycją elektrycznego autobusu, oraz przedsiębiorstwo Solaris, które już od długiego czasu robi autobusy spalinowe.

Zainteresowanie polskiego przemysłu na pewno przełoży się w przyszłości na rozwój również mniejszych pojazdów polskich producentów. Na chwilę obecną z propozycją małego miejskiego auta elektrycznego wyszedł Romet, który mimo że jest firmą o kapitale chińskim stara się wprowadzać innowacje na rynku polskim.

Sytuacja elektrycznego auta zaproponowanego przez firmę Romet jest obecnie gorzej niż zła, przez bardzo tandetne wykonanie wnętrza, oraz brak rewelacji w przypadku możliwości tego auta. Romet 4E jest autem zaprojektowanych chyba tylko i wyłącznie na dojazdy do pracy mieście ponieważ jego prędkość nie przekracza 65 km/h, a zasięg maksymalny to średnio około 135 km co nie wróży mu świetlanej przyszłości.

W chwili obecnej przy potrzebie coraz większej mobilności furorę będą robiły auta, które będą osiągały coraz większe dystanse na jednym ładowaniu. Pracę nad nowymi typami akumulatorów, które będą potrafiły zachować więcej energii na dłuższy czas już trwają, jednak minie za pewne jeszcze parę lat zanim zostaną one wprowadzone w życie.

Elektryczne jednoślady?

Coraz więcej urządzeń codziennego użytku ulega przemianie, i ta zmiana nie ominęła także branży rowerowej, ponieważ coraz więcej producentów zaczyna oferować, jako alternatywę dla zwykłego roweru, rower elektryczny, który pozwoli nam na przejechanie znacznie większych odległości przy jednoczesnym mniejszym zmęczeniu. Takie rowery są z reguły nabywane przez osoby porzucające tradycyjne środki transportu takie jak samochód, czy też komunikacja miejska. Są oferowane przez wiele sklepów internetowych, takich jak Rowerzysta.

Nie ma najmniejszej wątpliwości że rewolucja w źródłach energii obejmie rowery, ona już to zrobiła. Największy problem z rowerami o takim napędzie jest fakt, że osoby kochające ten środek transportu i regularnie z niego korzystający nie potrzebują takiego rodzaju innowacji.

Rowery elektryczne są często sprzedawane w dużych miastach gdzie występują korki, natomiast rzadziej ma to miejsce w sytuacji małych miast do 50 tysięcy mieszkańców. Czas pokaże jakim zainteresowaniem wykażą się ludzie w zakupie takiego typu rowerów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij